Ruokarukoiluttaminen pois päiväkodeista+kouluista

Lukija.huom

Opetushallituksen ohjeessa (12.1.2018) on edistysaskelten lisäksi yhä ongelmia aiheuttava kohta: ”Opetuksen järjestäjät voivat päättää, järjestetäänkö esi- ja perusopetuksen yhteydessä uskonnollisia tilaisuuksia, kuten jumalanpalveluksia ja uskonnollisia päivänavauksia, ja uskonnollisia toimituksia, kuten ruokarukouksia.”

Erityisen ongelmallinen siinä on uskonnollisia toimituksia, kuten ruokarukouksia koskeva kohta. Toisin kuin uskonnollisia tilaisuuksia koskeva kohta se ei edes vastaa perustuslakivaliokunnan linjauksia (mietintö 2/2014 vp) eikä oikeuskaslerin ja eduskunnan oikeusasiamiehen mietintöjä.

Silti uskonnollisten toimitusten, kuten ruokarukoukset järjestäminen lisättiin Opetushallituksen ohjeisiin vuonna 2014. Ne pujautettiin ohjeisiin ”muina miehinä” ilman perustuslakivaliokunnan mietinnön antamaa virikettä ja oikeutusta.

Päivittäisen uskonnollisen rituaalin järjestäminen koulun toimesta on erittäin ongelmallinen indoktrinaatiokiellon ja syrjintäkiellon näkökulmista. Siinä ”määrä muuttuu laaduksi”. Joka päivä toistuva johdettu, ääneen lausuttava ruokarukoiluttaminen on indoktrinaatiota paljon suuremmassa määrin kuin harvemmin järjestettävä tilaisuus.

Oppilaan mahdollisuus välttyä tällaiselta päivittäiseltä rituaalilta ilman syrjintää on erittäin hankalaa, käytännössä mahdotonta. Tämä johtuu siitä, että oppilaita ei voida ilman leimautumisen vaaraa siirtää toiseen tilaan rukoushetken ajaksi.

Länsi- ja Sisä-Suomen AVI onkin katsonut (27.3.2018), että koulussa ei tule lukea ääneen yhteisiä ruokarukouksia, jos tämän seurauksena yksikin oppilas, jonka huoltajat ovat ilmoittaneen, ettei oppilas osallistu koulussa järjestettäviin uskonnollisiin tilaisuksiin, joutuisi osallistumaan rukoilutilanteisiin edes passiivisesti.

Toivottavasti tämä linjaus saatetaan nopeasti käytäntöön. Opetushallituksen tulee pikaisesti muuttaa ohjeitaan tältä osin. Kuntien opetustoimen tulee välittää tietoa kouluille ja varhaiskasvatukseen. Päiväkotien ja koulujen kannattaa toimivuoden 2018-19 suunnitelmissaan selkeästi luopua ruokarukoiluttamisesta ja yksin teoin myös uskonnollisista tilaisuuksista.

Ruokarukoiluttaminen on ongelma myös pienten koululaisten iltapäivätoiminnassa. Seurakuntien kuntien tilauksesta tai tukemana järjestämässä iltapäivätoiminnassa on välipalan jakamisen yhteyteen järjestetty ruokarukous, vaikka kyseessä on julkiseen palveluun liittyvä toiminta eikä seurakuntien omaehtoinen, omalla rahoituksella tapahtuva toiminta.

Uskonnollisiin toimituksiin ja tilaisuuksiin liittyy yksityisyyden suojan näkökulma. Päättäessään oppilaan osallistumisesta perhe joutuu vasten tahtoaan tuomaan julki uskonnollisuuttaan tai ei-uskonnollisuuttaan, vaikka kyseessä on arkaluontoinen tieto, jonka moni perhe haluaisi pitää yksityisasianaan.

Lisättäköön vielä, että toisaalta mikään ei kiellä keneltäkään yksilöllistä ruokarukousta itsekseen, muita häiritsemättä, vaikka päiväkodin tai koulu henkilöstö ei lapsille ääneen lausuttua kollektiivista rituaalia johdakaan. Suomalaiseen kulttuuriin ja työelämään ei kuulu, että lounailla pomo johtaisi yhteisiä ruokarukouksia, eikä aamuhartauksiakaan pidetä. Kuulemma ei edes Kirkkohallituksessa. Niinpä nyt on korkea aika saada ruokarukoiluttaminen pois päiväkodeista ja kouluista.

9

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjfyufyu

      Ruokakirous olisi varmaan paljon sivistyneempi toimitus: Voi v..u mitä p..kaa taas, mutta syökää lapset ettette pyörry, ...tana!

      • "syökää lapset" XD
        Tämän takia sinunkin kannattaisi osata kirjoittaa.


    • ghjkghjk

      Tulis kunnon katovuosi, niin kyllä se pistäis ankstisimmankin vapaa-aattelijan lopettamaan pilkunnainnin ja kiittämään ruuvasta.

      • Jos ei-ihmisperäinen ruoka loppuu, syön kristityt ensin ja ne paljon puhutut porvarit vasta seuraavaksi.


      • Vapaa-ajattelijalllt

        Vaikka päiväkodin tai koulun henkilöstö ei lapsille ääneen lausuttavaa kollektiivista uskonnollista rituaalia johdakaan, toisaalta mikään ei kiellä keneltäkään henkilökohtaista ruokarukoilua itsekseen, omassa mielessään muita häiritsemättä.

        Suomalaiseen kulttuuriin ja työelämään ei kuulu, että lounailla pomo johtaisi yhteisiä ruokarukouksia, eikä aamuhartauksiakaan pidetä, mutta silti jotkut saattavat mielessään ruokarukouksen toimittaa. Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen tulisi tältä osin ilmentää suomalaista kulttuuria ja työkulttuuria.

        Emännälle kiitos, sain sulta paljon!


      • Kysynp

        "ghjkghjk" - ketä Sinä kiität? Onko työpaikallasi pomon johtamat ruokarukoukset - ja aamuharrtaudet?? Vai oletko itse pomo?


      • Vapaa-ajattelijalllt kirjoitti:

        Vaikka päiväkodin tai koulun henkilöstö ei lapsille ääneen lausuttavaa kollektiivista uskonnollista rituaalia johdakaan, toisaalta mikään ei kiellä keneltäkään henkilökohtaista ruokarukoilua itsekseen, omassa mielessään muita häiritsemättä.

        Suomalaiseen kulttuuriin ja työelämään ei kuulu, että lounailla pomo johtaisi yhteisiä ruokarukouksia, eikä aamuhartauksiakaan pidetä, mutta silti jotkut saattavat mielessään ruokarukouksen toimittaa. Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen tulisi tältä osin ilmentää suomalaista kulttuuria ja työkulttuuria.

        Emännälle kiitos, sain sulta paljon!

        Koulun keittäjää en kyllä kiittäisi kuin palkalla työnsä tekemisestä sekä kaikille osoittamallani peruskunnioituksella mikäli ei ole kusipää. Aito kiitoksen sana tuli kerran ala-asteella, mutta useimmiten se olisi kohtuuton. Tiedän, miltä maistuu rakkaudella tehty ruoka, ja laitosruoka sitä hyvin harvoin on.


    • IsoX

      No niin, jos koulu kuitenkin ymppää ja tyrkyttää jumalanpalveluksia ja hartauksia lukuvuoteen, koulupäiviin, kannattaa käskeä vanhempia vetämään iso X sen ei-uskonnollisen ohjelman kohtaan.

    • Veonen

      Milloinkohan sinä olet viimeksi käynyt päiväkodissa, kun edelleen suollat tekstiä rukoiluttamisesta? Toki saa rukoilla, jos se perheen tapoihin kuuluu, mutta yhtä hyvin saa olla rukoilematta. Henkilökunta ei rukoiluta ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2766
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1194
    3. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      1005
    4. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      999
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      85
      935
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      862
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      825
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      728
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe