Nopeesti LINUX apua

Köllimäätöti

Piti yhdistaa C: ja E: ja raahasin molemmat "Hälytys ja Kello" kuvakkeelle ja tuli sininen ruutu eikä enää käynisty.

13

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BSöd

      Sellainen se Windows-linuksi-tubutin on.
      Olisi kannattanut ensin yhdistää A: ja A: ja sitten S: ja lopuksi I.

      • seikoittaapäänkin

        No ei ainakaan jakkara ongelma, mutta windows on tuskaa joka asiassa


    • windowsiaparempi
      • Köllimäätöti

        siis lataa ja asenna?????


      • MYLLYKIRJE

        Ei vaan kotikäyttäjilä, vaan myös yrityksissä
        O 365 sähellys tulossa niin kallikksi että Microsoft tuotteet on lentämässä mäkeen monessa yrityksessä.

        Myllykirjeen mukaan ongelma on paljon isompi kuin uutiset antaa ymmärtää.
        Monia miljoonia Microsoft tunnuksia on karkuteillä ja Microsoft ei ole kantanut vastuuta vaihka aikaa kulunut kukausitolkulla, Microsoft kieltää vuodon, mutta vuotoon epäillään Microsoft partnereita, joille Telemetria data on saativissa.
        Nyt USA:n virastoja.


      • Maksaapöntöt
        MYLLYKIRJE kirjoitti:

        Ei vaan kotikäyttäjilä, vaan myös yrityksissä
        O 365 sähellys tulossa niin kallikksi että Microsoft tuotteet on lentämässä mäkeen monessa yrityksessä.

        Myllykirjeen mukaan ongelma on paljon isompi kuin uutiset antaa ymmärtää.
        Monia miljoonia Microsoft tunnuksia on karkuteillä ja Microsoft ei ole kantanut vastuuta vaihka aikaa kulunut kukausitolkulla, Microsoft kieltää vuodon, mutta vuotoon epäillään Microsoft partnereita, joille Telemetria data on saativissa.
        Nyt USA:n virastoja.

        WINDOWS LISÄVERO !!!!!!


    • osoioiden_yhdistely

      Koska koneellasi on Windows, Windows-osioiden yhdistely, mikäli on ensinkään tarpeen, kannattaa suorittaa Windowsin alaisuudessa Levynhallinta-ohjelmalla.

      Joillain kannettavilla, esim. Toshiban valmistamilla ja joilla on Windows 7, järjestelmän palautustiedostot voi olla D: osiolla. Tällöin kys. osion peukalointi voi tehdä järjestelmän palauttamisen mahdottomaksi.

      • buahhhahahahhhhaaaa

        Eikös :D ole optinen asema??


      • Lörsse-sorry

        D: tietysti jos on palautus levy CD tai DVD.

        Palautuslevy osio on koneessa piilotettu ettei näy wintoosassa.


      • osioiden_yhdistely
        buahhhahahahhhhaaaa kirjoitti:

        Eikös :D ole optinen asema??

        Niinpä taitaa yleensä ollakin.

        Mutta vasta tässä oli itsellä käsittelyssä Toshiba, jossa todellakin palautustiedostot, eli yksi tiedosto ja yksi kansio täynnä tavaraa, oli koneen kiintolevyn normaalilla osiolla (joita kiintolevyllä yhteensä 3, eli se yksi pikkuinen ja 2 normaalia NTFS isompaa), oliko se asematunnus sitten E:. Ei ollut niitä mitenkään piilotettu. Tein koneelle järjestelmänpalautuksen ja hyvinhän se onnistui. Muuten sitä osiota saattoi käyttää normaalisti, eli laittaa sinne tiedostoja, jne.

        Erikoinen ratkaisu kai se on, mutta niin siinä vain oli. Vaarallinen kyllä osioiden yhdistelyn kannalta ilmeisesti. Kone kyllä varoitteli tekemään palautuslevyt.


    • C:llä usein systeemi. Siihen ei kannata mitään yhdistää. Jos menet C:n siirtämään kone ei taatusti käynnisty.

      Usein yhdistäminen tehdään vaiheittain. Esim C:lle siirretään osa E:n sisällöstä. Sitten E:tä pienennetään ja C:tä suurennetaan.

      Jos tiedostoja paljon vaikka 50 000 varmuuskopiossa on ideaa, koska siirto kestää ja aina voi tapahtua jotain.

    • varma_tieto

      Sinulla on windows joten tarvitset apua. Ei Linuxissa ole mitään kummallisia C:tä ja E:tä.

      • No eipä tietenkään, mutta Linux-pohjaisilla itsekäynnistyvillä työkaluohjelmilla, kuten esimerkiksi Knoppix, on pelastettu monta Windows -asennusta tuholta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      323
      12014
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11127
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      267
      6473
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      240
      5278
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3747
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      54
      2581
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      111
      1901
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1864
    Aihe