Mustaherukka kuulemma pitää happamasta maasta, niin ei kai sille kannata emäksistä kalkkia antaa?
Mustaherukka ja kalkki?
5
1764
Vastaukset
- eedenistä_itään
Mustaherukka ei ole luumun, kirsikan tai omenan tapaan kalkinsuosija. Mutta menestyy tavallisessa puutarhamaassa, jota silloin tällöin kohtuullisesti kalkitaan.
- Mitenkähäntuoon
No selvä, mutta entä jos jättää puskien kohdat kalkitsematta (laittaa vain omenapuille), niin menestyykö herukka silloin paremmin?
- eedenistä_itään
Kaipa on hyvä jättää herukat kalkitsematta. Mustaherukka menstyy tuoreesta tai kosteassa maassa. Kastelu voi auttaa myös.
Talvella lumen päälle voi laittaa kalkkia kilon neljälle, jotain viiden vuoden välein. Nostaa ehkä phta 0,2 yksikköä. Mutta helpottaa kasvin ravinteiden saantia maasta.
Tuhkaa takasta, leivinuunissa piisitä voi myös käyttää.
Runsas tuhkaus myös estää rikkakasvien nousua pensaan "sisään"
Hyvä laitaa lumen aikaan. Kesäkuu alla ainakin kalkitus "polttaa' ...
Näin meilläKilon neljälle=kilon neliölle (Google Android tablun oikoluku)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1187488Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista746291- 955194
- 524505
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494206- 2274091
- 443995
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283898- 553022
- 482556