auschwitziin

Villeätäynnä

Miten olette hankkineet liput auschwitziin?
Ja mistä?

16

3960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistäs.muualta

      Keskitysleirin portilta.

      • Anonyymi

        Tämä oli aika pysäyttävä kokemus. Dachau oli myös aika järkyttävä, mutta kyllähän tämä oli omassa luokassaan. Krakovaan ajaessamme olimme varsin hiljaisia autossa - https://tiqets.tpm.li/K0sctmrV


    • Villeätäynnä

      Hienoa. Enpä olis heti arvannut =)

    • ihgfd

      SS-toimistosta

    • MrsMatkaaja

      Me otimme valmiin retken Krakovasta. Siihen kuului kuljetukset ja opastus A:ssa, Birkenaun puoli itse tutkien. Ei ollut edes kallis. Suosittelen.

    • Krakowat

      ostimme viime kesänä Qubus hotellin vastaanoton takana oli toimisto mistä myytiin opastettu matka. Sisälsi oppaan sekä liput ja bussikuljetukset. Käytiin myös Birkenaumissa.

      • ei.naumi

        Korjaus: Birkenau.


    • Komisantto
    • Oswiecim

      Auschwitz-Birkenau leirit ovat ILMAISIA eikä sisäänpääsyyn tarvitse minkään sortin lippuja. Auschwitzissa sisään mennessä on mahdollisuus ostaa lippu elokuvanäytökseen, itse en mennyt ja jonon voi yksinkertaisesti ohittaa, kyseessä ei ole pakollinen tai välttämätön osa käyntiä.

      Parannuksena entiseen. leireiltä pääsee myös pois jos itse haluaa, elossakin. Sekään ei maksa mitään. Tämä erona 1940-luvun käytäntöön.

    • No. Itse sain ohjeet hotellistani. Varasin majoituspaikasta opastetun ryhmämatkan lontoonkieleisenä ensi Maanantaille. Jos ei ole lippua ryhmämatkalle, niin silloin mennään ennen klo kymmentä klo 15.00 jälkeen, pääsy selviää tilanteen mukaan.
      Esim. kaikki opastukset loppuunmyyty ensi Syyskuussa viikonloppuisin. Virallisilta näkee selkeästi kuinka monta paikkaa jäljellä. Sivut:

      https://visit.auschwitz.org/captcha.html

      • Anonyymi

        Käynti matkatoimistossa ja kaikki hoituu.


    • Hei
      Linkki meni vähän vikaan, kun siihen tuli tuo robottitarkistus perään,

    • Lappeen

      Ollaan ajateltu lähteä nyt talvilomalla, eli helmikuun lopuss Krakovaan, ja ottaa sieltä retki Auschwitziin, se on kuulemma talvella jopa vielä vaikuttavampi kuin kesällä. Onko muilla kokemuksia Krakovasta helmikuussa? Ja mihin muualle siellä kannattaa talvella mennä?

    • No. Kävin molemmissa A. ja B. viime Maanantaina. Paikan englanninkieliseen ryhmäopastukseen varasin virallisilta sivuilta visit.auschwitz.org. oppaana paikkakuntalainen rouva. Retki kesti kaiken kaikkiaan 3,5 tuntia, ilmaisella bussilla siirryttiin toiseen paikkaan. Varasin hotellista auton, maksoi 420 zlotia.
      Ehdoton vierailupaikka Krakovan matkalla Wieliskan suolakaivos. Kävin siellä 2001.
      Kolmas vierailupaikka, missä itse kävin on Oskar Schindlerin Emalitehdas. Koska hotellini Holiday inn oli keskustassa, kävelin sinne, paikka löytyy sillan yli ja vasemmalle.
      Ennen kuin menee Krakovaan, kannattaa vähintään pari viikkoa ennen varata paikat opastetuille retkille Auscwitziin ja Wieliskan Suolakaivokseen.
      Parhaimmat ruuat söin Starka-ravintolassa, pöytä kannattaa varata etukäteen. Itse olen Krakovassa nyt käynyt kolme kertaa. Auschwitzin kierrokselle kannattaa ottaa hyvät kengät.
      No yllä mainittuihin kohteisiin myydään retkipaketteja, mutta tykkäsin kun opas oli paikan päältä. Suolakaivokseen pääsee myös yleisellä bussilla, Emalitehtaaseen ratikalla, loppumatka kävellen. Krakovassa oli hirveästi turisteja. Auschwitzin kävijämäärä kuulemma voi nousta 2018 kolmeen miljoonaan, opastuksia monella eri kielellä. Suurimmat turistimäärät pyöri Keskusaukiolla, minä kiersin tällä kertaa kaukaa. Muutaman kerran paikkakuntalainen nuori mies opasti harhaan. ?

    • Anonyymi

      Ei sinne 40-luvulla lippuja tarvittu!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7370
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      198
      4541
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      4217
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      139
      4122
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4070
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4046
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3589
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2888
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      55
      2523
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2386
    Aihe