Sousse tunisia,millainen paikka ois viettää viikon loma siellä.Onko mitään erikoisia nähtävyyksiä?Olen lähdössä jonnekin päin maailmaa maaliskuun lopussa,sen takia olisin erittäin kiinnostunut ottamaan ehdotuksia ja neuvoja vastaan...loma kohde ku on viel vähän hakusassa.
Sousse tunisia,millainen paikka?
3
1828
Vastaukset
- make
Jos on aiemmin lomaillut vain Kreetan tai Kreikan tyyppisissä kohteissa voi Tunisiassa tulla eka kerralla kulttuurisokki. Niin, ne jotka haukkuvat Tunisiaa eivät tiedä, että kyseessä on kulttuurisokki. Eli se joka hakee matkaltaa vierasta kulttuuria ja ei syö ravintoloissa lihapullia, sopii Tunisiaan. Perus aurinkolomalaisella voi Tunisia olla liian erilainen.
- kävijä
hei olen itse ollut lomalla tunisiassa monastirissa ja ihan kivaa oli.
tunisia on erilainen maa mitä joku espanja tai kreikka eli ei kannata odottaa samaa.
söimme hampurilaisia ja kävimme ravintoloissa syömässä mitään ongelmaa ei ollut ruokien suhteen, muistat juoda pullovettä ja rokotukset kuntoon. tinkiminen kuuluu kaupantekoon ja kauppiaat kovia kaupittelemaan, mutta se on maan tapa.
keskusta suht siisti sivummalla sotkuisempaa, mutta kun tiedät nämä etukäteen ja lähdet sillä asenteella että haluat nähdä erilaista mitä ennen niin kaikki sujuu hyvin. jos jotain kysyttävää kirjoittele.
- reissaaja
Suossessa vietettiin kaksi viikkoa. Läheinen Port El Kantaui näkemisen arvoinen, varaa yksi päivä sinne. Saharan matkaa ei kannata ohittaa (maksaa paljon mutta antaa vielä enemmän). Junalla pääsee pääkaupunkiin Tunisiin edullisesti ja matkaoppaan kautta kannattaa varata hotelli Tunisista. Soussen kaupungissakin on kierreltävää muutamaksi päiväksi. Hauskaa matkaa Tunisiaan matkaajille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996