Aktiivimalli tuhoon tuomittu

Brittitutkimus kyseenalaistaa ”aktiivimallin” - työttömien rankaisu johti liki katastrofiin
Tukien varassa olevien ihmisten rankaisu vaikuttaa toisin kuin toivottiin, laaja brittitutkimus paljastaa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201805232200963606_ul.shtml

A I V A N
8252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Sanktiot rohkaisivat esimerkiksi hyödyttömään ja tarkoituksenvastaiseen käytösmalliin, jossa tuen saaja käytti ennemmin energiansa "pelin sääntöjen" noudattamiseen kuin töiden saamiseen."
"Joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta työvoimatoimistot keskittyivät enemmän sanktiosäännösten valvontaan ja toteuttamiseen kuin ihmisten auttamiseen työnhaussa."

Tämä on juuri sitä surullista tarinaa, kun aikuisia aletaan holhota. Työttömät rupeavat näyttelemään työnhakua, ja työvoimatoimisto arvostelee roolisuorituksen hyväksytyksi tai hylätyksi. Molempien aikaa ja rahaa menee hukkaan.

Äänestä
  • Aktiivimalli on hyvä joka tuli voimaan vuoden alusta työttömiä pitää holhota näitä ovat sosiaalityöntekijät te-toimisto operaatio tehdään kuntouttavassa työtoiminassa työnohjaaja valvoo tehokkaasti vielä työvalmentaja tarvitaan miten tiskataan astioita matonkuteita toisen työttömän persiin taputtelu ja nuoleskelu

    Äänestä

  • Aiheuttaa pelkkää huolta ym vaikeuksia suurimmalla osalle työttömistä. Ei järjen häivää.. Suuret voimavarat menee tyhjänpäiväseen touhuun.

    Äänestä

  • saas nährä kuka saa te-keskuksen oskarin tänä vuonna

    Äänestä

Näillä eväillä oikeasti ei voi edes hakea työtä.

Äänestä

jos Kekkonen olisi elossa

Äänestä

Niin ei maailma ole muutoinkaan lähtökohdiltaan kovin tasa arvoinen eri ihmisten välillä ,eikä tasa arvoisuutta suinkaan edistä se, että joidenkin yksilöiden kohdalla katsottaisiin heidän ainoan pääoman työn olevan jotenkin valtiollista omaisuutta.

Kaikkien työn, kun tulisi olla edes lähtökohtaisesti saman arvoita ja jokaisella oikeus työllään toimeentuloon, on nykyisen aktiivimallin eettisyys enemmän kuin kyseenalainen.

Lisäksi asiaa puidessa on otettava huomioon,että minkäänlaisten toimien teettäminen työttömyyden varjolle on enneminkin työpanoksen viemistä ihmisiltä ja heidän alistamista, johonkin toimiin, joista heillä ei ole inhimillisesti mahdollista kieltäytyä. Toimi on siis alistava ja pakoittava silloin kun sen taustalla on talouspakoite. Tälläiseksi on katsottava nykyisessa aktiivimallissa toimeentulon aleneuma ,joka kohdistuu työttömiin mikäli he eivät osallistu aktiivitoimiin. Lisäksi koko aktiivitoimi on kohtuuton ja inhimillisten arvojen vastainen sillä sen kautta vastuutetaan työtön hankkimaan työ tai aktiivitoimi ,joista jälkimmäisen järjestäminen on selkeästi viranomaisten velbvollisuus ei työttömän ja ensimmäisen puuttumisen johdosta työtön on juuri siinä tilanteessa jossa on. Viranomaisvelvoite kaadetaan työttömän niskaan ,sekä taakka siitä että työtä ei ole ,joten aktiivimalli on selkeästi syyllistävä ja rankaiseva toimi työttömiä kohtaan. Noiden toimien johdosta ollaan ihmiarvo kysymysten äärillä valtiollisten toimien seurauksena ,sillä työttömyydestä on tehty rankaistaavaa aktiivimallin toimien kautta. Rangaistus määräykset kuuluvat oikeuslaitoksen alaisuuteen ja työttömyys ei tietääkseni tulis olla rangaistavavae eikä rikos oikeuden alaista jollaiseksi se on tehty viranomaistoimin ilman oikeudellisia toimia. Toivottavaa olisikin että kansainväliset tahot kiinnittäisivät enemminkin huomiota näihin inhimillisyys seikoihin tarkastellessaan Suomen aktiivimallia sen haittoja ja hyötyjä ,jolloin saataisiin laajempi ulkoinen ihmisoikeudellinen kannaotto kyseisenkaltaisiin valtiollisiin toimiin.

Äänestä

Mitä joku nälkäinen menettää ruvetessaan mafiapomoksi vanhoilla päivillään, Töölön mummoa vasaralla päähän ja käsilaukku parempaan talteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tmtleikattu kirjoitti:

Brittitutkimus kyseenalaistaa ”aktiivimallin” - työttömien rankaisu johti liki katastrofiin
Tukien varassa olevien ihmisten rankaisu vaikuttaa toisin kuin toivottiin, laaja brittitutkimus paljastaa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201805232200963606_ul.shtml

A I V A N

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu