Tiedoksenne kannonkoskiset, että Kannonkoskella Draamakukko pääsee kohta karkuun!
Suurena pelkona on, että Draamakuningatarkin seuraa vielä kukkopojan esimerkkiä. Tilanne eskaloitui, kun kesäinen teatteripläjäys -seurue esiintyi kunnantalolla. Estraadille nousivat itse Draamakukko sekä kunnioitusta herättävä, sulkiaan hörhentelevä Draamakuningatar. Näytös toteutettiin Flash Mobbina ja sen yllätyksenomaisuus toteutui yli odotusten. Näytelmän ohjauspuikoissa leiskui itseoikeutettuna Turkan näköinen mies.
... Niin, siitä kukosta vielä...että, se näyttämöltä poistuessaan vielä kiekaisi säikäyttäen kuulijansa pahanpäiväisesti ja uhosi, että ette saa enää kiinni ja että kiekuna loppuu tässä pitäjässä ja että kiekuna alkaa kuulua sitten vasta kotona, naapurin puolella.
...No, mitäs tuollaisella kukkopojalla tekköö, kun nuin uhoaa ja kiekaisoo. Tuumimpa, että ant männä vaan kottiinsa ja mänkööt se hienohelmakananenkin toiseen suntaan, jos on männäkseen. Ovat kumpainenkin tahoillaan sitten varmasti palajon onnellisempia ja elämäänsä tyytyväisempiä.
Draamakukko on pääsemässä karkuun!
3
1534
Vastaukset
- katsahtelija
Aivan, meikämanneakin on ihmetyttänyt kesäisen komediateatterin pesiytyminen Kannonkosken kunnantalon seinien suojiin. Olen myös kuullut, että kunnanhallitus virkistää itseään myös haastattelemalla parastaikaa uusia kykyjä näytäntöihin. Pikkupoikien tietotoimiston välittämänä kylällä kulkee myös huhu, että kässäriä kirjoitetaan uusiksi ja aihealue ilmeisesti tarkastelee tunkiotyöskentelyn saloja paikallisten isäntien narratiivisena kokemusperintönä. Aiheeseen tullaan siis paneutumaan syvällisesti ja hartaasti. Ohjaaja, siis se Turkan näköinen mies, ottaa onkeensa Karstulan vastaavasta projektista ja toki suurisuuntaisena tavoitteena on tähdätä itse LexKittilöihin, sillä ainesta haetaan nyt kissojen ja koirien kanssa myös Piispalan rannoilta.
Kyllä tästä farssi vielä tulee ja ainakin naapuripitäjissä saadaan nauraa.- turpa
Näkkeehän ton jo huru-ukkokin, että se Turkkalainen haluaa itse Draamakukoksi tunkion huipulle. On kuulemma häätämässä koko virkajohtotroikkaa muihin maisemiin. Ainakin sotasuunnitelmat on sen mukaiset. Ja sitten se ylväänä kiekuu tunkion laella, päälaki auringossa loistaen, että nää paskakikkarat on kaikki mun, yksin mun, mun.
- Hyiyök
Teillä tuppu kylän juoruämmillä sitä caccaa on päästä varpaisiin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761172- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927