Miten teillä meni valintakokeet tänään? :) Itelle jäi aika epävarma olo, tuntu että pää lyö tyhjää enkä saanut sanottua kaikkea mitä olisin halunnut.. :(
Vastaukset 11
- Ehkäsyksylläsitten
Todella epävarma olo jäi. Ensimmäinen tehtävä jäi vähän ohkaiseksi ja ryhmäkeskustelussa jännitin.
- Anonyymi
Muistatko ryhmäkeskustelun aihetta?
- TOU-TOU
Menin jäihin kirjallisessa, vaikka tiedän tasan mitä olisi pitänyt kirjoittaa. Jännitys otti vallan.
Ryhmähaastattelussa pääsi sammakoita suusta, tajusin sen, enkä voinut enään korjata sanomaani. Kotiin ajaessa päässä pyöri filminä Homerin -"Tou"!
Nyt vaan jännitetään tuonne 28.pvä asti. - sosionomiksi
Toso vaikee sanoo mitä ne hakee. Kirjalliseen itse sain suurinpiirtein kaiken mitä ajattelin mutta riitääkö se niin eri juttu. Ryhmäkeskustelussa tuntui että hölötin liikaa tai ohi aiheesta. Ristiriitaisissa fiiliksissä odotan tuloksia
- Iitamimmi
Jäiköhän kenellekään tuosta kokeesta varmaa oloa. Kun kyseessä ei ole mikään selkeä oikein/väärin -mitattava tulos.
- Vierailija
Tavallaan ihan mukavasti, mutta toisaalta ei. Kirjallinen koe meni niin nopeasti ettei siinä täydellistä tekstiä saanut aikaan. Ryhmätehtävässä jännitin ja jälkeenpäin tuntui, että ensimmäiseen aiheeseen olisi todellakin pitänyt osata vastata paremmin. Muuten meni ihan ok. Jännityksen takia tuli selitettyä asioita vähän oudosti, mutta ihan tyytyväinen oon. Tod.näk en pääse, koska en ole ensikertalainen. Pieni määrä siis pääsee sisään niistä joilla jo amk tutkinto. Missä kaupungissa kävitte tekemässä? Ja mitä vastasitte kirjalliseen?
- TOU-TOU
Kävin Pieksämäellä. Kirjallisessa kerroin omakohtaisia kokemuksia, mitä nykyisessä työssä olen törmännyt ja kokenut puheentasolla. Itsestäni avasin hiukan asiaa, kun oman lapsen kautta saanut apua haastaviin tilanteisiin kunnalta ja perheneuvolasta, ja siitä kun sosionomin työtä tehdään ihmislähtöisesti. Ohjaamista ja tukea. En lähtenyt, eikä jäänyt tilaa kirjoittaa yhteiskunnallisesti asioita. Harmitti, että tekstiosio oli lyhyt, toisaalta se oli myös tarkoituskin.
- Aloittaja
Mä kävin Helsingissä tekee kokeen! Ja tosiaan kirjallisessa oli niin vähän aikaa, että oma vastaus jäi varmaan aika suppeaksi. Kirjoitin vähän itsestäni, kokemuksistani ja parilla virkeellä yhteiskunnallisesta näkökulmasta. Nyt jännitetään!
- huoh
Itse kävin myös Pieksämäellä, ei jännittänyt. Aika lyhyt oli kirjallisen osion aika, yritin tiivistetysti tuoda esiin ne kohdat, joihin diakoni työssään törmää ja mitkä asiakasryhmät/ongelmat ovat lisääntyneet... ne myös motivoivat minua kouluttamaan itseäni.. eri asia, mitä halusivat kirjoitettavan😊ryhmäkeskustelu oli ok, aiheet helppoja, eniten teetti töitä olla yhtä "hillitty" kuin muut keskustelijat
- TOU-TOU
Nyt jännittää! Viimeistään ensiviikolla saadaan tieto. Ristiriitaisissa tunnelmissa. Alkuun meni hyvin, mutta se perhanan sammakko saattaa pilata pääsyni opiskelemaan. Onneksi syksyllä on jo uusi haku!
- Vieras
Miten kävi? Mä pääsin opiskelemaan, nyt sitten syksyä jännäämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!26638Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99624- 61619
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515