Olen myymässä konetta, jossa on Mint. Ostaja haluaa kuitenkin tehdä siitä Wintoosan, joten kovalevy pitäisi puhdistaa. Mulla on sellainen mielikuva, että Gparted ei siivoa käynnistyslohkoa, Olenkohan oikeassa? Saako sen puhtaaksi Dban:illa? Entä Killdisk ja Eraser?
Kovalevy sileäksi
8
370
Vastaukset
- rottenpotatoes
Gparted "siivoaa" ihan tarpeeksi että Windowsin saa asennettua.
Tietysti levy kannattaa formatoida johonkin mitä Windows ymmärtää. - Debianisti
Turhaa pähkäilyä. Windowsin anennustikku kiinni (tai romppu asemaan) ja käynnistys tikulta (tai rompulta). Asennusohjelma hoitaa kaiken.
- Linux-käyttäjä
Joskus ammoisina aikoina ei Windows hanskannut asennusta, jos sen tuntemia kiintolevyosioita ei löytynyt. Ehkä nykyisin M$ on kehittänyt asennusohjelmaansa poistamaan levyltä turhat osiot ja tiedostojärjestelmät. Ei kokemusta Windows:in asentamisesta. Windows löytyy uusilta PC-koneilta halusi sen tai ei.
- P.K-nen
Ei pidä paikkaansa. Kokeilin XP:n asennuslevykkeellä, eikä onnistu. Linux ei päästä muita käynnistyslohkoon.
- Debianisti
P.K-nen kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa. Kokeilin XP:n asennuslevykkeellä, eikä onnistu. Linux ei päästä muita käynnistyslohkoon.
ÄksPee on niin vanha systeemi ettei asennus lähde välttämättä käyntiin kun asennuslevyllä ei ole tarpeellisia jaureita. Ainakin UEFI pitää säätää "Legasy BIOS" asentoon ja ehkä muutakin. Linux ei estä mitään kun se ei ole käynnissä.
- myös_AHCI_ajurit
P.K-nen kirjoitti:
Ei pidä paikkaansa. Kokeilin XP:n asennuslevykkeellä, eikä onnistu. Linux ei päästä muita käynnistyslohkoon.
XP tarvitsee myös AHCI-ajurit syötettäväksi asennuksen aikana jos BIOSissa on AHCI valittuna kiintolevylle.
Tapana oli kaivaa ne netistä ja laittaa korpulle, vaan onko korppuasemia kellään enää, ja osaisikokaan XP muunlaiselta medialta niitä löytää.
- gpartedilla_voi
Gpartedilla voi kirjoittaa uuden käynnistyslohkon.
Löytyy valikosta Device -> Create partition table
Siinä on monta vaihtoehtoa, mm. gpt, msdos (tekee mbr:n). - P.K-nen
Kiitos vastanneille. Dban hoiti homman. En ollut sitä XP:tä asentamassa, kunhan kokeilin; asentakoon ostaja mitä haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585475Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1724421En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163862Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k383446- 513421
- 573212
- 102990
- 252607
- 462287
- 392236