Mahtaa purjehtijoita harmittaa, kun kesän kauniin sään kiintiö käytetään jo toukokuussa. Lomille ei ole tarjolla kuin piiskaavaa sadetta.
Hankkikaa parempi harrastus, joka ei ole säästä riippuvainen.
Hankkikaa parempi harrastus, joka ei ole säästä riippuvainen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Saaristossa sataa vähiten ja aurinko paistaa eniten. Esimerkiksi viime kesä oli normaali tai hiukan kuivahko. Purjehduksessa siis ollaan paljon enemmän kuivassa auringonpaisteessa kuin vaikka mökkeilyssä sisävesien äärellä.
Kyllä, just nyt ketuttaa vähemmän kuin huomenna, mihin tästä voi valittaa. Mikä on turhempaa kuin turha auringonpaiste
Heh heh, mikähän aloittakaa harmittaa?
Po. aloittajaa
Purjehdussään pilaa vain pläkä.
Pläkää varten on ratkaisu. Jäät haittaa, jo sohjokin vie vauhdin. Muita sääesteitä ei oikein ole.
Kyse oli purjehdussäästä. Kertoisitko, mikä on ratkaisu pläkään?
Eino Antinojan kertoman tarinan mukaan Inkoon kirkkoherra sanoi että purjehtijan kolme vihollista ovat Dödsjö, dimma o diarré. Tyyni, hämärä ja ripuli.
Tyyni, sumu ja ripuli. Hämärässä sitä purjehtii sujuvasti jos osaa.
Niin siis piti kirjoittaa sumu,. Molemmissa pärjää, jopa yhtä aikaa. Sumu ja tuuli ovat toisaalta harvemmin kimpassa.
Oiskohan tuo totta että säällä on muisti? Heinäkuussa sää muistelee että toukokuussa oli niitä lämpimiä päiviä.. Ehkä aloittaja itse istuu kesän terasseilla tai kotisohvalla, ensiksi mainitunkin sää voi pilata, toki rankasti dokaamalla ei sitä niin huomaa? Kotisohvalla kaljan lipittely on ehkä se varmin säästä riippumaton harrastus..
Mitä ihmettä selität? Tilastojen mukaan Helsingissä on touko-, kesä-, heinä- ja elokuussa yhteensä 54 sadepäivää. Jos toukokuussa on keskimääräistä vähemmän sadepäiviä, niin totta kai muina kuukausina sataa enemmän, jotta tuo 54 päivää tulee täyteen.
Katso tuosta.
https://i.imgur.com/z4OAAl3.png
Pakenemme siis Helsingin sadekautta aurinkoiselle Saaristomerelle.
Ei " keskimäärin" tarkoita sitä, että joka vuosi on niin monta sadepäivää. Jonain vuonna voi olla nolla ja toisena 108, keskiarvo on 54. Ei säätä voi ennustaa sen perusteella, millainen se on ollut aiemmin. Vuodet eivät ole veljeksiä. Voi aivan hyvin olla, että tällaiset säät jatkuvat syyskuulle. Ja aivan yhtä mahdollista on, että juhannuksesta jouluun sataa päivittäin.
Pitäisikö minun uskoa mielluummin jotain purjehdus foorumilla kirjottavaa räkä nokkaa kuin tieteen miehiä?
Luvut ovat niin kuin ne kirjotetaan. Tiede analisoi meille sade päivät. Turha on väittää tiedettä vastaan.
Ainoa joka tässä analisoi olet sinä.
Mielipiteestäsi päätellen et ole purjehtija, ja hyvä niin.
Kaikki paitsi purjehdus on turhaa.Meitä ei säävaihtelut haittaa,kunnon seilori nauttii säässäkö säässä.Toki emme uhmaa luontoa,myrskyssä pysymme satamassa nauttimassa samppajuomaa sekä kanssa purjehtijoiden hyvästä seurasta.
Palstan aloittaja on kipee. Hänellä on paha olo. Kaikkea hyvää hänelle.
No ei kyllä harmita , kun voin lentää aina sinne missä paistaa ja työt eivät häiritse .
Eli palellu tänne Suomen talveen ,kun purjehdin lämmössä.
Ja jos harmittaa joskus sää voin hypätä kaverin 44 Targaan
Elämä on täynnä valintoja ja itse nautin ympärivuoden eri harrastuksista .
Loma ei lopu koskaan ja asiat todella hyvin ja hyvää kesää purjehtijoille.
Olen tässä juuri saaren rannassa ja ei näissä keleissä ole valittamista.