Onko työntötanko venttiili moottorit

Ekamopo

uusinta tekniikkaa? Kävin uudessa mp liikkeessä hesassa ja niiden uusissa pyörissä oli ko tekniikalla olevia pyöriä myynnissä.

11

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pepshukka

      Ei oo mutta ei oo mitään syytä miksi ne ei toimisi ja oikeastaan ne toimii paljon luotettavammin kuin ilman tönäreitä olevat koska ovat yksinkertaista,koeteltua ikiaikaista tekniikkaa ja oikeastaan ne korvattiin kierrosherkkyyden nostamiseksi ompelukonetyylisiin kierroskoneisiin mutta ellei konetyyppi ole moinen niin työntötangollinen ajaa asiansa siinä missä tangotonkin.
      Sama juttuhan tuo on autopuolellakin,ei tavallinen käyttäjä huomaisi eroa onko työntötankoja vai ei ja faktahan on että mitä hienompaa tekniikkaa sen herkemmin se myös menee rikki eli yläpuoliset nokka-akselit tuli alunperin kilpakoneisiin,niitä seurasi moniventtiilit tyyliin 3 venttiiliä per pytty ja sitten tuli 4 venaa standardiksi vähän joka moottoriin ollen nykyään jokajannun koneessa.
      Nostalgia on muotiasia ja mitään syytä tönärien hyljeksyntään ei ole käyttömoottoreissa jotka enempi vääntökoneita kuin kierroskoneita.

      • Hukkapers

        Nämä missä työntötangot käytössä ei ole luotettavia, kestävät hyvällä tuurilla 35tkm ennen koneen aukaisua. Vuotavat öljyä ja ovat tehottomia, vääntöä ei ole kuin käyttäjien puheissa.


    • Seniorbiker50v

      Työntötankokoneet kehitettiin 1900-luvun alkupuolella, eivätkä edusta enään kehityksen terävintä kärkeä... Vanhaa ja huoltoa vaativaa tekniikkaa, nykyaikaisempia ratkaisuja ja luotettavuutta löytyy japanilaisista ja osasta eurooppalaisia valmistajia...
      En sortuisi enään tuon tekniikan omaaviin moottoripyöriin jos ei ole nostalgikko tai veteraanipyöräilijä joka omaa teknisen koulutuksen...

      • Minulla yli 174thkm ajettu työntötanko moottorilla varustettu Wild Star xv1600 ei mitään ongelmia moottorissa ole ollut. Huollot suoritettu aikanaan jne.


      • Jutustelija1
        kålmorden kirjoitti:

        Minulla yli 174thkm ajettu työntötanko moottorilla varustettu Wild Star xv1600 ei mitään ongelmia moottorissa ole ollut. Huollot suoritettu aikanaan jne.

        Siinäpä Custom niin kuin luoja on sen tarkoittanut.


    • Eiköhän työntötankomoottorit lopullisesti poistu keskuudestamme viimeistään siinä vaiheessa, kun sähkökäyttö tulee pakolliseksi ja polttomoottorit kielletään.

    • Pepshukka

      Työntötankomoottorit(?) eivät kylläkään tarvitse yhtään sen enempää huoltoa kuin muutkaan eikä niiden kestävyydessä ole mitään moitittavaa jos niitä käytetään huolletaan kuten niitä kuuluukin,sama juttu moottori kuin moottori,kyllä ne rikki saa olipa miten hieno valmistaja tahansa tai nokkia venttiilejä yläkerta täynnä.
      Eiköhän käytetyt materiaalit kuin käyttäjä ole se avainsana ja venttiilit on säädettävä olipa tönärit tai ei ellei hydrauliset venttiilit ja ne taasen voidaan sovittaa kumpaan tahansa rakenteeseen eli työntotangot tai ei.
      Mitä hienompaa tekniikkaa ja kevyempiä rakenteita materiaaleja,valitettavasti kestävyys pitkän päälle ei tahdo olla hääviä koska keveys yhdistettynä tehojen lisäämiseen esimerkiksi yhä erimoisin konstein samankokoisesta moottorista kostautuu tietysti kestävyydessä,sama juttu kuin ennenvanhaan viritykset vakiokoneisiin nähden.

    • jd551

      Hitaasti pyörivissä moottoreissa OHV rakenne (=työntötankokone) toimii hyvin tänäkin päivänä. Kun ensimmäiset OHC (=kannen yläpuolinen nokka-akseli) moottorit tulivat, ongelmia oli nokka-akselin kestävyydessä ja erityisesti lämmön hallinnassa. Pikkuhiljaa ongelmat ratkaistiin ja nykyään OHC tai DOHC (=kaksi yläpuolista nokka-akselia) on vallitseva rakenne. Parempi kierrosluvun sieto ja sitä kautta suurempi teho sekä kevyempi rakenne ratkaisi. Toisaalta tuli pitkä jakoketju tai hihna.......

      Vieläköhän jostain saisi uuden sivuventtiilikoneen ?

      • Moman

        ”Vieläköhän jostain saisi uuden sivuventtiilikoneen ?”

        Ruohonleikkurin moottori ompi vielä, se on pyhäyksinkertaisuus ja toimii:)


    • Seniorbiker50v

      Ja hehkukuulasytytys...

      • Jutustelija1

        Liian Hight-Tech:iä...

        Höyrykone se olla pitää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3416
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2401
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      115
      1204
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      993
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      947
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      874
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      37
      726
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      674
    Aihe