Minulla on ollut tapana kertoilla itse kehittelemiäni tarinoita ja satuja nyt 5-vuotiaalle pojalleni ja tässä vuosien myötä olen saanut niitä jo jonkin verran paperillekin. Nyt päähäni on jostain syystä palkähtänyt ajatus lähettää ne jollekin kustantajalle, jospa vaikka siellä oltaisiin kiinnostuneita. Toki teksti on vielä keskeneräistä ja vaatii vielä viimeistelyä, ennenkuin sitä voi antaa kenellekään arvioitavaksi. Onko teistä joku kirjoittanut lapsille ja entäpä onko jollakin jotain tiettyä kustantamoa mielessä, jota kannattaisi tällä asialla lähestyä?
Tiedän toki, että kustannuspäätöstä on vaikea saada ja että kilpailu on kovaa, mutta tietääkö joku mikä on lastenkirjojen kohdalla tilanne?
Tiedän toki, että kustannuspäätöstä on vaikea saada ja että kilpailu on kovaa, mutta tietääkö joku mikä on lastenkirjojen kohdalla tilanne?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vaihdoin vastikään muutaman sanan lastenkirjailijan kanssa, ymmärtääkseni tilanne sillä puolen aika sama kuin muussakin kirjallisuudessa, eli tarjontaa on reilusti.
Mutta jos teksti on hyvää ja viimeisteltyä julkaistua saa.
Kustantajaa kannattaa etsiä tuolta listoilta
http://www.booknet.fi/
Noita nimiä klikkaamalla näkyy kuka mitäkin kustantaa, ja jokaiselle kustantajalla löytyy ainakin osoite josta voi kysyä tarkemmin.
Lisäksi on tietysti mahdollista tehdä kuten minä tein, ja heittää jo julkaisseelle postia ja kysäistä tarkemmin.
Aika usein he vastaavat asiallisiin tiedusteluihin, kunhan kysymykset ovat täsmällisiä, eivätkä vaadi pitkää vastausta.