Hassu kysymys...jos on koneen vaihto jossain niin meneekö matkalaukut kuitenkin suoraan matkakohteeseen jonne menossa-entä lähtöselvitys onko tehtävä uudelleen koneen vaihdon yhteydessä?
Koneenvaihto
8
899
Vastaukset
- vaihtoKoneen
Kieltämättä vähän hassu kysymys, kun konetta voi vaihtaa kahdella eri tavalla.
Mikäli lentomatkaan sisältyy koneen vaihto, matkalaukku siirtyy kyllä yleensä jatkolennolle ongelmitta, mutta näin vain siinä tapauksessa, että lennot on lentoyhtiö myynyt sinulle samalla lipulla.
Jos lentoliput on hankittu erikseen, ei matkalaukku luonnollisesti siirry seuraavalle lennolle, vaan matkalaukku pitää itse käydä hakemassa ja viemässä uudelleen bag dropiin, lisäksi check-in eli lähtöselvitys on suoritettava uudelleen, ellei sitä ole netissä jo ennen matkan aloittamista tehnyt. Tällaisessa tapauksessa kannattaa muistaa, että lähtöselvitys ja bag drop sulkeutuvat usein 45-60 min ennen lähtöä. - AsiallinenKysymys
No ei tuossa mitään hassua ollut. Jos jotain asiaa ei tiedä, niin sitä kysytään, ja siihen toivon mukaan asiallisesti myös vastataan.
- Koneenvaihto
Kiitos! Tää vastaskin mun kyssään! Tackk
- NäinMeilläkin
Tuosta jäi kyllä vastauksesta pois se vaihtoehto joka toteutuu monesti kun lennetään EU-alueen ulkopuolelle. Eli jos lennät ensin vaikkapa USA:han ja jatkat siellä toisella lennolla, matkatavarat pitää ottaa mukaan vaikka vaihtaisikin "samalla lipulla". Tämä johtuu siitä että moniiin maihin saavuttaessa matkustajan pitää itse kuljettaa matkatavarat tullin/maahantulotarkastuksen läpi.
Jos taas lähdet EU-alueelta ja vaihto on myös Eu-alueella, ei vaihdossa tarvitse matkatavaroita tavallisesti itse kuljetella. - vaihtoja
Ei tarvitse välttämättä olla EUn sisäinen lento.
Jos olet ostanut esim. lennot Helsinki-Phuket ja välilasku on Bangkokissa niin laukut siirtyy automaattisesti vaikka lentoyhtiö vaihtuu. Mutta jos teet saman matkan niin, että ostat erilliset liput Hesa-Bangkok ja Bangkok-Phuket täytyy laukut hoitaa itse.
Myös esim Hesa-Istanbul-Tokio toimii ihan samalla tavalla, samoin Hesa-Moskova-Los Angeles.
Näistä meillä on varma tieto, eli oma kokemus. Uskoisin että muuallakin toimitaan enimmäkseen samalla tavalla. USA on tietysti ihmemaa ja siellä asiat voi olla eri tavalla :-)
Vaihtoehto 1 on helpompi, mutta huomattavasti kalliimpi.
Vaihtoehto 2 on vähän vaivalloisempi, mutta siinä säästää usein monta sataa, ainakin Thaimaassa. Senpä takia me valitaan sinne lentäessä aina tuo jälkimmäinen.
Mutta jos on epävarma, niin kannattaa kysyä suoraan siltä lentoyhtiöltä jolla lähtö Suomesta tapahtuu.
Hyviä lomia kaikille.- raihojaton
Aeroflotilla Losiin? Vinkkejä siis persaukiselta.
- WhereIsHESA
Missä sijaitsee HESA ?
Vastausta odotellessa - extremeOssi
junantuomat tollot juttelee hesasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231853
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001640Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511215Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491098Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31978Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797