Tiiättekstei että rönkkösen navetan vintillä kummittelee? Juu u. Ihan totta! Siellon nähty sellaanen tumma varjo! Juu u. Tää on iha tosi tarina! Mummummon naapurin serkun kaiman navettapiian äitin puhuva koira kerto sen ja mää uskon sitä! Mummummo sano et seio koskaan valehdellu!
Tosi tarina!
5
442
Vastaukset
- älämölöö_
siäl on mölömiäs !
Tässä linkissä käsitellään myös tätä aihetta. http://kirjamission.fi/pdf/Taikauskot_Kurt_Koch.pdf
- Ihanpa.siälittää
Eipä kummittele Rönkkösen navetan ullakolla.
Sen ullakon, niin ja tietty myös navetan, poltti juovuspäissään samalla kylällä asuva tuulimyllynlämmittäjä, joka kuuluu tunnustaneen tekonsa, ensin Mäkättilän jäniskoiralle, sille isommalle niistä kahdesta, ja sen jälkeen sille kirkonkylälle tullessa mutkassa ja ihan sitä halakopinoa lähellä seisovalle peltipolliisille.
Lintorhvin miehiä kuuluu nyt ramppaavan sillä suunnalla alvariinsa, vaan mitä ne semmoselta. - Rönkkösen_karjakko
Min oon ite nähny et Rönkkösen lehmien seassa oli ussein lehmien varjoi elikkä varjolehmii !
- kjhkj
Jos mene keskel yät Rönkköse navetta kattoma ni saattaa nähä itte Rönkköse siäl panemas lehmiäs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.607869Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot525335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1102379Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61227Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052