Moi
Olen 15 voutias tyttö
Mua raiskattiin kun olin 7 vuotta
Hän ei uhkailu eikä lyöny
Minä en huutanu enkä yrittäny juosta (en tiedä miks en juoksenu)
En kertonut tästä kenellekkään
Sen jälkeen sain isot psyykkiset ongelmat
Monta vuotta psykologilla
Itsemurhayritys
Raiskaaja totesi tehtyään raiskauksen kirjallisesti instassa
Mulla on skrinshotit siitä
Halun nyt mennä poliisille 7 vuotta päästä
Onnistuuko siitä jotain?
Paljonko saan korvauksia siitä?
Raiskaus , lapsen hyväkäyttö
8
3071
Vastaukset
Hei Eeval28,
Hyvä, että olet lähtenyt rohkeasti hakemaan neuvoa tilanteeseesi. Ikävä kuulla, että sinut on raiskattu lapsena. On ymmärrettävää, että yllättävässä ja ehkä pelottavassakin tilanteessa, voi seksuaalirikoksen uhri lamaantua. Tämä on hyvin yleistä, sillä se on mielen selviytymisenkeino, johon ei voi itse vaikuttaa. On tärkeää, että et jäisi yksin tämän kokemuksen kanssa. Oletko kertonut tapahtuneesta kenellekään luotettavalle aikuiselle?
Rikosilmoitus on edelleen mahdollista tehdä. Seksuaalirikoksilla on melko pitkät syyteoikeuden vanhenemisajat. Rikosilmoituksen voi tehdä millä tahansa poliisiasemalla. Vielä tässä vaiheessa on haastava arvioida kuinka asia etenee rikosprosessi ja millaisia vahingonkorvauksia on mahdollista saada.
Sinulla on mahdollista saada apua ja tukea tilanteeseesi Rikosuhripäivystyksen lähimmältä palvelupisteeltä. Sieltä sinua voidaan auttaa myös rikosilmoituksen tekemisessä. Palvelupisteiden yhteystiedot löydät täältä https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Voit halutessasi tulla juttelemaan asiasta Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19 osoitteessa www.riku.fi/nuoret.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- Anonyymi
"Ikävä kuulla, että sinut on raiskattu lapsena"
Ette sitten keksineet yhtään kliseisempää ja kylmempää tapaa ilmaista asia? Varmaan kovettaa työntekijä ihmisen sielun työskennellessä tuollaisessa paikassa jossain raiskauspäivystyksessä, mutta ihmisyyttä ei pidä menettää.
- jurrrrristi
Kyseisessä tapauksessa syyteoikeus vanhenee vasta, kun uhri täyttää 28 vuotta. Jos tekijä peruu tunnustuksensa, niin mitä uskottavia todisteita 15 vuotias pystyy esittämään, jos teoista on kuunut 8 vuotta ?
- rahapulako
rahako auttaa?????????????
- Qalandar
Jos sinulla on todistaja kyllä voit nostaa syytteen ilmoittat poliisi lle muista se
Raiskajalle pidä aina kosta jos ei itse pysty pydät apua muilta ei voi jättää asian tekemättä mitään Raiskajat ei kuuluu tässä maailmassa se on minun mieli pide niiden saattaminen paras vaihtoehto ... Ei lapsi kykene tekemään mitään. Pelko lamauttaa. Rikosilmoitus kannattaa tehdä. Tulee ainakin itselle tunne ettei ole toiminut väärin.
- Anonyymi
Tee se rikosilmoitus niin ainakin olet yrittänyt tehdä jotain. Tuo raiskaus voi jäädä painamaan sinua mutta se ei ole sinun syysi etkä sinä ole syyllinen siihen missään muodossa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556503Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1986034Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai275579Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1254348Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1723608Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313395HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok323097Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2862586Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan172540- 1412412