Mitä varten matkaillaan?

Jonssua

Vastaan itse. Kun suomalaisella on liikaa rahaa, niin siksi. Onneksi kohta loppuu ketkuilu, kun lomamatkoille laitetaan loppu. Lomalennoille tulee noutaja piakkoin. Se saasteentyöntäminen ilmakehään tyhjän takia onneksi loppuu. Se on jo nyt esim. Ruotsissa esillä ja EU:ssa. Se tulee olemaan eräs fiksuimmista päätöksistä, joita ihmispolo on viimeisen 50-60 vuoden aikanana kyennyt toteuttamaan. Matkailu on ehkä se kaikista tyhmin taiteenlaji, jonka länsimainen yltäkylläisyydessä elävä olio on ylipäätään keksinyt. Lentokonematkailun.

5

783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotus

      Miksiköhän ulkomaan lentolipuissa on arvonlisävero 0%. Kotimaan lennoissa, bussilipuissa ja laivalipuissa alv. on 10%. Ulkomaan lentolippujen alv:n voisi nostaa tuohon 10%:iin tasapuolisuuden vuoksi, tulisi tuo lentovero näin hienosti käyttöön. Tämä ei vähentäisi matkailua Suomeen vaan matkailua Suomesta ulkomaille mikä olisi positiivinen seuraus.

      • Siksi, koska Suomi on sitoutunut kansainvälisiin ilmailuliikenne sopimuksiin, missä määritellään se asia, että kansainvälisistä lennoista, ja niissä käyettävistä palveluista eikä esimerkiksi polttoaineesta peritä veroja eikä veroluonteisia maksuja (esim. Alv.)


      • ehdotus
        santtu_1975X kirjoitti:

        Siksi, koska Suomi on sitoutunut kansainvälisiin ilmailuliikenne sopimuksiin, missä määritellään se asia, että kansainvälisistä lennoista, ja niissä käyettävistä palveluista eikä esimerkiksi polttoaineesta peritä veroja eikä veroluonteisia maksuja (esim. Alv.)

        Ainoastaan lentopolttoaineen veroista on sovittu pidättädyttäväksi. Ottihan Ruotsikin käyttöön lentoverot, on varmaan samojen sopimusten piirissä. Lentoliputhan sisältävät jo veroja, katsopa seuraavan kerran halpikselta lippuja tilatessasi, niillä näkyy sen veron osuus tilatessa.
        Varmuuden vakuudeksi voisit panna linkin noihin kansainvälisiin sopimuksiin.


    • Lopetin keväällä matkailun eli jäin eläkkeelle. Olen matkustanut työkseni viimeiset vuosikymmenet ja nyt voin tehdä kenties turistimatkan. Ehkä.

    • tiedostakiitollinen

      "Kun suomalaisella on liikaa rahaa, niin siksi. Onneksi kohta loppuu ketkuilu, kun lomamatkoille laitetaan loppu. Lomalennoille tulee noutaja piakkoin. Se saasteentyöntäminen ilmakehään tyhjän takia onneksi loppuu. Se on jo nyt esim. Ruotsissa esillä ja EU:ssa. "
      Kiitos kun kerroit. Ruotsalaiset ja muu EU:n väki on siis niin köyhää ettei niillä ole varaa matkustella. Olenkin usein ihmetellyt miksi kaikissa turistipaikoissa on vain meitä suomalaisia. Nyt se selvisi. Me ollaan siis rikkaampia kuin kukaan muu euroopassa. :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3018
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2077
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1946
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1803
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1543
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1272
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1255
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe