Olen vähän yli nelikymppinen nainen, ja minulla on ollut lasiaisen samentumia noin 30 vuotta. En ole niihin tottunut, vaan koen, että ne huonontavat elämänlaatuani selkeästi. Samentumien määrä on lisääntynyt vähitellen vuosien mittaan niin, että silmissäni vilisee pitkiä, koko näkökentän päästä päähän ulottuvia "lankoja", joista paksuin on keskeisen näkökentän alueella ja koko ajan nähtävissä esim. kun luen kirjaa jotakuinkin silmät "paikoillaan". Lisäksi on runsaasti ohuempia lankoja, sykeröitä yms.
Kuten me kaikki tästä vaivasta kärsivät tiedämme, silmälääkärit eivät ota ongelmaa vakavasti, vaan antavat ymmärtää, että ongelma piilee korvien välissä. Normaalisti ihmisen pitäisi tottua niihin.
Olen paljon joutunut vuosien aikana miettimään, onko omalla kohdallani ongelma päänsisäinen. Mietin, pystyvätkö jotkut samanasteisista samentumista kärsivistä jättämään ne huomiotta ja näkemään ikään kuin niiden "yli"? Tätä voisi puoltaa se, että jos huomioni on todella vahvasti esim. jossain uudessa tai jännittävässä asiassa, saatan huomata, että en ole vähään aikaan kiinnittänyt mitään huomiota samentumiin. Tällöinhän olen hetkellisesti kyennyt olemaan välittämättä niistä eli tavallaan tottunut niihin. Esimerkkinä voisi mainita aikoinaan vaikka autolla ajamisen opetteleminen. Muistan, että vasta ehkä neljännellä tai viidennellä ajotunnilla huomasin samentumat. Siihen asti huomioni oli kai ollut niin tiiviisti kaiken uuden huomioimisessa ja opettelussa, että samentumat olivat jääneet taka-alalle.
Yleensä kärsin samentumista kuitenkin päivittäin. Mietin, onkohan kukaan kokeillut hypnoosia siihen, että voisi saavuttaa pysyvästi tuollaisen tilan, että huomiotaan ei kiinnittäisi samentumiin vaan että ne voisi jotenkin hyväksyä osaksi omaa näkökenttää ja jäisivät hyväksymisen myötä takaa-alalle.
Lasiaisen samentumat ja hypnoosi
Floater
1
420
Vastaukset
- opettelee.psyyken.tuntem
Jos sinulla ns on pätäkkää, mikset tilaisi ajan jollekin hyvän lääkärietiikan omaavalle hypnoterapeutin vastanotolle. Ei hypnoosihoidoissa ole mitään pelättävää.
Itse miehenä menisin ellen olisi pysyvästi pa-tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann5333635- 1692610
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1772545Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k152021Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel481880Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä81858Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien331567Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1811534Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2171533- 121415