SKB-puoliautomaattihaulikko

Olen joskus nuoruudessani ostanut SKB-puoliautomaattihaulikon skeet-ammuntaan.

Aseessa ei ole mitään merkintää patruunapesän pituudesta. Miten sen saisi selville? Onko kotikonstia?
3574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos piipusta kun sen irroitat, ei löydy mistään mainintaa patruunapesän pituudesta. Valtaosa 12-kaliiperisista kuitenkin on patruunapesältään 70-millisiä. Kun haulikko siis on vanha, niin älä käytä 76-millisiä.

Äänestä

Mitä sulla lukee aseluvassa?

Äänestä

Meillä on skb ja on 12/70 kaliperinen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hegu kirjoitti:

Olen joskus nuoruudessani ostanut SKB-puoliautomaattihaulikon skeet-ammuntaan.

Aseessa ei ole mitään merkintää patruunapesän pituudesta. Miten sen saisi selville? Onko kotikonstia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu