auschwitziin

Villeätäynnä

Miten olette hankkineet liput auschwitziin?
Ja mistä?

16

3917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistäs.muualta

      Keskitysleirin portilta.

      • Anonyymi

        Tämä oli aika pysäyttävä kokemus. Dachau oli myös aika järkyttävä, mutta kyllähän tämä oli omassa luokassaan. Krakovaan ajaessamme olimme varsin hiljaisia autossa - https://tiqets.tpm.li/K0sctmrV


    • Villeätäynnä

      Hienoa. Enpä olis heti arvannut =)

    • ihgfd

      SS-toimistosta

    • MrsMatkaaja

      Me otimme valmiin retken Krakovasta. Siihen kuului kuljetukset ja opastus A:ssa, Birkenaun puoli itse tutkien. Ei ollut edes kallis. Suosittelen.

    • Krakowat

      ostimme viime kesänä Qubus hotellin vastaanoton takana oli toimisto mistä myytiin opastettu matka. Sisälsi oppaan sekä liput ja bussikuljetukset. Käytiin myös Birkenaumissa.

      • ei.naumi

        Korjaus: Birkenau.


    • Komisantto
    • Oswiecim

      Auschwitz-Birkenau leirit ovat ILMAISIA eikä sisäänpääsyyn tarvitse minkään sortin lippuja. Auschwitzissa sisään mennessä on mahdollisuus ostaa lippu elokuvanäytökseen, itse en mennyt ja jonon voi yksinkertaisesti ohittaa, kyseessä ei ole pakollinen tai välttämätön osa käyntiä.

      Parannuksena entiseen. leireiltä pääsee myös pois jos itse haluaa, elossakin. Sekään ei maksa mitään. Tämä erona 1940-luvun käytäntöön.

    • No. Itse sain ohjeet hotellistani. Varasin majoituspaikasta opastetun ryhmämatkan lontoonkieleisenä ensi Maanantaille. Jos ei ole lippua ryhmämatkalle, niin silloin mennään ennen klo kymmentä klo 15.00 jälkeen, pääsy selviää tilanteen mukaan.
      Esim. kaikki opastukset loppuunmyyty ensi Syyskuussa viikonloppuisin. Virallisilta näkee selkeästi kuinka monta paikkaa jäljellä. Sivut:

      https://visit.auschwitz.org/captcha.html

      • Anonyymi

        Käynti matkatoimistossa ja kaikki hoituu.


    • Hei
      Linkki meni vähän vikaan, kun siihen tuli tuo robottitarkistus perään,

    • Lappeen

      Ollaan ajateltu lähteä nyt talvilomalla, eli helmikuun lopuss Krakovaan, ja ottaa sieltä retki Auschwitziin, se on kuulemma talvella jopa vielä vaikuttavampi kuin kesällä. Onko muilla kokemuksia Krakovasta helmikuussa? Ja mihin muualle siellä kannattaa talvella mennä?

    • No. Kävin molemmissa A. ja B. viime Maanantaina. Paikan englanninkieliseen ryhmäopastukseen varasin virallisilta sivuilta visit.auschwitz.org. oppaana paikkakuntalainen rouva. Retki kesti kaiken kaikkiaan 3,5 tuntia, ilmaisella bussilla siirryttiin toiseen paikkaan. Varasin hotellista auton, maksoi 420 zlotia.
      Ehdoton vierailupaikka Krakovan matkalla Wieliskan suolakaivos. Kävin siellä 2001.
      Kolmas vierailupaikka, missä itse kävin on Oskar Schindlerin Emalitehdas. Koska hotellini Holiday inn oli keskustassa, kävelin sinne, paikka löytyy sillan yli ja vasemmalle.
      Ennen kuin menee Krakovaan, kannattaa vähintään pari viikkoa ennen varata paikat opastetuille retkille Auscwitziin ja Wieliskan Suolakaivokseen.
      Parhaimmat ruuat söin Starka-ravintolassa, pöytä kannattaa varata etukäteen. Itse olen Krakovassa nyt käynyt kolme kertaa. Auschwitzin kierrokselle kannattaa ottaa hyvät kengät.
      No yllä mainittuihin kohteisiin myydään retkipaketteja, mutta tykkäsin kun opas oli paikan päältä. Suolakaivokseen pääsee myös yleisellä bussilla, Emalitehtaaseen ratikalla, loppumatka kävellen. Krakovassa oli hirveästi turisteja. Auschwitzin kävijämäärä kuulemma voi nousta 2018 kolmeen miljoonaan, opastuksia monella eri kielellä. Suurimmat turistimäärät pyöri Keskusaukiolla, minä kiersin tällä kertaa kaukaa. Muutaman kerran paikkakuntalainen nuori mies opasti harhaan. ?

    • Anonyymi

      Ei sinne 40-luvulla lippuja tarvittu!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      110
      4316
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3513
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      83
      3359
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3301
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      26
      3258
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      73
      2935
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2807
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2579
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2492
    Aihe