20- ja 30-vuotta Nokialla -puhe

kokemusasiantuntijat

Nokialla pidettiin vielä 2000-luvun alkupuolella pitkään Nokialla olleille "juhla" missä jaettiin todistus tapahtuneesta ja esimerkiksi rannekelloja. Veli Sundbäck aloitti 20- ja 30-vuotta Nokialla olleille puheen muutama vuosi ennenkuin itse eläköityi:
"Nokialla on vielä isona ongelmana liian vanhat työntekijät..." lopetti lauseen kesken ja vilkaisi alta kulmain yleisöön päin. "Köhrhöm. Taisi tulla väärä puhe?"

Tämän jälkeen Nokia onkin on ollut aktiivinen korjatakseen reilu 10 vuotta sitten olleen ongelman. Suurin osa työntekijöistä on irtisanottu "tuotannollisten ja taloudellisten irtisanomisperusteiden" takia ennenkuin he ovat tulleet eläkeikään. Toisin kuin Veli Sundbäck, suurin osa yli 50-vuotiaista ex-Nokialaisista on nykyään Nokian silloisen hallituksen puheenjohtajan Jorma Ollilan puoluetuttujen tekemien raippalakien armoilla! Eivät ole päässeet eläkkeelle, ei töihin vaan nöyryytetään kepulaisen pääministerin vetämän hallituksen toimilla!

Koska tänään on tullut voimaan uusi EU-laajuinen tietoturva-asetus niin on hyvä muistaa että Jorma Ollilan toimitusjohtaja- ja Nokian hallituksen puheenjohtaja-kausilla Nokialta painostettiin suomen hallitusta tekemään työntekijöiden vakoilun salliva laki: Lex Nokia.
Onneksi joku onnistui silloin rajoittamaan lailliseksi tehtävää vakoilua niin paljon että onko mikään suomalainen firma käyttänyt Lex-Nokian mahdollisuutta vakoilla työntekijöitään?

Sen lisäksi Nokia on jäänyt kiinni ulkomaisen työvoiman, ns. "erikoisasiantuntijoiden" rekrytoimisesta suomeen alle työehtosopimus-palkkojen! Kun erikoisasiantuntijoiden pitäisi olla määritelmän mukaan mm. korkeasti palkattuja osoittaakseen erikoisasiantuntijuutensa välttääkseen työvoiman tarveharkinnan? Nokialla se olisi lienee tarkoittanut >4500eur.

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haastetta

      Siinäpä melkoisen suora tunnustus että Nokiakin harrastaa ikäsyrjintää. Ei muuta kuin haastetta kehiin?

    • Anonyymi

      https://www.hs.fi/talous/art-2000006114461.html
      "Verkkolaitteita valmistava Nokia aikoo poistaa selittämättömät palkkaerot nais- ja miestyöntekijöidensä välillä. Asiasta kertoi tiistaina yhtiön toimitusjohtaja Rajeev Suri blogissaan." 22.5.2019

      Eli, ei ole ikäsyrjintä ainut suomen lakien "selittämätön" rikkominen. Aiemmin v. 2015 Nokia jäänyt kiinni myös intialaisten "erikoisosaajien" "selittämättömästä" alipalkkauksesta suomessa. Tämä "selittämättömän" vahva pyrkimys sen palkkatason pienentämiseen koodareilla ja muilla kotimaisilla työntekijöillä onkin lienee se ainoa selvä asia näissä Nokian irtisanomisissa? Laillista tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      308
      11172
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      30
      3180
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3033
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2601
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2321
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2212
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe