Muita geo-agilityn harrastajia?

Ullamaija.Kivipuru

Hei, olemme entisen työporukan ja koiriemme kanssa kehittäneet maailmanmitassakin uuden lajin, jossa yhdistyvät agility ja geokätköily. Kyseessä on siis tavallinen geokätköily, jossa asioita on piilotettu maahan ja ne pitää löytää, mutta metallinpaljastimien sijaan käytämme etsimiseen koiria! Se on tosi jännää puuhaa ja koiratkin pitävät siitä, he ovat aivan innoissaan! Olisiko täällä muita, jotka harrastavat tätä tai olisivat kiinnostuneita?

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kekseliästä

      Oi kuulostaapa ihanalta ajatukselta! Organisoikohan Kennelliitto toimintaa asian tiimoilta?

    • Manch

      Millä perusteella koira ettii niitä kätköjä, onko niissä aina joku merkkihaju joka koirille opetetaan?

      Ja toinen kysymys tosta nimestä, eli miten liittyy agilityyn?

      Kuulostaa kyllä ihan hauskalta ja kokeilemisen arvoselta!

    • Oikeassa geokätköilyssä ei saa haudata kätköjä maahan eikä niitä yleensä etsitä metallinpaljastimella. Tämä on laji, jota olen harrastanut collieni Alvan kanssa.

      Kätkökoira Alva osaa etsiä kätköjä, mutta usein emäntä on jo keksinyt piilon silmillään. Antaa koiran kuitenkin käyttää kirsuaan ja kokea löytämisen ilo. Alva ilmaisee kätkön menemällä maahan sen eteen. Se ei saa tarttua kätköön tai raapia sitä, ettei kätkö mene rikki tai maastoon tule turhia kulumajälkiä. Hienosta ilmaisusta kätkökirsu saa palkkioksi lihapullan.

      Kätköt ovat niin erilaisia, ettei koiralle voi opettaa jotain tiettyä hajua. Jotkut palveluskoirat ovat oppineet etsimään kätköjä esineruutuharjoitusten pohjalta eli ne etsivät ihmisen hajua. Alva taas tutkii sopivanoloisia koloja ja se valpastuu myös löytäessään jälkiä, koska henkilö on voinut käydä kätköllä. Oletettavasti se hakee yhdistelmää ihmisen hajua ja kätköille tyypillisiä materiaaleja, kuten paperia, lyijykynää, muovia, silicaa ja ilmastointiteippiä. Se kun ei ilmaise karkkipapereita tai muita roskia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe