Muunlaisia nuoria?

jms.s01

Nykyään, kuljen missä tahansa, niin kuulen itseänikin yhä nuorempien keskustelevan keskenään että mistä löytäisivät jonkun itselleen alkoholia tai tupakkaa hakemaan. Itselläni on ikää 17 vuotta enkä ole koskaan kumpaakaan edes kokeillut. Mielestäni on okei jos sillontällön omalla vastuulla käyttää rajallisesti näitä aineita, muttase että 12 vuotiaat käyvät kotibileissä, ryyppäävät itsensä kaatokänniin ja harrastavat seksiä (sekä ajattelevat ollesssaan 12 että heissä on jotain vikana kun eivät seksiä keltään saaneet tai eiät kelvanneet jollekkulle)
En itse tykkää liikkua piireissä joissa haetaan juoksukaljat ja pummitaan ohikulkijoilta röökiä, mutta kaikissa nuorisopiireissä vaikuttaa näin kumminkin olevan. Ymmärrän jos nousuhumala tuntuu mahtavalta, mutta onko siitä seuraava olotila sen arvoista? Helvetllinen krapula ja rahaa palaa? Ei mun mielestä.
Kertokaas mulle, onko täälä enään niitä nuoria joiden elämä ei liity liiallisen pelaamisen/puhelimien käytön, alkoholin, tupakan tai muiden päihteiden käyttöön?

2

217

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfsadfsdf

      Muistuuttakaamme itsejämme siitä että Suomessa on tupakootisjoita jotka raaskivat monesti jättää polttelun puolitiehen ja viskasta pitkän tököm maan poveen. Jos siis ihrattomasti vaatii soada maistaa kessua, niin ei sitä tarde hakkea sen kauempata kö lähimmiltä ihmiskansan kokoontumispaikoilta, kuten pussipösäkiltä. Urbaanisilla seuduilla ja suuresti asvaltoiduilla alueilla asuu tupakootsijoita verraten tiuhassa ja seitlä löytyy kikaretinjämejä jos vähän viitsii pitää silmää auki. Vallan taatusti löytyy monenpituista tököä, kaikenkokoisiin tarpeisiin. Neo ilmaasiii ja niire palamissavu maistuu samalta ku pakasta vetastun tuliterän neitseen sikaretinkin. Eipäs myöskään saavu kukaan Sekuritas-poliisi udelemaan papereita vaan voi ihan vapautuneesti noukkea siitä ahvaltilta millaasen mielii ja polttaa se loppuun, sinne viltteriin saakka.
      Rankkasateen ja talven jälkisissä togöissä tosin ei lienö hirveenästi aroomia enää jäleellä

    • Outoa

      On vielä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      457
      932
    2. 57
      598
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      583
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      555
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      548
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      232
      524
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      72
      477
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      456
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      93
      451
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      430
    Aihe