Työssäolovevloite ja asumistukis

kelaeiosaa

KELA laittoi minulle tuloiksi heinäkuun alusta työttömyyspäivärahan vaikkei siihen ole oikeutta, koska olen kahdesti menetellyt moitittvasti. Eikös asumistuessa tulisi ottaa todelliset tulot huomioon eli ei tuloja, ja sitten tehdä korjaushakemus jos tilanne muuttaa?
Miten ihmeessä KELA voi laittaa minulle tuloja joita minulle ei ole?

11

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daikadai

      Näin ne tekee jostain syystä. Ei kannata huolestua asiasta.

    • JepJepJepJep_

      Asumistuki on saman suuruinen olipa sinulla sitten tulona työmarkkinatuki tai vain toimeentulotuki.

      Jos olet kaksi kertaa menetellyt moitittavasti ja nyt tuli 3kk työssäoloehto, niin äkkiähän sitä soittaa työkkäriin ja pyytää päästä johonkin koulutukseen/kurssille 3kk ajaksi jotta työ täyttyy ja sitten ei ole enää ongelmaa tuonkaan asian suhteen.

    • täysiädorkia

      Kyllä taas oli oikein asiantuntijoita kommentoimassa.

      • Dorka

        Sähkö sitten olet joku asiantuntija vai? Noi oli kyllä ihan oikeita ja asiallisia vastauksia..


      • olettollakka
        Dorka kirjoitti:

        Sähkö sitten olet joku asiantuntija vai? Noi oli kyllä ihan oikeita ja asiallisia vastauksia..

        No ainakin paremmin tiedän kuin sinä.


      • Dorka
        olettollakka kirjoitti:

        No ainakin paremmin tiedän kuin sinä.

        Mistä tuon voit tietää. Et voi kenenkään kirjoitusten perusteella kuvitella muka olevasi tietävämpi, jollet ole joku sossutantta?


      • pawned
        Dorka kirjoitti:

        Mistä tuon voit tietää. Et voi kenenkään kirjoitusten perusteella kuvitella muka olevasi tietävämpi, jollet ole joku sossutantta?

        Siis oikeesti, odotat suu auki että joku ruokkisi trollia?


    • tottaonse

      Voit myös olla sairas

    • djytjjdyt

      Tai kateellinen sairas passkka.

    • sagfgfgssa3

      Ei vaikuta asumistukeen vaikka siellä laskennallisesti merkitty minimi työkkäri/sairasraha, ei tuloja tms..Ne nyt laittaa sieltä jonkun mitä voi ajatella että vuoden aikana saa. Tuplakarenssilaisia höykyytetään myös työttömyysturvan piiriin siten että ajatus on että työkkäri laittaisi kuntouttavaan tms palveluun jolloin työttömyysturvaa saisi myös tuplakarenssilainen.

      • luultavastiniinpäin

        "Tuplakarenssilaisia höykyytetään myös työttömyysturvan piiriin siten että ajatus on että työkkäri laittaisi kuntouttavaan tms palveluun jolloin työttömyysturvaa saisi myös tuplakarenssilainen"

        Virkalijan oletus ei kuitenkaan voi olla riittävä peruste tähän. Jos ei ole sovittu tällaisesta TE-toimiston kanssa eikä sellaista ole näköpiirissä, niin ei tuloja pitäisi silloin laittaa. Lisäksi on myös mahdollista ettei tuplakarenssilainen halua kuntouttavaan, joten oletuksia ei pitäisi tehdä.
        Tietysti on mahdollista, että virkailija on lukenut huonosti ja tehnyt virheen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      35
      10519
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6304
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4862
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      54
      4669
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4021
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe