millä editoida gopro 2.7/4k

milläpäeditoida

pr elementsissä on vain sonyn joku xvacs UHD sisäänluku, kannttaako goproon 2.7 tuoda tälle mielluumin kuin FHD:lle mikäli lopputulos halutaan tallentaa FHD:ksi?
millasii ohjelmii käytätte ja saatteko juurikin UHD 30fps 60mbps /2.7 30fps 60Mbps sisään niin etät se löyttyy kuvankäsittelyohjelmasta toisin kuin premiere elements 16sta
älkä goproon omia bugisia ohjelmia tarjotko

13

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Editointi olisi järkevää tehdä 4K:na ja vasta sen jälkeen kääntö FullHD:ksi, koska juuri nyt ollaan murroskohdassa ja kohta kaikki julkaistaan vain 4K:na. Uusi 6K odottaa ja sen jälkeen 8K jne. Viitsinkö itse katsoa YouTubesta VGA resoluution videoita? Sama tulee käymään FullHD:lle. Ihmiset tottuvat parempaan ja odottavat sitä. Jos editoit jotain FullHD:na, on riski, että teet sen kohta uudestaan 4K:na.

      Helppo tapa on ostaa Mac. Mukana tuleva iMovie syö 4K formaattia. Myös ainakin iPad Pro jaksaa 4K editoinnin, mutta en itse ole innostunut editoimaan padilla tai puhelimella.

      • Canonisti

        En itse käytä 2.7/4K:ta ja tarkastin ettei iMoviekaan natiivisti vielä tue tuota. Se onnistuu kyllä pienellä jumpalla. Applen Final Cut Pro taas on hyvä ja tukee, mutta hintaa on 300€.


      • Canonisti
        Canonisti kirjoitti:

        En itse käytä 2.7/4K:ta ja tarkastin ettei iMoviekaan natiivisti vielä tue tuota. Se onnistuu kyllä pienellä jumpalla. Applen Final Cut Pro taas on hyvä ja tukee, mutta hintaa on 300€.

        Final Cut Pro:n saa muuten suoraan tehtaalta asennettuna koneeseen.


      • Tallennustila_on-Halpaa

        " Viitsinkö itse katsoa YouTubesta VGA resoluution videoita?"

        Ei full HD laatu tulevaisuudessa mitenkään heikkene VGA tasoon. Full HD riittää ikuisesti. Kammeran tuottama kuvan laatu merkitsee enemmän kuin kuvan fyysinen koko.

        En ole 4K vihaaja, olen tehnyt jo useita vuosia 4K videoina kaikki Full HD kuvatut. Uskomatonta, mutta kokeilkaa, jos Full HD autokameran 15 000 kbps tuottama terävä kuva on paljon parempaa, kun se tekee sen elokuvaan 60 000 kbps 4K laatuun.


    • pelkkäväännös

      jos jokus tietää 4k resoja tukevia editointi ohjelmia (NON APPLE) niin kertokaa

      • Canonisti

        Miksi joku editointi jollain muulla kuin Mac’llä tai iPadillä?


      • äksöni

        Toimisiko Sonyn ohjelma? Sehän tukee ainakin XAVC-S ja MP4-formaatteja.


      • akkitehti

        kertoisitteko kysyjälle kysymykseen vastauksen.ei mitään kysymykseen kysymystä


      • sonniroket

    • Kdenlive.

    • kuuuukkeli

      HitFilm Express ainakin tukee 4k:ta, kunhan näytönohjaimessa on 2 GB muistia.

    • Joopss

      Pieni vinkki: 60fps FullHD on yleensä parempi kuin 30fps 4K, näin myös laadukkaasta 4k-televiosta katsottuna.

      Monet kamerat kykenevät vain juuri ja juuri kuvaamaan 4k videota, jolloin videon muut ominaisuudet (liiketoisto, tarkennus, jne.) voivat kärsiä. Sama ongelma koskee myös useita videon katseluun tarkoitettuja laitteita.

    • tietäjätaitaja

      3d on kätevin exportata 4k:nä fd: n kautta jos välttämättä haluaa fullhd:n näkyvän plasmaruudun pip-toiminnolla streamaus vaiheessa kdnlivessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      334
      30525
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      60
      2536
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      66
      1918
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1757
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      168
      1658
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1371
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      88
      1223
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1058
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1011
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      962
    Aihe