Nokialla pidettiin vielä 2000-luvun alkupuolella pitkään Nokialla olleille "juhla" missä jaettiin todistus tapahtuneesta ja esimerkiksi rannekelloja. Veli Sundbäck aloitti 20- ja 30-vuotta Nokialla olleille puheen muutama vuosi ennenkuin itse eläköityi:
"Nokialla on vielä isona ongelmana liian vanhat työntekijät..." lopetti lauseen kesken ja vilkaisi alta kulmain yleisöön päin. "Köhrhöm. Taisi tulla väärä puhe?"
Tämän jälkeen Nokia onkin on ollut aktiivinen korjatakseen reilu 10 vuotta sitten olleen ongelman. Suurin osa työntekijöistä on irtisanottu "tuotannollisten ja taloudellisten irtisanomisperusteiden" takia ennenkuin he ovat tulleet eläkeikään. Toisin kuin Veli Sundbäck, suurin osa yli 50-vuotiaista ex-Nokialaisista on nykyään Nokian silloisen hallituksen puheenjohtajan Jorma Ollilan puoluetuttujen tekemien raippalakien armoilla! Eivät ole päässeet eläkkeelle, ei töihin vaan nöyryytetään kepulaisen pääministerin vetämän hallituksen toimilla!
Koska tänään on tullut voimaan uusi EU-laajuinen tietoturva-asetus niin on hyvä muistaa että Jorma Ollilan toimitusjohtaja- ja Nokian hallituksen puheenjohtaja-kausilla Nokialta painostettiin suomen hallitusta tekemään työntekijöiden vakoilun salliva laki: Lex Nokia.
Onneksi joku onnistui silloin rajoittamaan lailliseksi tehtävää vakoilua niin paljon että onko mikään suomalainen firma käyttänyt Lex-Nokian mahdollisuutta vakoilla työntekijöitään?
Sen lisäksi Nokia on jäänyt kiinni ulkomaisen työvoiman, ns. "erikoisasiantuntijoiden" rekrytoimisesta suomeen alle työehtosopimus-palkkojen! Kun erikoisasiantuntijoiden pitäisi olla määritelmän mukaan mm. korkeasti palkattuja osoittaakseen erikoisasiantuntijuutensa välttääkseen työvoiman tarveharkinnan? Nokialla se olisi lienee tarkoittanut >4500eur.
20- ja 30-vuotta Nokialla -puhe
2
361
Vastaukset
- haastetta
Siinäpä melkoisen suora tunnustus että Nokiakin harrastaa ikäsyrjintää. Ei muuta kuin haastetta kehiin?
- Anonyymi
https://www.hs.fi/talous/art-2000006114461.html
"Verkkolaitteita valmistava Nokia aikoo poistaa selittämättömät palkkaerot nais- ja miestyöntekijöidensä välillä. Asiasta kertoi tiistaina yhtiön toimitusjohtaja Rajeev Suri blogissaan." 22.5.2019
Eli, ei ole ikäsyrjintä ainut suomen lakien "selittämätön" rikkominen. Aiemmin v. 2015 Nokia jäänyt kiinni myös intialaisten "erikoisosaajien" "selittämättömästä" alipalkkauksesta suomessa. Tämä "selittämättömän" vahva pyrkimys sen palkkatason pienentämiseen koodareilla ja muilla kotimaisilla työntekijöillä onkin lienee se ainoa selvä asia näissä Nokian irtisanomisissa? Laillista tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524387S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114209Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693968- 853394
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673279IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523261Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291140