Ihan ensin, ennen kuin kukaan alkaa rutista, niin kävin kyllä tota keskustelualuetta ihan haulla läpi ja ei tärpännyt kummallakaan nimikkeellä, joten siksi aloitus.
Eli ihan kaipaisin keskustelua Trollhuntersista, kun en ole missään päin nettiä suomenkielistä keskustelua kyseisestä sarjasta löytänyt, etsinnöistäni huolimatta. Joihinkin juttuihin olen kyllä tumblrissa törmännyt, mutta kaipasin nyt enemmänkin kotikielistä jutustelua aiheesta.
Itse sarja kertoo teini-ikäisestä pojasta joka saa käsiinsä erikoisen amuletin ja hänestä tulee peikonjahtaaja. Sarja on Guillermo Del Toron käsialaa ja perustuu itseasiassa hänen kirjoittamaan kirjaan. Sarja löytyy Netflixistä, jos joku sitä haluaa katsoa.
https://www.imdb.com/title/tt1734135/
Aika nuorelle yleisöllehän tämä on suunnattu, mutta kyllä tämän parissa aikuisetkin viihtyvät.
Itse kiinnostuin tästä sarjasta kun huomasin, että suosikkinäyttelijäni on tässä mukana. No pitihän se eka kausi katsoa. Toka jäi katsomatta, mutta pitänee ryhdistäytyä ja katsoa sekin. Kolmas kausi (jossa oli yllättävän vähän jaksoja) tuli katsottua tänään yhtäsoittoa läpi ja tykkäsin kovasti.
Erityisesti olin ihastuksissani Stricklakeen (yleisesti Trollhuntersin seuraajien keskuudessa (varsinkin tumblrissa) kulkeva nimitys Stricklerin ja Barbaran romanttisesta suhteesta) ja myös Stricklerin uuteen olomuotoon.
Oikeastaan olen vieläkin aika täpinöissäni sarjan jäljiltä. Oli se sellaista menoa. :)
Trollhunters/Peikonjahtaaja
4
1376
Vastaukset
- Peikkojahtifani
Oli todella hyvä sarja mutta eikö ole tehty enempää kuin kolme kautta eli 24 osaa? Tietääkö kukaan muita yhtä koukuttavia lapsillekin sopivia animaatiosarjoja?
Valitettavasti vain kolme. Mutta tätä sarjaa sivuava uusi sarja on tehty. Tosin en tiedä onko se vielä netflixissä nähtävissä. Eli kyseessä alienkaksikko, joka jo vilahti ainakin Trollhuntersin kolmoskaudessa ja heidän seikkailuistaan samassa kaupungissa jossa Jim seikkaili peikkojahtaajana. Sikäli mikäli olen ymmärtänyt oikein mm tumblrissa olleet jutut aiheesta. :) IMDb:sesta löytynee lisää infoa aiheesta. :)
Täytyy lisätä (juu uudet tunnukset, kun vanhan tiedot taitaa olla niin mennyttä, ettei niistä enää ole hyötyä täällä) että nythän tuo sai Wizards nimisen spinoff sarjan ja nyt 21 tätä kuuta tulee Netflixiin Trollhunters Rise of Titans elokuva, jossa yhdistyy niin Trollhunters, 3Below kuin myös Wizardsin tapahtumat. Koska mitä ilmeisimmin ne kaikki ovat tavalla tai toisella kytköksissä toisiinsa.
Ai niin ja siksi intoilen, kun Strickler on takaisin, joskin aika uudessa kuosissa. Toivottavasti hänellä on vähän enemmän ruutuaikaa kuin mitä oli 3Belowsissa ja enemmän repliikkejäkin.
Ja suokaa anteeksi intoiluni, mutta Strickler on ehdoton suosikkini tämän sarjan hahmoista. Tosin syykin siihen on se että pidän (alkuperäisestä!!) ääninäyttelijästä (Jonathan Hyde), joka antoi tälle hahmolle sekä äänensä että aika pitkälti myös ulkonäkönsä.
No niin, Trollhunters Rice of Titans nähty. Elokuva on, noh katsottava, mutta petyin silti moneen asiaan ja erityisesti elokuvan loppuun. Olin odottanut ihan muuta ja sitten sellainen lätsäytys vasten kasvoja.
Ei, en minä näyttelijöitä syytä yhtään mistään, he tekivät työnsä erittäin hyvin. Syyttävä sormeni osoittaa enemmänkin siihen henkilöön joka vastasi tarinan sisällöstä. En muuten olisi näin suivaantunut, mutta tuo elokuvan loppu ikään kuin sanoo, että koko Trollhunters sarja spinoffeineen olisi ollut turha ja koko homma pitäisi alkaa alusta uudella tyypillä, mutta että samat asiat mentäisiin uudelleen läpi. Lisäksi koen että koko homma oli vain iso keskisormen näyttö faneille. Kaikille faneille.
Itse ajattelen myös niin, että ehkä tämä olisi toiminut paremmin sarjana, kuin elokuvana, sillä sinne oli yritetty tunkea niin paljon kaikkea ja kumminkin niin paljon kaikkea jäi pois ja/tai supistettiin, niin että leffasta jäi aika paha maku suuhun. Ja asiaa yritettiin paikata huonolla slapstick huumorilla, mutta se ei kyllä leffaa pelastanut.
Ehkä joku varmaan tykkää, mutta minä en. Tai no ehkä sen voisi toisenkin kerran katsoa, ihan vain Stricklerin (ja hänen ääninäyttelijänsä Jonathan Hyden) vuoksi katsoa toistekin, vaikka ehkä stoppaakin katsomisen tietyn kohdan jälkeen ihan vain koska en tykkää lopusta.
SPOILER ALERT!! ÄLÄ JATKA EDEMMÄKSI!!
Ja lisäksi itseäni suurena Strickler ja Stricklake fanina petyin, että suutuin, etteivät Barbara ja Strickler saaneetkaan toisiaan. Ensin tosin oli vähän sellaista, että näin kävisi, sillä Barbara kertoi menneensä kihloihin Stricklerin kanssa. Ja sen enempää ei tullutkaan, kun Strickler tapatti itsensä. Ihan turhaan kun se perhanan Titaani pystyi uudelleen syntymään/kokoamaan itsensä.
No itse aion surutta olla kuin tuota tekelettä ei olisikaan tai että se päättyi niihin toivottuihin Stricklake häihin. Vaikka tämä pääasiassa keskittyykin Jimiin, niin kun kumminkin Strickler nostettiin niin näkyvästi esiille, niin kuuluis hänen ja Barbarabkin saada onnellinen loppu. Se olisi ollut kaunis ele ja ikään kuin kiitos meille faneille, mutta ei sitten. Haistakoon siellä päässä pitkät. Siis ei edelleenkään näyttelijät, vaan se muu tiimi, tai lähinnä se osa joka koko homman sössi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589904Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi39513Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1308000Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617538Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236189Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875977Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j565787Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944851Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143927Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541474