tutkijoita heitettiin noin vain työttömiksi Suomessa Juha Sipilän hallituksen toimesta!
Jotain on nyt vialla hallituksessa! Uusia Nokioita EI tällä pelillä synny!_ _ _
__________________________________________________________________________________________
"Tilaa lehti Tilaa uutiskirje
Ilmoita T & T: ssä
Facebook Twitter
KOULUTUS Jukka Lukkari
31.5. klo 09:37
Aivovuoto Suomesta kiihtyy - koulutetut muuttavat yhä useammin ulkomaille
JAA ARTIKKELI
Facebook
Viserrys
LinkedIn
Google
sähköposti
- - -
Suomesta muuttuu selvästi enemmän korkeakoulutettuja ulkomaille kuin heitä tule tänne.
Tuorein tilastotieto vuodelta 2016, jolloin Suomesta muutettiin yli 5 000 perus-tai ylemmän korkeakoulututkinnon suoritusta. Tänne päin muutti Tilastokeskuksen mukaan 2 600 henkeä.
- - -
Ylemmän tutkinnon suorittaneita muutti vuonna 2016 muualla 2 200, kun vuonna 2014 luku oli
1 600.
Vielä 2010-luvun alkuvuosina koulutettujen maahanmuuttajien ja maastamuuttajien virta oli jonkin verran tasapainossa, mutta kurssit alkoivat erotella vuonna 2013.
Vaikka aivovuoto onkin kiihtynyt, ei suomalaiset koulutetut vieläkään vaihda maata yhtä paljon kuin monissa muissa maissa. Esimerkiksi Uudesta-Seelannista muuttaa muualta kolme vuotta sisällä tutkinnon suorittamisesta jopa 30%, Hollannista 15%.
Haluatko Tekniikka & Talouden uutiskirjeet päivittäin sähköpostiisi? Tilaa se tästä!"
Tunnollisia 50-v. tohtoriksi kouluttautuneita -
Tekniikka-jaTalous
0
71
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230