Muuramen paloautot

maalaisetjuu

Tietääkö kukaan miksi nuo paloautot jouluvaloineen ja pilleineen ajaa tuossa tiellä joka kerta kun menevät töihin??
Jyväskylässä pillit on päällä vain silloin kun on ihmisiä näköetäisyydellä.Onko maalla jotenkin ongelma lähteä töihin niin kuin muutkin työntekijät eivätkä herättäisi vanhuksia, vuorotyöläisiä tai pieniä lapsia. Jotenkin tuntuu oudolta että paloaseman pihassa on pillit päällä vaikka siinä ei ketään sivullisia ole paikalla.Eikös Jyväskylän ja Muuramen palomiehet ole käyneet samoja kouluja mutta täällä metelöidään enemmän.

1

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukurele

      On se kyllä minustakin ihme ja hirveä kumma! Kyllä näin pienessä kylässä on niin hyvät tiet ja sujuva liikenne, ettei varmasti tarvitse kenenkään odotella ikinä missään risteyksessä; kaikki stoppaavatkin niin kunnollisesti kauppakeskukselta tullessaan ennen suojatietä stop-merkkiin. Samoin terveysasemalla hoitoa saaneet päästävät jokaisen oikealta tulevan kunnantalon nurkalla menemään ensin. Lapsien kouluteitä ei tarvitse vahtia ja hälyytysajoneuvot saavat tietä ilman valoja ja pillejä, ja sen johdosta ehtivät auttamaan Muuramen keskustan ulkopuolelle varomattomampia ja ajattelettomampia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      174
      2139
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      313
      1819
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1268
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe