aineöljylikaanhalliin

öljylikaan

Mikä on paras aine jo kuluneelle pinnoitelattialle mistä öljylikaa on hankala saada yhdistelmäkoneella pois? Konejuttupaja siis, mutta hallin saisi valoisammaksi työtätekeville kun pestyistä ikkunoista tulviva valokin heijastuisi vaaleanharmaasta puhtaasta lattiasta.
Kohteessa on recip...jokin aine, mutta kone ei sillä ota kuin osin ja paikoin jää ikäviä tosipinttyneitä laikkuja- ihan öljylikaa. Aineen annostus on määrätty- itse laittaisin tuplat kertaviikkoon, jos saisin asiaan vaikuttaa. Ajan pahimpia alueita hitaas..ti, moneen kertaan, mutta tulos ei siitään juuri muutu. Käsin lisäksi ottaen teen ylityötä joka kuten tiedätte...(huokaus)
Koneen harja on kyllä jo kulunut, mutta ottaa se joiltain alueilta hyvin. Muuna siivousaineena Tempo, toimii tauko-, ja sostiloissa hyvin.
Osaisiko joku antaa vinkkejä?

2

203

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laikkariii

      Liuotinta ja konetusta, eipä tuolle juuri muuta voi, jos kerran on kulunut lattia ja todella pinttynyttä likaa.

    • öljylikaan

      Konetetaan noin 4xvko. Aikaa noin puolitoista tuntia konettaa- korkeintaan, muutkin jutskat pitää ehtiä. Tuotanto pyörii monessa vuorossa, mutta siivous vain päivän ja 5 pv vko.
      Minä kysyinkin ainetta joka tepsisi näitä ns öljynpoistajia paremmin et kuluneelta lähtisi- kone ei määritellyllä annostusella tosiaan ota kunnolla mustaa töhkämäisen tervamaista pinttyvää öljylikaa pois.
      Ihan eri asia jos ois aikaa ajaa vaikka kolmekin tuntia koneella ja kunnon annostuksilla. Mutta: näin ei ole, ja yhtälö toimii hyvin huonosti- lähinnä näennäistä öljyn poistoa. Silläkin keinoin tummaa törkyistä vettä kyllä saa likavesipuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1070
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      982
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      874
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      816
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      684
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      633
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe