Siis lomakkeen ohjausobjektin, yhdistelmäruutu korkeutta ei voi asettaa matalammaksi kuin 0,55 cm. Olisi tarve saada se samaksi kuin rivin korkeus. Mikähän asetus tuon estää? Fonttikin on valintaruudussa pienempää kuin riveillä käytetty.
Valintaruudun korkeus
4
202
Vastaukset
- ComboBoxko
Jos takoitat ComboBoxia, sen (ja muidenkin) korkeudella on sitä asetettaessa minimi. Tämän jäleen kokoa voi kyllä muuttaa.
- mystistä
Tämä on office 2007 ja suomenkielinen versio, joten en tiedä millä nimellä valintaruutu on muunkielisessä excelissä. Antaa kyllä asettaa korkeuden pienemmäksikin mutta asetus ei kuitenkaan toteudu. Ei toimi myöskään hiirellä vetämällä ruudun reunasta.
Taulukko on vanhaa perua ja rivinkorkeus on normaalia pienempi. Uuden aloitettun taulukon rivinkorkeus on korkeampi ja silloin tuo minimi valintaikkunan korkeus täsmää hyvin rivinkorkeuteen, joten ongelma koskee vain vanhoja taulukoita. Pitänee fiksata rivinkorkeudet ja fonttien koot uusiksi, ja pienentää näyttöskaalausta. - ComboBoxko
mystistä kirjoitti:
Tämä on office 2007 ja suomenkielinen versio, joten en tiedä millä nimellä valintaruutu on muunkielisessä excelissä. Antaa kyllä asettaa korkeuden pienemmäksikin mutta asetus ei kuitenkaan toteudu. Ei toimi myöskään hiirellä vetämällä ruudun reunasta.
Taulukko on vanhaa perua ja rivinkorkeus on normaalia pienempi. Uuden aloitettun taulukon rivinkorkeus on korkeampi ja silloin tuo minimi valintaikkunan korkeus täsmää hyvin rivinkorkeuteen, joten ongelma koskee vain vanhoja taulukoita. Pitänee fiksata rivinkorkeudet ja fonttien koot uusiksi, ja pienentää näyttöskaalausta.Minulla on Office 365. En muista, onko vanhemmissa versioissa ollut kokorajoituksia. Ainakaan tässä ei ole.
Sain tarkistettua, Yhdistelmäruutu on ComboBox . Onkohan olemassa sanakirjaa suomenkielisistä nimikkeistä? En ainakaan äkkiseltään löytänyt mitään. Suomennuksesta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Sen sijaan, että opettelee yhdet nimitykset, nyt niitä on tuplamäärä, eikä ole edes mistä hakea :(
- Kundepuu
Lomaketyökalujen valintaruydun min korkeus on juurikin tuo 9;56 cm
Vaihdavalintaruutu ActiveX valintaruuduksi ja ei ongelmia
KEEP EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808316
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264518- 504088
- 513365
- 513106
- 502860
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262546- 312139
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382003- 291996