Täyttääkö huijauksen tms. tunnusmerkit. www.huuto.net osoitteesta huusin tavaran jonka maksoin hyvässä uskossa etukäteen tilille. Postissa tuli kuitenkin eri tavara kuin huudettavana oli. Miten toimia jos myyjä ei suostu palauttamaan maksamiani rahoja? Kysymyksessä oli tällä kertaa tietokoneen emolevy (piti olla Asus (malli x) tuli compaq (malli y, ei edes samoja ominaisuuksia), jolla en tee kertakaikkiaan yhtään mitään. rikosilmoituksen tekeminen ei ilmeisesti netissä paljon vaivaa maksa, mutta tutkiiko asiaa kukaan koskaan???
Nettihuutokaupassa huijaus?
miten toimia
8705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos tuote oli todellakin eri mitä ilmoitettiin ja myyjä ei suostu neuvottelemaan.
Tutkimuspyyntö/rikosilmoitus poliisille mahdollisesta petoksesta.
tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Mä en ainakaan alkais tilille maksaa mitään etukäteen ennen ku on tavara nenän edessä.
Ei suomalaiset niin rehellistä kansaa ole...:)
Mut rikosilmotus vaan, ei pitäis olla ongelmia jos sulla on tekijä tiedossa?
Tee tutkintapyyntö, että saataisiin nettiinkin jonkinlaista kuria. Itse olen ostanut huuto. net:istä, mutta koskaan en maksa ennenkuin saan tuotteen. Siellä on jonkinaikaa liikkunut kännykkä-
kauppias joka pyytää ensin rahat tilille, sitten lähetetään kännykkä,
Älkää uskoko tuollaisia myyjiä ! Suuri osa on rehellisiä, mutta on kyllä niitäkin jotka yrittävät vain pettää.
Nettihän on täynnä sellaisia jotka yrittävät huiputtaa, siis on muuallakin kuin huutonetissä, jonka kuitenkin katson turvalliseksi paikaksi kunhan pitää varansa.
Ei täytä huijauksen tunnusmerkistöä, koska tahallisuus puuttuu. On voinut käydä niin, että henkilö on myynyt compaq mallia, mutta sinä olet erehtynyt asiasta -> siviiliriita.
Tässä tapauksessa mahdollisuutesi saada rahat takaisin perustuu ennen kaikkea myyjän hyväntahtoisuuteen.
Kaupanteossa rahan ja tavaran pitää vaihtaa omistajaa samalla hetkellä.
Tuolla neuvolla pääsen sitten veloistani nopeasti eroon.
...
Mahtavasti perusteltu. Kiitos! DDD
... rikosilmoitus tehdä, ei siinä mitään häviä. Mutta olet kai ollut yhteydessä myyjään ensin, voihan olla että hän on vahingossa laittanut pakettiin väärän koneen.