Kotilon hoito

Apinaaazz

Hei! Minä olen ajatellut ostaa kotilon ja en tiedä paljon miten niitä hoidetaan. Joten tarvitsen pikaisesti apua miten kotiloita hoidetaan. Ja haluaisin jos vastaisuudessa myös näihin kysymyksiin eli kuinka useasti multa pitää vaihtaa ja voiko kotilo syödä appelsiinia.

2

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivustoja

      Ei saa antaa appelsiinia. Kotiloille pitää ehdottomasti käyttää lannoittamatonta/luomu turvetta/multaa koska lannoitteet voivat tappaa ne.
      Turve on parempaa kuin multa. Se vaihdetaan tarpeen mukaan.
      Terraarion pitää olla tarpeeksi iso eli mihinkään normi kippoon ei voi sijoittaa kotiloa, ja sen kosteus on pidettävä korkeana. Kalkkia pitää aina olla saatavana.
      Hyviä sivuja:

      http://hoito-ohjeet.blogspot.com/p/kotilot.html

      http://www.garmiwa.suntuubi.com/?cat=14

      http://unique.suntuubi.com/?cat=12

      https://deseosfulicas.weebly.com/lajiesittelyt-ja-hoito-ohjeet.html

    • Kotilon pitää erottaa onko päivä vai yö.
      Isolle kotilolle vai laittaa pienen kylpypaikan eli muovisen kipon joka on matala ja sinne vähän vettä mutta pikkukotiloille sitä ei suositella.
      Lannant pitää kerätä sitä mukaan mitä niitä tulee muuten alkaa haista.
      kotilolle vai syöttä esim:
      porkkanaa,
      kurkkua,
      salaattia,
      lehtiä.
      kotilolle on hyvä lasiterraario. kielettyjä ruokia ovat esim:
      kiivi,munakoiso,purkkiruoka,kissan tai koiran ruoka,avopkaado ja tuo appelssiini tai mandariini. kotiloita kannattaa käyttää aina välillä vesihanan alla varoen silmiä monet kotilot pitävät siitä. Kotilolle suosittellaan pitämään päiväkirjaa eli kirjaamaan kotilon jokapäiväisiä rutiineja jos se vaikka on vain kuoressa kokoajan jota ei tee normaalisti kannattaa tarkistaa asia kotilo viihtyy huonelämmössä mutta jos kotilolle tulee liaan kymä tai terra ei ole tarpeeksi kostea se alkaa horrostaa . eli menee kuoreensa eikä tule ulos. Kotiloille pitää olla hyvin kosteat oltavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe