Rajalassa X E2s:ää digiviikoilla

Canonisti

Rajalan digiviikoilla on huonosti Fujia tarjolla, mutta jos haluaa edullisesti Fujin järjestelmään kiinni, niin nyt X E2s on siihen mahdollisuus. Itse vähän ihmettelen tuon zoomin valintaa pakettiin, mutta runkoa saa ilmankin ja esimerkiksi f/2.8 27 mm pannari on loogisempi valinta.

Se kannattaa kysyä, onko halvempaa ostaa pelkkä runko ja erikseen objektiivi, vai ottaa se kitti zoomi paketissa ja tehdä vaihto saman tien. Joskus jälkimmäinen on edullisempi tapa.

5

2690

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fujikauppiaskosetaas

      Käsittämätöntä miten vielä jollain merkillä voi olla uutena myynnissä 5 vuotta vanhaa mallia? Ilmeisesti Fuji kauppa ei ole käynyt ja vielä muutamaa varaston hyllylle pölyttynyttä kamerapakettia koetetaan saada pois? Jos nyt niin alas vajuisin, että tuon Fujin ostaisin, niin ennemmin tuolla zoomilla kuin millään pannarilla, Fujilla kuitenkin tuo zoomi on kohtuu hyvä. Toiseksi tuon zoomobjektiivin arvo on melkein tuon paketin arvoinen, joten kameralle jää hintaa reilu satanen, joka on sopiva X E2 Fujista. Pelkkä runko maksaa 449, ja siihen jos 27mm pannarin, niin hintaa tulee jo yli 800, eli liikaa liikaa, aivan liikaa, ei loogisuutta millinkään vertaa.

      • Canonisti

        Rajala on niin iso peluri, että sillä riittää rahkeet ostaa valmistajien loppueriä. Muistan hyvin, kun Canonin 350D:n myynti oli jo loppunut ja digiviikoilla oli pelkästään Helsingin liikkeessä kaksi kuormalavallista runkoja!


      • VanhaJaKokenutKaveri

        Köyhä se hintoja parkuu!


      • fujikauppiaskosetaas
        VanhaJaKokenutKaveri kirjoitti:

        Köyhä se hintoja parkuu!

        Vaikka kuinka olisit rikas, se ei muuta sitä tosiasiaa, että, "Ei se tyhmä ole joka pyytää vaan se joka maksaa"? Tai "Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa"?


    • Ei ole Nikoniakaan liikaa ollut, olen odottanut D850 puoleen hintaan vaan ei näy.

      Selväähän on, jos viitsii vähänkin ajatella, että tarjouksiin päätyvät ne varusteet jotka muutoin uhkaavat pölyttyä yrityksen hyllylle. Tyhmäkään kauppias ei menevää myy isoilla alennuksilla vaan pyrkii erilaisin verhoin peittelemään päätarkoitustaan eli hyllyjen tyhjennystä tavarasta joka muutoin ei oikein käy kaupaksi.

      Noin minä sen näen vaikka olenkin Rajalan vaki asiakas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      842
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      129
      551
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    Aihe