Tietääkö kukaan että milloin rantakahvilat ja kievarit aukeavat Konneveden alueella?
Kesäkauden alku
14
1516
Vastaukset
- Vetelä
Häyrylänranta ainakin aukeaa 1.6. Kivisalmen kievari myös 1.6. kello 10 ja Neiturin kievari pitää välivuoden, eli aukeaa vain jos tilaat... Häyrylänrantaan vaan, siellä hyvät tarjoilut Rantahätävarassa! Kunnolliset paikat ja siistiä touhua.
- mökkiläinen
Kiitos tiedosta ja hyvää kesää: )
Kävin tänään lounastamassa Häyrylänrannassa ja olikin aivan mahtavan maistuvat lihapullat, suosittelen
- suolahtelaine
ex-pilot kirjoitti:
Kävin tänään lounastamassa Häyrylänrannassa ja olikin aivan mahtavan maistuvat lihapullat, suosittelen
Häyrylänrannan lihapullat ovat maailman kuuluja, niitä tarjoillaan sänkyyn jopa Suolahessa pyhisin.
- trottteri
Kylän raitti on samoin siistiytynyt paljon . Hyvä .
- Hehkuttaja
Vielä sinusta päästävä..
- mökkiläinen
Mitä tarkoitat?
- suolahtelaine
Hehkuttaja kirjoitti:
Vielä sinusta päästävä..
Sinusta jo päästiin, Suolahteen.
- Hehkuttaja
suolahtelaine kirjoitti:
Sinusta jo päästiin, Suolahteen.
suolahtelaine sekoilee taas toisten nimissä.
- kallistaoneikelepaa
Rantakahvilat ja kievarit kaipaisivat kyllä enemmän asiakkaita, paikkakuntalaiset eivät juurikaan käy noissa, ainoastaan lomalaisten avulla pysyvät pystyssä. Ei ole maalaisten tapa lähteä kahville tai syömään muualle kuin omaan keittiöön.
- Pottujasoossit
Kylläpä vaan käydään syömässä ravintoloissa ainakin kerran viikossa, vaikka ollaan ihan maalaisia Konnevetisiä. Ei pidä yleistää, vaikka itse tyytyykin kotiruokaan joka päivä. Sehän se hyvää onkin, jos näkee vaivaa ja tekee välillä muutakin kuin pottuja ja soossia.
- mökkiläinen
Hivenen viileä ja tuulinen ollut tämä kesäkauden alku, myös hyttysiä on ollut vähintään riittävästi.
Kyllä se siitä vielä lämpenee ja saa ihmiset liikkeelle.
- kaikillesopivaa
Kyllä paikallisia näkyy Häyrylänrannassa ainakin joka kerran kun sinne piipahtaa. Toki lomalaiset ovat tärkeä asiakasryhmä, niin pitää ollakin.
- mökkiläinen
Onko jo kertynyt kokemuksia rantakahviloista? Itse en ole vielä kerennyt käydä kuin Kerkonkoskella pizzalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663323Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 821349
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.62809Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51656