Koulukeskusten vastustajat

kaasupohjaanvaan

HäSa:ssa paikallinen protestoi koulukeskusten hintaa ja sitä, onko mopo karannut käsistä? Esitän vastakysymuksen vastustajille: Onko mielestäsi oikein se, että maksat veroja kuntaan, joka ei huolehtisi lasten ja nuortensa hyvinvoinnista ja tulevaisuudesta? Sen sijaan maksaisit esim. liittymällä suurkuntaan heidän turhia tapahtumapuistoja SCC sotkuja ym. Jokainen voi tise miettiä mielessään, mikä olisi se oma mieleinen vaihtoehto.
Itse ajattelen niin, että jos kunnalla on ollut varaa ostaa tonttimaata uusia asukkaita varten ja rakentaa loistokkaita pallokenttiä, uusia terveyskeskusta jne.jne.Kehittyy kymmenien vuosien jälkeen, tarvitsee se myös uudet koulut. Ja kaikki ne veroeurot joita maksamme, oli ne kiinteistöt sitten rakennettu velalla, tai omilla varoilla, hyöty tulee suoraan meille kuntalaisille itselle ja jälkeläisillemme ja heidän jälkeläisilleen. Eikä mene jonkun suurkunnan isokenkäisten toriparkkeihin ja keskustaprojektteihin, joista ei meille itselle ole kuin maksajan osa.

Valtuutetut: Kun päätätte rakentaa ne koulut, teette ison palveluksen Janakkalalle ja sen asukkaille. Ja jos totta puhutaan, kannattaisi aloittaa jo rakentaminen, sillä jokainen vuosi huonokuntoisessa rakennuksessa, syö siellä työskentelävän ihmisenalun ja aikuisen terveyttä.

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alexsanteri

      Tuo koulukeskusten rakentaminen on aivan älytön juttu. Sisäilmaongelmat on suurilta osin joukkohysteriaa. Kouluihin on upotettu korjausrahaa vaikka kuinka paljon. Toki osalla on vaivoja, mutta vielä koulun terveydenhoitajat lietsovat lisää hysteriaa niin kaikki uppoaa vanhempiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3572
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      36
      2940
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2866
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2756
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2075
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      162
      2073
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1934
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      101
      1802
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1559
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1510
    Aihe