Miksi tänne lähetetään "suloinen hamsuni kuoli nyyh" -viestejä?
Onhan se kauhea sääli kun rakas lemmikki kuolee, mutta KETÄ KIINNOSTAA?!
Kuvittelin että nämä keskustelupalstat on tarkoitettu lähinnä hoito-ohjeiden ja -vinkkien vaihtoon. Ja asiallisiin kysymyksiin.
Ihme juttu.
Onhan se kauhea sääli kun rakas lemmikki kuolee, mutta KETÄ KIINNOSTAA?!
Kuvittelin että nämä keskustelupalstat on tarkoitettu lähinnä hoito-ohjeiden ja -vinkkien vaihtoon. Ja asiallisiin kysymyksiin.
Ihme juttu.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jotain voi auttaa aika suuresti kun voi keskustella toisten kanssa lemmikin kuolemisesta.
Mutta eipä sitä voi ymmärtää ihmiset jotka eivät todella rakasta lemmikkejään. Sääli.
Lemmikin ottamiseen kuuluu paljon muutakin kuin sen hoitaminen.
jotku ehkä välittää lemmikeistään toisin kuin eräät ja joitakin ehkä saattaa helpottaa se että saa "keskustella" toisten kanssa tapahtuneista.oon itekkin tehny niin ja kyllä se helpotti.ainakin jonkin verran...
niin et semmosta...
Suora lainaus Jyrsijät ja kanit forumin aihepiiristä: "Keskustele mm. gerbiileistä, hiiristä, kaneista, rotista, marsuista ja chinchilloista."
Edellämainituilla otuksilla (ja itseasiassa kaikella muullakin elävällä) on tapana kuolla joskus, eli eiköhän tämä kuulu normaaliin jyrsijän- tai kaninomistajan elämään siinä, missä hoito-ohjeet ja poikasilmoituksetkin. Älä lue niitä, jos häiritsevät.
Kukaan ei pakota lukemaan niitä.
Ihmisillä on oikeus keskustella täällä rakkaista lemmikeistään,vaikkapa sitten niiden viimesistä hetkistä joten älä ees yritä viiä sitä niiltä pois.
Ja ketä kiinnostaa valittaminen?eikös se kuuluisi vähän muualle kuin tänne?
Siis: jokaisessa viestissä on otsikko. Yleensä siinä otsikossa annetaan osviittaa viestin sisällöstä. Vai? No koska täällä saa itse (siis ihan itse, just sinä) päättää minkä viestin lukee niin eiku oliski helppoa olla lukematta "hamsterini kuoli" -viestejä? Jos se kerran häiritsee. Ja onhan niitä muitakin foorumeita. Ja se on ihan normaalia kirjoittaa sellaisesta aiheesta eikä sen pitäisi häiritä ketään.