Miksi ainutta todistajaa ei kuulla?

Ainoa todistaja joka pystyy todistamaan oikeuden edessä ja kumoamaan valheellisen väittämän ja väärän todistuksen istuu odotusaulassa. Todistaja ei tiedä mitä salissa puhutaan. Minulla ei ollut ammattitaitoista asianajajaa ja minut tuomittiin valheellisesti!

Mitä voi enää tehdä kun oikeudenkäynnistä on jo vuosi.

Voiko saada uuden oikeudenkäsittelyn kun todistajaa ei kuultu?
6406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos yli vuosi on kulunut, se on sitten huonompi homma. Miksi muuten odotit tämän vuoden ajan?

Äänestä

"Mitä voi enää tehdä kun oikeudenkäynnistä on jo vuosi."

Tuomion purkamista voi hakea vuoden kuluessa tuomion perusteena oleva virhe on ollut tiedossasi. Määräaikaa ei lasketa kuitenkaan laskettava aikaisemmasta kuin siitä, kun tuomio, jonka purkamsita haetaan tuli lainvoimaiseksi.

Eli sinulla on kiire: jos tuomio on annettu käräjäoikeudessa vuosi sitten 25.5.2017, sinulla on enää muutamia päiviä aikaa tehdä purkuhakemus, koska käräjäoikeudnentuomio tulee lainvoimaiseksi 7 päivän kuluessa tuomin antamisesta, eli siis 1.6.2018 vielä ehtisi purkua hakemaan. Hopi Hopi!!

Jos kyse on hovioikeuden tuomiosta aikaa on runsaammin, koska valitusaika on siitä 30 päivää.

Jos olisi purettava hallinto-oikeuden tuomio, hakuaika on viisi vuotta tuomion lainvoimaiseksi tulemisesta, ellei ole erityisen painavia perusteita pidentää määräaikaa.

Purkuhakemus on tehtävä korkeimmalle oikeudelle, tai hallinto-oikeuden tuomiota purettaessa korkeimmalle hallinto-oikeudelle.

Äänestä

Miksi todistajaa ei kuultu? Etkö ollut nimennyt häntä?

Äänestä
  • heh,+nii+sinnehän+ne+kutsuu+nimeltä+odotustilasta+juuri..sitten+voi+olla+sekin+että+99%+tapauksista+todistajille+vastaajat+kostaa,+ei+ne+kaikki+uskalla+mennä+sinne+sanomaan+mitä+näkivät+ja+kuulivat

    Äänestä

Olitko nimennyt todistajan, jos et, on se oma syysi, jos olit, niin oikeusistuin teki oikeudenkäyntivirheen ja tällöin ei ole mitään määräaikoja (tarkistan tuon).

Oliko todistaja lähisukulaisesi vaiko täysin lähisuvusta pois luettu?

Äänestä
  • Täältä lisää:
    "https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1960/19600109
    8 §.

    Lainvoiman saanut tuomio rikosasiassa voidaan syytetyn eduksi purkaa:

    1) jos oikeuden jäsen tai virkamies, syyttäjä taikka asianosaisen edustaja tai avustaja on jutun yhteydessä syyllistynyt rikolliseen menettelyyn, jonka voidaan otaksua vaikuttaneen jutun lopputulokseen;

    2) jos asiakirja, jota on käytetty todisteena, on ollut väärä tai asiakirjan antajan tieten sisällykseltään totuudesta poikkeava taikka jos totuusvakuutuksin kuultu asianosainen tahi todistaja tai asiantuntija on tahallansa antanut perättömän lausuman, ja asiakirjan tai lausuman voidaan otaksua vaikuttaneen lopputulokseen;

    3) jos vedotaan seikkaan tai todisteeseen, jota ei aikaisemmin ole esitetty, ja sen esittäminen todennäköisesti olisi johtanut syytetyn vapauttamiseen tai siihen, että rikokseen olisi ollut sovellettava lievempiä rangaistussäännöksiä, tahi on erittäin painavia syitä, katsoen siihen mihin näin vedotaan ja mitä muutoin käy ilmi, saattaa uudelleen tutkittavaksi kysymys, onko syytetty tehnyt sen rikollisen teon, joka on luettu hänen syykseen; tai

    4) jos tuomio perustuu ilmeisesti väärään lain soveltamiseen.

    http://jyrkivirolainen.blogspot.com/2015/10/972-kko-201575-muutoksenhaku.html


    Oikeudenkäyntivirhe - KKO:2014:25

    Ylimääräinen muutoksenhaku
    Kantelu
    Oikeudenkäyntimenettely
    Oikeudenmukainen oikeudenkäynti

    Käräjäoikeus tuomitsi A:n vastoin tämän kiistämistä huumausainerikoksesta ja rattijuopumuksesta seitsemän kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Käräjäoikeuden tuomion tultua lainvoimaiseksi A vaati hovioikeudessa tuomion poistamista sillä perusteella, ettei hänelle ollut varattu riittävästi aikaa ja edellytyksiä valmistella puolustustaan. A oli saanut haasteen tiedoksi vasta käräjäoikeuden pääkäsittelypäivänä eikä hänellä ollut esitutkinnassa ja käräjäoikeudessa ollut avustajaa. Kysymys oli siitä, oliko käräjäoikeudessa tapahtunut sellainen oikeudenkäyntivirhe, jonka johdosta käräjäoikeuden tuomio oli poistettava.

    Suomen perustuslain 21 §:ssä turvataan oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin. Oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin perusedellytyksiin kuuluu oikeus tulla asianmukaisesti kuulluksi. Siihen katsotaan kuuluvan myös oikeus avustajaan. Oikeudenkäynnistä rikosasioissa annetun lain 2 luvun 1 §:n 1 momentin mukaan rikoksesta epäillyllä on oikeus itse huolehtia puolustuksestaan esitutkinnassa ja oikeudenkäynnissä. Euroopan ihmisoikeussopimuksen 6 artiklan 3 kohdan b alakohdan mukaan jokaisella rikoksesta syytetyllä on oikeus saada riittävästi aikaa ja edellytykset valmistella puolustustaan. Mainitun artiklan c alakohdan mukaan jokaisen rikoksesta syytetyn vähimmäisoikeuksiin kuuluu myös oikeus puolustautua henkilökohtaisesti tai itse valitsemansa oikeudenkäyntiavustajan välityksellä. Vastaava periaate on ilmaistu myös Yhdistyneiden Kansakuntien kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevan kansainvälisen yleissopimuksen 14 artiklassa.

    Korkein oikeus totesi, että edellä mainittujen säännösten mukaan oikeus saada riittävästi aikaa ja edellytykset valmistella puolustustaan kuuluu oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin perustakeisiin. Näillä oikeusturvatakeilla pyritään osaltaan siihen, että syytetyn mahdollisuus puolustautua joko henkilökohtaisesti tai avustajan välityksellä voi toteutua myös tosiasiallisesti. Syytetyllä tulee siten olla riittävästi aikaa perehtyä syytteeseen ja asiaan liittyvään aineistoon omasta näkökulmastaan sekä harkita mahdollinen oikeudenkäyntiavustajan tarve.

    Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisukäytännön mukaan syytetty voi yleensä luopua ihmisoikeussopimuksen 6 artiklassa tarkoitetuista oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin takeista. Luopumisen tulee kuitenkin olla yksiselitteinen ja siihen tulee liittyä luopumisen merkitystä vastaavat vähimmäistakeet. Luopuminen voi tapahtua myös hiljaisesti sillä edellytyksellä, että syytetty on kohtuudella kyennyt ennakoimaan sellaisen käyttäytymisen merkityksen".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palmgeenille kirjoitti:

Ainoa todistaja joka pystyy todistamaan oikeuden edessä ja kumoamaan valheellisen väittämän ja väärän todistuksen istuu odotusaulassa. Todistaja ei tiedä mitä salissa puhutaan. Minulla ei ollut ammattitaitoista asianajajaa ja minut tuomittiin valheellisesti!

Mitä voi enää tehdä kun oikeudenkäynnistä on jo vuosi.

Voiko saada uuden oikeudenkäsittelyn kun todistajaa ei kuultu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu