Baltic Guiden pakinoitsija Hüttünen kirjoitti asiasta, johon olen itsekin kiinnittänyt huomiota.
http://balticguide.ee/saanto-viro/
Viro on muuttunut nopeasti kielto- ja sääntöyhteiskunnaksi. Maan lainsäädäntö matkii liian innokkaasti Suomea ja Ruotsia.
Vielä vuosikymmen sitten monet uskoivat, että Viron liberaalin ja yritysystävällisen talouspolitiikan sekä maltillisen verotuksen vuoksi valtiosta tulee pohjolan Luxemburg eli maa, jonne virtaa investointeja ulkomailta.
Tuolloin Viron yhteiskunta toimi hyvin. Hyvinvointi ja elintaso kasvoivat ja kansalaisten keskimääräinen elinikä nousi. Ilman turhia kieltoja ja sääntöjä.
1990-luvun villeinä vuosina oli Virossa lähes kaikki sallittua. Nuoren valtion piti keskittää huomionsa tärkeimpiin kysymyksiin, kuten järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan, raja- ja tullilaitoksen perustamiseen sekä taloudellisen infrastruktuurin rakentamiseen.
Kukapa olisi uskonut, että neljännesvuosisadan päästä maa on samanlainen ellei jopa tiukempi kielto- ja sääntöyhteiskunta kuin Suomi.
Virosta tulossa Suomen kaltainen sääntöyhteiskunta
HuonoHomma
5
852
Vastaukset 5
- Kerrankaynyt
Viro on surkee maa!
- Anonyymi
Olen myös kiinnostunut Viron yhteiskunnan kehityksestä. Olisi ollut mukava saada aloittajalta joitakin esimerkkejä. Vainko siitä viinaverosta on jälleen kysymys?
- Anonyymi
Aloittaja vain kopioi Baltic Guide-lehden artikkelia, omaa sanottavaa ei ollut.
- Anonyymi
Viro oli 90 luvulla tosi mielenkiintoinen maa, nyt täysin nolla. ei kiinosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viro oli 90 luvulla tosi mielenkiintoinen maa, nyt täysin nolla. ei kiinosta.
Sama kuin Suomessa jo paljon aikaisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791110
- 1111110
- 77571
- 47493
- 16460
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8456Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 43428
- 41412
- 15406