Vaatteista asiaa

etäääämies

Pakataanko etän luo vaihtovaatteita mukaan vai ei?
Oma ex puolisoni on nyt alkanut toimimaan niin ettei vaihtovaatteita laiteta lapsen mukaan ollenkaan.

Ei edes takkia jos on lämmin päivä ja lapsi on kuitenkin useamman päivän luonani.
Toisena päivänä kun vaihto on niin onkin kylmä ilma..
Miten te toimitte?
Ei edes vaihtovaatetta jos jotain menee likaiseksi..

Ei se täällä etelä-suomessa aina lämmintä ole.

8

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1säpappa

      Ei meillä ainakaan mitään varavaatteita pakkailtu. Molempien luona oli aina tarvittavat vaatteet ja muutkin tavarat.

      Itse laitoin tytön ryysyt suoraan pyykkiin kun hän tuli äidiltään ja puinne takaisinvasta kun oli palautuksen aika. Puin sitten itseostamiini siisteihin vaatteisiin.
      Joskus erehdyin jotain kivaa laittamaan tytön ylle kun palautin lapsen, enkä niitä vaatteita sit koskaan enää nähnyt. Seuraavalla kerralla oli taas likaiset kulahtaneet vaatteet tytöllä.

      • Kehittymätönihminenolet

        Höpö höpö, olet lukenut näitä viestejä täällä ja ottanut "herkullisimmat" mollaukset äideistä taas itsellesi omaan juttuun!!! Miksi ihmeessä? Olet taas yksi heistä jotka haluauvat haukkua ne äidit syteen ja saveen olemattomilla jutuilla. Et usko itsekkään tuohon.
        Onko lapsesi hoitovastuu noin vaikeeta, että pitää tehdä itsestä sankari tuommoisilla keinoilla? Ei voi kuin ihmetellä tuota epätoivoista sanomaa ja tarinaa. Kasva aikuiseksi.


      • 1säpappa
        Kehittymätönihminenolet kirjoitti:

        Höpö höpö, olet lukenut näitä viestejä täällä ja ottanut "herkullisimmat" mollaukset äideistä taas itsellesi omaan juttuun!!! Miksi ihmeessä? Olet taas yksi heistä jotka haluauvat haukkua ne äidit syteen ja saveen olemattomilla jutuilla. Et usko itsekkään tuohon.
        Onko lapsesi hoitovastuu noin vaikeeta, että pitää tehdä itsestä sankari tuommoisilla keinoilla? Ei voi kuin ihmetellä tuota epätoivoista sanomaa ja tarinaa. Kasva aikuiseksi.

        Puhuin ihan tosielämästämme, en poiminut noita muualta.

        En haukkunut äitejä yleisesti, kerroin vain miten asia meillä meni.
        Onko sinusta mahdoton asia ymmärtää ettei kaikki äidit ole madonnoja, ja että joskus isäkin saattaa olla osaava vanhempi? Lasten kanssa jopa osaavampi kuin äiti.

        Lisäksi missasit vastaukseni varsinaisen pointin: Molempien luona oli aina tarvittavat vaatteet ja muutkin tavarat.
        Eli pitäähän etävanhemmankin luona vaatteita olla. Ei vaatehuollon kuulu olla pelkästään lähivanhemman vastuulla.


    • Eeeee

      Riippuu miten on sovittu. Lähivanhemmalla on kuitenkin ensisijainen vastuu lapsen vaatehankinnoista ym, koska hän saa elarit ja lapsilisät. Eli jos muuta ei ole sovittu, vaihtovaatteet pakataan mukaan. Jos kaipaat vaatteita, niin sano kohteliaasti asiasta lähivanhemmalle.

      Monet usein lasta tapaavat etävanhemmat kuitenkin haluavat itse hankkia lapselle vaatteita, joita lapsi käyttää ollessaan siinä kodissa. Näin lapsen ei tarvitse mennä kahden kodin väliä ison laukun kanssa. Tämä helpottaa lapsen stressiä tutkitusti. Toinen koti myös tuntuu kodilta, kun siellä on omia vaatteita, leluja ym.

      On myös tyypillistä että vanhempien käsitys kivan näköisistä vaatteista on erilainen. ;) Tällä tavoin vanhemmat voivat itse vaikuttaa siihen, miten lapsi heidän luonaan pukeutuu.

      • oikaisu

        Ei ole sovittu lähivanhemmuudesta, lapsilisistä, vaatehuollosta- eikä elatuksesta.


    • Neuvotelkaapa

      Noista pitäisi vanhempien sopia keskenään. Joa välimatkaa on on sopivaa etävanhemman hankkia vaatteita vaikka kirpparilta. Kelit kun vaihtelevat. Ei niiden ykköstä tarvitse olla. Riittää etteivät ole liian pienet ja kylmät. Vaihtovaatekäytännöstä voidaan sopia tapaamis sopimuksessa tai vahemmat keskenään milloin vain. Laittamalla ensin vaihtovaatteet ja mitään ilmoittamatta lopettamaan sen ei ole lapsen etu. Koska silloin etä ei ole kerennyt hankkia sopivaa vaihtovaatetusta. Meillä välimatkan vuoksi sovittiin. Että etä hankkii varavaatteet sinne. Ja molemmat pesee päällä olevat vaatteet ja palauttaa. Hyvin on toiminut. Etä on saanut ilmaiseksi paljon hyviä vaatteita tutuiltaan. Ja homma on toiminut meillä hyvin. Pakkaseroa kun saattaa olla 20 astetta tapaamispaikkakunnan ja kodin välillä.

      • oikaisu

        Ei ole sovittu lapsen nimestä, lähivanhemmuudesta, huoltakjuudesta, asumisesta lapsilisistä, koulu- ja
        yhteystiedoista, vaatehuollosta- eikä elatuksesta.


      • oikaisu

        Milläs neuvottelet, kun "lähivanhempi" vieraannuttaja "äiti-
        ja luonnehäiriöinen viranomainen" kieltäytyy toistuvasti neuvottelemasta aluehallintoviraston päätöksen- ja lapsen
        edun, oikeuksien, lainsäädännön vastaisesti; perättömin selvityksin, lausumin mm. tuomioistuimessa lapsen
        olosuhteista "viranomais-" menettelyssä vastoin mm. poliisin ohjeistusta- ja esitutkintaa????


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11225
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10351
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5739
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      81
      5187
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      155
      4464
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4122
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe