Agility halli?

Olen siis tyttö Tampereen suunnalta. Minulla on koira ja haluaisin aloittaa hänen kanssaan agilityn ihan hallissa :) Kotona olemme jo harjoitelleet kaikenlaista.
Olen oikeastaan ihan pihalla näistä halli jutuista, joten tässä muutama kysymys :D
1. Onko hallilla yleensä ohjaaja vai voiko vain tehdä itse mitä haluaa?
2. Onko yleensä jotain kursseja joita pitää käydä ohjaajan kanssa?
3. Maksaako hallilla käyminen?
4. Pitääkö hallille varata aika, jolloin saa siellä olla?
5. Onko Tampereella agility halleja?

Kiitos jos vastaatte :)

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SEONELÄIN

      1. Miksi sanot koiraa häneksi?

      • Tykkään vain sanoa niin. Mielestäni vain "hän" kuulostaa mukavammalta ja arvostettava malta nimeltä kun esim. "koira".


      • Anteeksi kirjoitusvirhe. Siis arvostettavammalta.


    • 1. Onko hallilla yleensä ohjaaja vai voiko vain tehdä itse mitä haluaa?

      Agilitypaikoista voi varata yksityisvuoroja, mutta niiden saamiseen voi olla ehtona kurssien käyminen ja talkoilu.

      2. Onko yleensä jotain kursseja joita pitää käydä ohjaajan kanssa?

      Aloittelijoille suositellaan ehdottomasti kurssien käymistä eikä esteille välttämättä pääse ollenkaan omin päin, jos ei ole näyttöä koulutuksen käymisestä. Agilityssa voi rikkoa tai pilata koiran, jos ei tiedä, mitä tekee. Eikä ne esteetkään ole leluja.

      3. Maksaako hallilla käyminen?

      Maksaa. Seuralla ehkä vähemmän kuin yksityisessä koirakoulussa. Tämä laji ei ole halpa. Seuroilla kursseille osallistumiseen ja vapaaharkkakortin saamiseen voidaan vaatia talkoilua.

      4. Pitääkö hallille varata aika, jolloin saa siellä olla?

      Kyllä.

      5. Onko Tampereella agility halleja?

      TAMSK:n hieno halli on Niihamassa. Heiltä voi kysellä myös alkeiskursseja. Tampereella toimii myös yksityisiä koirakouluja, mutta heidän lukumäärästään ja tiloistaan en tiedä. TAKUT järjestänee myös jotain koulutuksia, mutta en tiedä missä. Ylöjärvellä toimii agilitykoulu Tähtitekniikka, heillä on halli Pinotiellä, ja YLÖKK, jonka kenttä on Mutalassa ja halli Tähtitekniikan naapurissa. Myös muissa naapurikunnissa on agilitytoimintaa.

      Seurojen järjestämiä kisoja saa mennä vapaasti katsomaan ja samalla näet tilatkin. Koira kannattaa jättää silloin ehkä kotiin. Etenkin YLÖKK:n halli on ahdas. Kesäaikaan kisat ovat todennäköisesti ulkona, jos seuralla on ulkokenttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      291
      11073
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      25
      3150
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      94
      2721
    5. 89
      2591
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2186
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe