Hankin koiralleni Symppis-pannan. Olen luullut, että se vain karkottaa punkkeja, mutta tällä viikolla koirasta löytynyt kaksi kiinnittynyttä punkkia, molemmat kuolleita ja kuivuneita...
Koiralla ei lisäksi ole myrkkyjä, paitsi sydänlääkitys.
Osaako joku kertoa mistä voi olla kysymys?
Symppis-panta tappoi punkkeja?
6
824
Vastaukset
- Testissäsymppis
Aika outoa, johtuiskohan sydän lääkkeestä?
Meillä kyseinen panta ollut käytössä viikon verran.Kovasti tuoksuu yrteille.Ei ole punkkeja koirassa pannoittamisen jälkeen näkynyt .Loppukesään mennessä varmaan paremmin voi kertoa, et miten piti punkit poissa.Karkoittavana itsekkin sitä enemmän pidin. - ZZZXXX
Meillä oli myös punkkipanta muutama vuosi sitten. Koira muuttui jotenkin "ahdistuneeksi" ja jotenkin hermostuneeksi. Saimme ohjeet koirahoitolasta Tiinalta, "laita ruoka annokseen valkosipulijauhetta." Näin teimme. Punkkeja ollut sen jälkeen vain pari kolme kesässä ja silloinkin on unohtunut se jauhe ruu'asta. Ymmärsin että sitä pitäisi antaa läpi vuoden. Toisaalta sanotaan ettei koiralle saisi antaa valkosipulia. Koiramme on 11 v ja meillä tämä ainakin toimii. Kestää tietysti aikansa kun tämän aloittaa ,ennen kuin se alkaa vaikuttamaan. Asumme vielä oikealla punkkialueella. Käytämme Sallisen valkosipulijauhetta jossa ei ole suolaa mukana. Onko muilla kokemuksia näinkin yksinkertaisesta "hoidosta"???
- ei.ole.pilaa
Monethan vannoo valkosipulin nimeen, mutta kuitenkin varoitetaan, että se on myrkyllistä koirille? Sen haju varmasti karkottaa punkkeja.
- drgdxrg
ei.ole.pilaa kirjoitti:
Monethan vannoo valkosipulin nimeen, mutta kuitenkin varoitetaan, että se on myrkyllistä koirille? Sen haju varmasti karkottaa punkkeja.
Valkosipuli on myrkyllistä liian isoina annoksina.
- garlic
Valkosipulia voi antaa kuuriluontoisesti, mutta ei kannata jatkuvasti eikä hirveän isoja määriä. Kynsi päivässä puristettuna parin viikon ajan kerrallaan. Tuore parempaa kuin kuiva. Raikastaa muuten hengityksenkin, tosin siihen tulee valkosipulin haju sitten. Jauhetta voi myös hieroa turkkiin, jos on menossa punkkialueelle.
- kuollupunkkiparas
En käytä koirillani mitään myrkkyjä enkä edes yrttipantaa. Punkkeja on harvoin ja suunnilleen puolet on olleet kuolleita ja kuivuneita, jos en heti tuoreeltaan huomaa. Eikä ole mitään lääkityksiä. Olisko joku luontainen vastustuskyky tai sitten ne punkit on elinkelvottomia yksilöitä, mene ja tiedä. Yrttipanta ei niitä tapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad781303- 43931
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360753- 127709
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584