Mietin tässä viikon päästä alkavalle matkalle New York Passin hankkimista. se näköjään sisältää aika paljon museoita ja opastettuja kierroksia. Museoita käymme katsomassa vain 1-2 kpl ja opastetuissa kierroksissakin on omat hankaluutensa , koska pitäisi varmaankin olla tiettynä kellon aikana tarkasti oikeassa paikassa. Kielen ymmärryksessäkin saattaa olla vaikeuksia riippuen puhujasta. Oletteko käyttäneet kyseistä passia ja onko se hintansa väärti ?
New York Pass
3
347
Vastaukset
- MrsMatkaaja
Oli kyllä hintansa väärtti siinä ettei minnekään tarvinnut jonottaa. Joka paikkaan oli "ohituskaista". Me emme ottaneet opastuksia vaan vierailimme itseksemme. Passeja saa erilaisia. Me kävimme viime kesänä viikon aikana Natural History museum, Met, Empire State B, Ellis island, Top of the rock. Osa oli vaihtoehtoisia esim. skippasimme Guggenheimin, koska mm. siellä kävimme edellisellä reissulla.
- Käynyt
Kannattaa laskea, onko järkevää. Itse emme ottaneet passia, koska meidän määrällä maksullisia kohteita se olisi tullut oleellisesti kalliimmaksi kuin maksaa yksitellen.
- Manhattan
Hieman edullisemmaksi tulee, ei kuitenkaan merkittävästi, mutta jonottamiselta säästyy, joten suosittelen. Itse valitsin vain 3 kohdetta joihin varmasti tiesin meneväni. Risteilyä suosittelen koska joelta päin katsottuna Manhattanin siluetti on mahtavaa katsottavaa ja myös Vapauden patsas ohitetaan läheltä. Ajoissa pitää kuitenkin olla laiturilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636783- 686772
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1465434Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204089Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53640- 373218
- 283143
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris712758Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402259