Mikä saa kertomaan valheita? Jäädessään valheesta kiinni valehtelija muokkaa sitä
mikä saa kertomaan valheita
odotitkojääväsikiinni
20949
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Syitä on varmasti monia. Vaheista kun yleensä jää kiinni. Suurin syy lienee korvien välissä.
Valehtelemalla joko pyrittään peittelemään totuuutta ja tai saamaan jotakin omanvoiton pyynttöisesti. merkillistä on valehtelun yleisyys mm. viranomais sektorilla joka koostuukin ammatti selittelijöistä ja mitään ei myönnetä saati korjata ja sama poliitikoilla.
-mediakin kertoo sen mikä on sopivaa ei sitä joka on realismia.
voidaankin perustellusti todeta valehtelun olevan yleisempää kuin totuudessa pysyminen.
Patologisella valehtelijalla motiivi on usein tunne siitä, että elämä pysyy hallinnassa.
Vain todella harva ihminen rakastaa totuutta. Valhe on tullut epätotuuksien puhujille elämäntavaksi. He eivät enää käsitä eroa. Tällaisille on ihan sama mitä he höpöttävät. Kun tällaiseen törmää, ja tuon huomaa, kannattaa paeta tuota ihmistä. Et voi koskaan tietää mitä seuraavaksi, vielä vääristyneempää potaskaa. Jos on kyse viranomaisasioista, niin silloin suosittelen oikeusavustajaa tukemaan asioiden hoidossa. Ihmisen on myös havaita itse kehittämänsä omat totuudet, ja kyseenalaistaa niitä aina välillä. Olenko oikealla tiellä, vai menen vain virran mukana. Kuolleet kalat eivät voi uida vastavirtaan.
Lääkitys pitäisi saada ajantasalle useimmat eivät edes huomaa kertovansa valheita, mutta jos toteenn näytetty valheet tulisi valheet oikaista muuten valheen kertoja sotkee valheillaan oman huomisensa
Velkaelvikset, patologiset tapaukset,rahaa palvovat säästäjät joille toisten kunnioittaminen tuntematon käsite kuin säästää ja säästää muiden kustannuksella.
Kaikki sellaiset kannattaa heivata pois elämästään.
Onkotääse ihme lumitöiden tekijä , koko maailma häntä vastaan vaiko päinvastoin ,mikään ei näytä olevan hyvin ,
Suurin valheesi josta olet jäänyt kiinni julkisesti?
Kookkaita kiviä kaksin kappalein heitetty ulko oveen ja kivien olleen rappusilla
Missä meenee patologisen valehtelijan raja ,kuka osaa määritellä
Valheet eivät katoa ne tuppaavat seuraamaan ja tulevat esiin aika ajoin jos ei osaa enää erotta totuutta
Elomessut teltta mitähän viereisessä kojussa lukevat juttelevat päivän polttavista asioista
Onko valehtelijaa ohjeistettu oikaisemaan tarinaansa: jos on ,miksi ei ole oikaisut valheitaan? Eikö kehtaa vai onko totuus hänestä julmaa . totuutta ei pääse pakoon . se tulee julki aikana ja paikkana jossa ei toivoisi koskaan tulevan. Ja sitten kadutta kun ei ole tullut oikaistua valhetta heti kun oli mahdollisuus. Mikään ei tule estämään sitä etteikö totuus tulisi julki
Se sama saa jauhamaan kakkaa täällä. Päässä siis viiraa.
Jos lähettelee laskuja taloyhtiön yhteityö tahoille ja vaatii maksettavan itselleen jos olisi toteutunut olisiko ollut petos vai kavallus?
Kuinka nämä tahot joille tuli outoja maksu vaatimuksia ovat reagoineet?
Uutta lunta satanut vieläkö tekee pelastus tielle lumivalleja?
Outo tupsupää valehtelee olevansa töissä Koskenmäellä. Satun tietämään, ettei ole.
Onko päässyt pois kylmäkoskelta
Miksi niin negatiivista...