Fysioterapia pääsykokeet

Pööö

Hakiko kukaan opiskelemaan fysioterapiaa? Mihin kouluun ja millaiset pääsykokeet oli? Entä miten meni ja monesko hakukerta?

7

1266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fyssariksi

      Vastaus tulee kovin myöhään. Hain 1. kertaa Jamkin fysioterapeuttiopintoihin. Kirjallinen ok, ei etukäteismateriaalia ja kysymykset liittyivät motivaatioon, opiskelijana olemiseen jne. Ryhmätilanne oli liikunnallinen jossa tanssittiin, ohjattiin, tehtiin liikkeita ohjeiden mukaan jne. Subjektiivinen arviointi - ja siksi sen arviointi arveluttaa.

      Saisi tulla jo ne tulokset.

    • Minäää

      Mä hain varmaan kolmatta-neljättä kertaa metropoliaan ja laureaan. Nyt myös jalkaterapiaan. Essee motivaatiosta ja ryhmätehtävä. Varasijalla 23, 74 fyssariks ja 8 jalkaterapiaan.

      • Fysioksikos

        Pystytkö kertomaan tarkemmin Metropolian ja Laurean pääsykokeista, millaisia ryhmätehtäviä oli jne? Harkitsen hakemista joskus myöhemmin ja pääsykokeet kuulemma eroaa melko paljon eri oppilaitosten välillä.


    • Jemand

      Minä kanssa hain fysioterapia koulutukseen, kolmelle paikkakunnalle. Seitsemäs haku yritys oli ja enkä vieläkään päässyt valintakokeeseen. Ärsyttävää kyllä!

    • Riikks

      Jamkiin hain monimuotoon. Varasijalla 3. keikun nyt.

      Toinen kerta kun haen, saa nähdä.

    • Anonyymi

      Kannattaako ottaa jo lukiossa pitkä matematiikka, jos harkitsee fysioterapeutin töitä, vai onko mahdollista pärjätä lyhyellä??

      • Anonyymi

        Kannattaa 😅


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6861
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe