Miten kyseiset tehtävät voivat olla oikein? 11 b:stä saa pienemmän keskihajonnan. 15 taas ei ole otettu huomioon sitä että viidentenä päivänä (voitolle pääsyyn) on 2 tapaa.
Tehtävät 11 ja 15.
mitenkäsnäin
565330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Totta, saman huomasin! Pystyyköhän tästä ilmottaa johonkin vai tarkistetaanko tehtävät vielä?
suoraan valitusta ( perusteluilla kokeen tekijöille) itse laitan molemmista.
Mistähän oikeat vastaukset mahtavat löytyä? :) Kävin katsomassa www.kauppatieteet.fi eikä oikeita vastauksia oltu vielä päivitetty.
Tuolla
http://www.kauppatieteet.fi/wp-content/uploads/2018/06/Valintakoe2018_Suomi.pdf
mietin tehtävää 7 kestävyysajattelun käytöstä, kun itse tulkitsin vastauksen a. oikeaksi ''lipunkantajille annetaan ilmainen puhelin'', koska ilmaisen puhelimen kautta markkinointi tapahtuu verkossa ja nykyaikaa leimaa verkottuminen ja jakamistalous, joka edistää omalta osaltaan kestävää kehitystä kun resursseja voidaan jakaa netissä ja näin säästetään luontoa. Tässä esimerkissä voittajille annettiin markkinointivälineeksi ilmaiset puhelimet. olenko ihan väärässä vai kehtaanko laittaa palautetta?
Itse tulkitsin ettei nimenomaan ilmaisten puhelinten jakaminen ole kestävää ajattelua. Kuluttaa luontoa sähköä jne
Puhelimet eivät kasva puissa eikä ole ilmaisia puhelimia. Kaukana on kestävä ajattelu puhelimista, jotka vielä vaihdetaan uusiin joka vuosi tai ainakin joka toinen vuosi.
Ite mietin lähinnä että miten helvetissä vaikeasti sairaide lasten unelmien toteuttaminen liittyy kestävyysajatteluun? Miten se hyödyttää tulevia sukupolvia tai säästää luonnonvaroja? Miten se liittyy ekologisuuteen millään tavalla? Anybody with me?
Ette nyt mene valittamaan mistää ku mul on noi molemmat oikein!
Laskitteko ton 15 1-0.5^5? Sillo siit tulis toi "joku muu" ite pistin se mut eipä si ollu. Miinusta sataa. Vittu.
Ei ei
Vaihtoehdot oli:
Nousee tai laskee nousee nousee tai laskee nousee laskee nousee nousee tai laskee laskee nousee nousee nousee (eli toinen näistä viimmesidtä on jääny huomioimatta)
Siitä tulee 0,68 eli D joku muu eikä C
Itse+mietin+tehtäviä+3+,+23,+29
Eikös+kolmosessa+indeksin+tuotto+ole+ollut+annetulla+aikavälillä+lähemmäs+-50%+eikä+tuo+-35%?+
23,+taas+eikös+juuri+kaupunkien+saastuminen+ollut+yksi+syy+että+paremman+elämän+toivossa+lähdettiin+siirtomaihin?+Vai+oliko+kaupungit+enää+saasteisia++1800-luvun+lopulla?+Muistanko+vain+väärin.+
29.+Taas+pidän+C+ja+D+oikeana,+tulkitsin+tuon+niin,+että+tuloverolla+tarkoitetaan+tuossa+myös+yhteisöjen+tuloveroa+eli+yhteisöveroa+jolloinka+D+olisi+myös+oikein.+Entiedä.+Mielipiteitä+näistä?
Itse tulkitsin, että jos saastumista lähdetään "pakoon", tuskin Yhdysvallat on monen ensimmäinen valinta. Ja tuloverolla tarkoitetaan yleensä pelkästään kotitalouksien palkkatuloja. Mutta kohdan D voisi kyllä tulkita myös osittain oikein...
Minä mietin saasteiset kaupungit niin,että ihmiset eivät vielä teollistumisen alussa ymmärtäneet saasteiden merkitystä. Forum kirjassa sanottii esimerkiksi että suomen teollistumisen alussa ihmiset saattoi pysähtyä ihailemaan savuavaa tehdasta, koska se oli merkki kehityksestä. Luultavasti sama homma ollut muissakin maissa.
Noh tosta 1-0.5^5 tulee myös joku muu et väliäkö sil sit miten sen vaihtoehon saanu:D
No+kolmosessa+kun+indeksi+laskee+noin+380:stä+noin+250:een+niin+laskee+50+%+vai?+Pieni+laskutoimitus+tuottaa+kyllä+34,21+eli+noin+35+%.
Tulovero+taas+terminä+tarkoittaa+yksityishenkilöiden+verotusta.+Siinä+sitä+verokilpailua+ei+juuri+ole.+Jos+vaihdoehdossa+puhuttais+yritysverotuksesta,+niin+sitten+kyllä.
Joo+olipas+karmea+virhe+3+tehtvässä,+kättä+pystyyn+virheen+merkiksi.+Laskin+siis+380/250=1,52+eli+52%+mutta+eihän+se+tietenkään+noin+mennyt..+Ja+Tiesin+kyllä+että+tulovero+tarkoittaa+yksityishenkilöiden+verotusta,+mutta+yhteisövero+on+myös+tulovero+ja+jäin+tätä+pohtimaan+C+ja+D+välillä.+Valitsin+sitten+D+koska+ajattelin+että+tätä+haetaan.+Toisaalta+kyllähän+yksityishenkilöidenkin+tulovero+asettaa+paineita+verokilpailussa+jossain+määrin?
Ei ollut kaupunkien saastuminen enää noina vuosikymmeninä mitä kysymyksessä mainittiin ongelma.
Siis heeeeetkinen pystyisitkö tai pystyiskö joku selventää vielä et miten se siis oikeesti kuuluu laskea? Laitoin kans d) joku muu mutta näköjään väärin perustein. Haluisin kuitenkin pistää valituksen menemään!
15 on väärin. 11 on vielä kyseenalainen, mutta helvetin kova veikkaus on että sekin muutetaan, b kohta oikeaksi.
Mitä saitte pisteitä? Riittääköhän omat 23,5 edes vaasaan?
Jaa a. Mut vaik toi oli suht helppo niin se oli jotenkin erilainen. Siis ainakin ite osasin aika lailla kaiken koekirjallisuudesta mut toi koe oli silti jotenkin "vaikeahko". En tiiä :D sain jonku 29.5 pojoo ite. Et ei noi pisterajat välttis nouse paljoo tai edes yhtää. Voi jopa laskea. Koska tuo koe kun perustuu "helppoon" kirjallisuuteen niin tehtävät oli tehty paljon monimutkaisemmin kuin aiemmissa valintakokeissa. Aiemmissa kokeissa oli paljon sellasta mitä piti vaan muistaa ulkoo mut nyt oli enemmänkin painotettu asioiden ymmärtämistä.
Noi vaasaan pisteet vissii ollu jotai 25-27 välis?
Pitää huomioida myös se että viime vuonna tehtäviä oli 49 ja nyt 40. Eli 22 pisteellä voi jo päästä? Jännityksellä odotetaan
Mutta kokonaispistemäärä oli sama, vaikka tehtäviä oli vähemmän. Tuskin siis ainakaa tuo vaikuttaa.
Ei oo kokonais pisteet 49 vaan 40
Huomasitteko että muista vuosista poiketen ei ollut ollenkaan oikein/väärin tehtäviä joissa arvaustodennäköisyys 0,5 eli myös odotusarvo pelkästään arvauksen perusteella esim. 10 tehtävästä on 0,5. Toisin kuin noissa monivalinnoissa arvaustodennäköisyys 0,25 ja arvauksen pieleen meneminen -0,5. Oonko ihan väärässä jos väitän, että tää vaikuttaa pisterajoihin alentavasti? Lisäks myös ensisijaisuus pisteistä on tänä vuonna luovuttu, eikös nekin näy pisterajoissa?
Näkeekö oikeat vastaukset jostain? Mikä oli oikea vastaus siinä histogrammijutussa? Entä tv- ja nettimainontakysymyksessä?
sain 27,5 pinnaa. Luulisin että sillä johonkin joensuuhun ny ainakin pääsee.
Mikä on perustelu tehtävän 4 oikeaan vastauksen? Eikös mediaani ole mediaaniluokan luokkakeskus. Miten siitä saadaan -0,26?
Tätä pähkäilin myös.. samoilla linjoilla sun kanssa tästä. Jätin tyhjäksi lopulta kun en saanut järkevää vastausta
Tästä kannattaa laittaa valitusta, koska jo useampi on ollut tätä mieltä kyseisestä tehtävästä.
Juu ehdottomasti valitusta vain, laittakaa joku?!
Siis mä en tätä kokeessa älyny mutta nyt kun tehtävää katon niin mun mielestä on pääteltävissä, että mediaani on tuo mitä sanotaan. Sehän on se kohta aineistosta, joka jakaa koko joukon kahtia 50/50 joten eihän se voi olla tuon korkeimman palkin keskikohta tietenkään kun ei jakaumakaan ole symmetrinen. A ja B on pääteltävissä vääriksi, mut miten toi c eli keskihajonta ois pitäny osata päätellä?
En millään ilveellä saa tuosta vastaukseksi -0,26. Mihin tästä voi ottaa yhteyttä?
Luokitellun aineiston mediaani saadaan laskettua omalla kaavallaan. En nyt tarkalleen muista kaavaa, mutta ainakin Ekonomivalmennuksen verkkoluennoilla tämä kaava opetettiin. Itsehän en kokeessa alkanut kaavaa käyttämään sillä pystyin todentamaan, että kohdat A, B ja C ovat varmasti väärin.
En saanut kaavallakaan tuota tulosta. Sitä paitsi: kuuluuko luokitellun aineiston mediaanin laskeminen lukion MAB5 -kurssin sisältöön?
Itse sain luokitellun aineiston mediaaniksi laskemalla -0,458333.. tai mediaaniluokan luokkakeskuksen mukaan -1,5. Tainnut tulla kokeen tekijöille virhe?!
Sain+samat+tulokset+kuin+sinä.+Pyysin+yliopistolta+kommentteja+ja+kysymyksen+laatijan+kommentit+ovat+seuraavat:
a.+46+prosenttia+DJIA+-indeksin+päivätuotoista+syksyllä+1929+osui+välille+(-6+%,+0+%].+Vaihtoehto+on+väärä,+koska+oikea+prosenttiosuus+on+50,1+%.
b.+Histogrammi+kuvaa+eri+suuruisiin+päivätuottoihin+liittyvien+havaintojen+todennäköisyyttä.+Vaihtoehto+on+väärä,+koska+histogrammi+kuvaa+lukumääriä,+ei+todennäköisyyksiä.
c.+Päivätuottojen+keskihajonta+on+30+%.+Vaihtoehto+on+väärä,+koska+päivätuottojen+vaihteluväli+on+30%,+ei+keskihajonta.
d.+Päivätuottojen+mediaani+on+-0,26+%.
Vaihtoehto+on+oikein.+Kuviosta+pystyy+päättelemään,+että+mediaani+osuu+välille+(-3+%,0%).+Muut+vaihtoehdot+ovat+myös+kiistatta+vääriä,+joten+sen+tarkemmin+lukuarvoa+ei+tarvitse+laskea
Sekä:+Esimerkiksi+tehtävä+4+ei+ole+laskutehtävä,+vaan+kaavion+tulkintatehtävä
Kannattanee+muidenkin+epäilevien+kysellä+tarkennuksia.
Vaadi ihmeessä selitystä, minä en saanut tuon tarkempaa vastausta, eikä tuo ole mielestäni riittävä vastaus.
Näinpä samaa mieltä.. pitäisi kyseinen vastaus -0,26 on ihan yhtälailla kiistatta väärin kuin muutkin. Itse vastasin kohdan b, koska kaikki muut vaihtoehdot pystyy matemaattisesti todistamaan vääriksi...
Ihme on, jos eivät jätä arviomatta koko tehtävää, koska kaikki vastausvaihtoehdot ovat vääriä..
Ja+eikö+tuo+histagrammi+periaatteessa+kuvaa+myös+eri+suuruisten+päivätuottojen+todennäköisyyttä,+nimittäin+jos+kysymys+on+esim.+"millä+todennäköisyydellä+päivätuotto+oli+-6%+ja+-3%+välissä?",+histogrammista+voi+katsoa,+että+todennäköisyys+siihen+on+10/91+eli+noin+11%+todennäköisyydellä
Sillä frekvenssiaineiston mediaanikaavalla saa vaan likiarvon, ei lähtöaineiston mediaania. Toi on varmaan laskettu niistä alkuperäisistä havainnoista. Eiks tehtävässä pyydetä vastaan kuvion perusteella? Ei siis laskemaan. Oikeen vastauksen saa helposti selville jos hallitsee noi jutut.
En minä ainakaan voi kuvan perusteella sanoa, että tuo pitää paikkaansa. Hassu logiikka että ”on se oikein kun kaikki muut on selvästi väärin”.
Jep ymmärrän että mediaani voi olla -0,26 kun on laskettu lähtöaineiston mukaan kaikki päivät yksitellen, mutta kyseinen histogrammi ei anna mahdollisuutta selvittää sitä eli sitä ei ole mahdollista selvittää kyseisen tehtävänannon mukaan. Ja niinkuin tehtävässä pyydetään vastaamaan kuvion perusteella, niin silloin mediaani ei ole -0,26
Mites toi kysymys 25? Mielestäni a. Kohta on oikein. Näin sanotaan minilexin sivuilla: "Perustuslain perusoikeuksien ensisijaisena tarkoituksena on määrittää jokaiselle kansalaiselle kuuluvat perustavanlaatuiset oikeudet. Elinkeinovapaus on yksi perustuslain takaamista kansalaisille kuuluvista perusoikeuksista, jonka tarkoituksena on varmistaa jokaisen mahdollisuus hankkia elantonsa haluamallaan tavalla.
Lain mukaan julkisen vallan tehtävänä on edistää työllisyyttä ja pyrkiä turvaamaan jokaiselle oikeus työn tekemiseen. Tämän lisäksi jokaisella tulee olla oikeus valita vapaasti toimeentulonsa valitsemallaan työllä, elinkeinolla tai ammatilla. Tähän viitataan erityisesti perustuslain termillä elinkeinovapaus. Laissa mainitaan myös julkisen vallan velvollisuudesta huolehtia työvoiman suojelusta. "
En muista tarkalleen tota mut siin sanottii jotai et jokane voi perustaa minkä haluamansa kaltaisen yrityksen. Mut Ota huomioo et jotkut yritykset on luvanvarasia. Eli et siis voi pistää jotai apteekkia pystyy noin vaan. Siinä haettiin varmaanki just tätä.
Mut älä huoli ite sain varmaa 5p miinusta ku ei ajatukset kulkenu kokee aikana. Älysin heti ovesta ulos astuessa oikeet vastaukset :D..
Osaako joku fiksumpi selittää ihan viimesimmän tehtävän logiikan? Miksi kysyntä siirtyy intiaan ikäjakauman perusteella ja Euroopassa elintaso pysyy korkeana? En siis kiistä, mutta kiinnostais ymmärtää.
Ymmärsin ite ainakin niin et kun intiassa lisääntyy nuorten eli yleensä eniten kuluttavien määrä nii siks ois oikein
Kysymys 16:
Miten tuo on laskettu? Mielestäni pitää vastata ainakin 4 kysymykseen oikein, jokaisen kohdalla todennäköisyys on 0,25. Eli vastaus olisi 0,25^4 eli 0,003906
Nyt tuossa saa oikean vastauksen laskutoimituksella 0,25^3
Mitähän on taas jäänyt ymmärtämättä? :)
Tehtäviä+pitäisi+saada+oikein+neljä+ja+yksi+saa+mennä+väärin.+Eli+1/4*1/4*1/4*1/4*3/4.+Väärin+mennyt+tehtävä+voi+kuitenkin+olla+mikä+vain+viidestä+eli+yllä+oleva+lasku+täytyy+vielä+kertoa+viidellä,+jolloin+tulokseksi+tulee+1.5%,+joka+on+vaihtoehdoista+lähinnä+1.6+prosenttia+(luulen,+että+vastauksissa+on+pieni+virhe).
Syitä+pisterajojen+tippumiselle:
*+Edellisvuoteen+nähden+aineisto+oli+sellainen,+että+jengin+on+ollu+vaikee+muodostaa+käsitystä+siitä+millanen+koe+on+tiedossa+ja+siten+varautua+siihen+asianmukaisella+tavalla+paremmin.+Ei+oo+voinu+myöskään+hirveesti+harjotella+edellisvuoden+kokeilla+tai+hyödyntää+niitä+muutenkaan.+Epävarmuus+ollu+tosi+suuressa+roolissa.+
*+Ei+yhtään+oikein/väärin+tehtäviä+tänä+vuonna,+kun+yleensä+niitä+on+ollu+vajaa+20.+Vaikka+kokonaispistemäärä+on+aina+ollut+sama,+niin+huomioikaa+että+kysymysmäärien+myötä+kasvaa+myös+mahdollisuudet+kompensoida.+Kuvitelkaa+että+tänä+vuonna+10+tehtävän+tilalla+olisi+ollut+20+tehtävää...+pienempiä+mutta+heti+enemmän+tsäänssejä+pisteiden+kerryttämiselle.+Puhumattakaan+ihmisistä,+jotka+on+arvaamalla+saaneet+pisteitä+ennen.
*+Toi+tod.näk.+matikka+jakaa+porukkaa+huomattavasti+enemmän+kun+joku+talousmatikka+johon+kaikki+jaksavaiset+kyllä+pystyy.+Tod.näk.+matikassa+ei+riitäkkään+enää+pelkkä+pänttäys,+pitää+oikeesti+hiffata+visuaalisella+tasolla+asioita.
*+Ensisijaisuuspisteet+lähti+pois.+Jengi+on+uskaltanu+hakea+¨vaikeampiin¨+paikkoihin+kun+ei+menetä+mitään+->+mä+voisin+kuvitella+et+tää+vaikuttaa+niin,+että+Aallon+pisterajat+pysyy+korkealla+mut+muutamien+nimeltä+maintisemattomien+yliopistojen+pisterajat+tulee+laskemaan+rajusti.+Spekulaatiota,+mut+tajuuko+ihmiset+kui+paljon+tää+muutos+oikeesti+ravisuttaa+koko+systeemiä+ku+tuntuu+että+silti+äissä+foorumeissa+vertaillaan+hirveesti+edellisten+vuosien+pisterajoihin?
*+Koeaika+lyheni:+väitän+että+useammalla+jäi+fiilis+että+ei+kerenny+tarkistaa+kunnolla+tai+tehdä+kaikkea+mitä+halus+100%
*+Miettikää+kaikkia+niitä+60%+jotka+pääs+papereilla+sisään...+kuinka+moni+niistä+ois+varmasti+loistanu+kokeessa+samalla+nostaen+pisterajoja+ylös.+No,+nyt+iso+osa+parhaimmistosta+ei+ollu+tekemässä+koko+koetta+eikä+vaikuttamassa+pisterajoihin.
*+Ne+jotka+sai+lähemmäs+20p.+on+häpeissään+ja+hiljaa,+samalla+ku+ne+jotka+sai+27-37p.+on+tottakai+kauppistyyliin+täälä+netissä+asiaa+mainostamassa+ylläpitäen+näin+illuusiota+siitä,+että+pisterajat+ei+välttämättä+edes+tipu.+Mut+mä+sanon+että+tippuu!+Ei+välttämättä+Aaltoon+merkittävästi,+mut+muuten.
Mielipiteitä?
aallon raja tippuu, viime vuonna 29 3 ja ne kaikki jotka aaltoon pääsi kokeella meni sillä 3 , spekuloin että tänä vuonna 31-33, helppo koe.
Asiallinen kirjoitus ja hyviä mietteitä. Kokeessahan oli 160 kohtaa joita miettiä ja päätyä oikeaan lopputulemaan vastaavasti aikaa tälle "vain" 180min. Tämä siis sillä, että 40 kysymystä, joissa jokaisessa monivalinnan mukaan neljä vaihtoehtoa.
Mitä ihmettä, tehtävän 4 oikea vastaushan on b. Histogrammista voidaan todentaa aikajakson jokaiselle havaintojoukolle todennäköisyys suhteuttamalla joukon frekvenssi kaikkiin havaintojen määriin.
Kaikki muut vastauksethan ovat matemaattisesti väärin
Saako osallistua valintakokeeseen jos on valittu johonkin yliopistoon jo todistuspisteillä? Edelllinen menettely vähentää ennestään niiden mahdollisuuksia jotka eivät pääse sisään todistuspisteillä ja yrittävät saada opiskelupaikan valintakokeeseen osallistumalla.
Saa osallistua, jos ei ole päässyt sisään omaan ykköskohteeseen todistuksella.