Kaapista ei pääse ulos

Irma-einari

Ahdistaa tämä yksinäisyys kun haluaisin jutella samanhenkusten kanssa. Olen harrastellut kotona neljän seinän sisällä tyttöilyä jo pari vuotta ja hankkinut vaatteita ja meikkejä ym ym. Asun omakotitaloalueella ja kaikki naapurit tuntee toisensa enkä ole ulos uskaltautunut naisen asussa. Vaatteiden hankinta on vielä alkuvaiheessa mutta tarkoitus olisi nyt alkaa täydentämään vaatekaappia kuukausittain. Kenkien hankinta on vähän ongelma kun kävin oulussa yhdessä kenkäkaupassa ja löysin yhdet korkokengät koossa 44 mutta ne puristi varpaita kipeästi. Myyjä ei suostu tilaamaan isompia kenkiä niin joutunen käyttämään miesten pikkukenkiä mekon kans ja se ei tunnu hyvälle. Oulun seudulla on viime aikoina ollut hiljaista transryhmän osalta. Yritin puolitoista vuotta sitten menmä keskusteluiltaan oulun setalle mut ovi oli lukossa ja ovessa lappu jossa oli puh. Nro johon voi soittaa. No mä soitin siihen ja siellä vastattiin jotta siellä keskustellaan englannin kielellä niin se keskustelu oli sit siinä. Eteläsuomen seudulla tuntuu olevan aikalailla ohjelmaa mut ei täällä pohjoisen päässä. Tuttavapiirini nähden en voi esiintyä naisen asussa ja työpaikka lähtisi välittömästi jos työnantaja näkisi minut naisen asussa joten matalaa profiilia on pidettävä. Vaatekaapissani on pari mekkoa ja villaneule sekä alusvaatteita. Ulkovaatteita en ole hankkinut kun kynnys lähteä ulos on suuri. Meikinopastuksessa olen kerran käynyt ja olisikin jo aika käydä uudelleen. Olen viikottain katsellut setan sivuja mut täällä oulun seudulla ei järjestetä meikki iltoja niin sen vuoksi en ole liittynyt oulun setaan kun tunnen ettei se palvele minua sillä tavalla kuin toivoisin. Soitin eilen sinuiksi päivystykseen ja meillä oli olkein mielenkiintoinen keskustelu. Harkitsenkin nyt että voisin liittyä dreamwearclubiin kun niillä on aina silloin tällöin hotelliviikonloppuja ja voisi käydä siellä mut yks haittapuoli siinä on se että ne tapaamiset on eteläsuomessa...

5

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utugukjgfuygkuhj

      Postimyyntiliikkeissä löytyy korkokenkiä isossakin koossa, jopa suomalaisista liikkeistä.

      DWC:n viikonlopputapahtumaan kannattaa matkustaa kauempaakin. Kuluja voi hieman pienentää kulkemalla vaikkapa junalla ja kysellä kyytiä Tampereelta jonkun mukana.

      • utugukjgfuygkuhj

        Niin ja jos liittyy DWC:hen niin on "oikeutettu" osallistumaan Oulun Setan toimintaan.


      • Irma-einari
        utugukjgfuygkuhj kirjoitti:

        Niin ja jos liittyy DWC:hen niin on "oikeutettu" osallistumaan Oulun Setan toimintaan.

        Siis ei tarvitse liittyä setaa kun on jo DWC:n jäsen. Tämäpä onkin kiinnostava pointti. Se vaan että dwcllä ei ole tänä vuonna ollut oulussa yhtään tapaamista. Oulussa näkyy toimivan joku gender ryhmä ja perheryhmiä. Ei muuta.


    • Irma-einari

      Kävin tänään meikin opastuksessa ja kyllä voin sanoo jotta rahat meni tavallaan hukkaan koska meikkaaja ei suostunut opettamaan minun tuotteillani. Hän perusteli että hän käyttää vain omia tuotteitaan ja hänen tuotteensa oli todella kalliita. Viisisatanen olisi mennyt jos olisin koko arsenaalin päivittänyt. Hän käytti puuterimaisia meikkejä päinvastoin kuin minä meikkivoiteita jotka vaatii erikseen puuterin kiinnitykseen. No... tiedämpähän vähän ainakin jos haluan päivittää meikkilaukkua niin mitä haen. Tulin kotiin täysissä meikeissä ja onneks naapurit ei huomanneet mitään :) Lisäksi pyysin että neuvoisi irtoripsien asentamisessa ja siihen ei suostunut.

    • ftm

      On se vittu kun ihmisten pitää tällä tavalla piilotella :( Toivotaan että tulevina vuosikymmeninä tilanne paranee myös täällä haja-asutusalueella & pohjoisessakin.

      Mitään muuta neuvoa en osaa antaa, muuta kuin että joidenkin mekkojen tms. kanssa sopii Converset jotka on aika sukupuolineutraalit jalkineet joten kokojakin luulis löytyvän. Joku varmaan voi kokea ne liikaa nuorten kengiksi?
      Nettikaupoista voi myös tilata asuja kotiin sovitettavaksi ja palauttaa maksutta tietyn ajan sisällä. Moni tekee niin että tilaa vaikka samaa asua useamman koon ja palauttaa muut paitsi sopivan kokoisen.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      456
      7745
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      74
      2993
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1911
    Aihe