Hason valtakunta

kaljaparipiristää

Juttelin kaverini kanssa Falkullasta kun käytiin parilla kaljalla. Kaverini on töissä huoltoyhtiössä joka toimii Hason asunnoissa. Kaverini etsii jo uutta paikkaa kun ei kehtaa olla asukkaiden edessä kun asioita ei hoideta. Jo monet talot ovat vaihtamassa huoltoyhtiötä mutta Hasossa ei voi vaihtaa muut voivat. Tuli puhetta samasta alueesta joista on kirjoitettu useasti ja näyttää pitävän paikkaansa häiriöistä lähtien. Miten samalle alueelle on voinut pesiytyä juoppo ja huumeporukkaa niin paljon. Siitä saa kärsiä ne muutamat kunnon asukkaat jotka siellä vielä asuvat. Siellä on nytkin yksi asunto jossa somalit ovat mellastaneet ja rakennusporukka jätti vesihanat vuotamaan siten että vedet ovat valuneet alakerran asuntoihinkin ja nyt tänä vuonna useita lintuja on mennyt rikkinäisestä parvekkeen seinästä sisään ja kuolleita lintuja on paljon seinien välissä. Haju on karmiva. Ja kuinkas ollakaan asialle ei tehdä mitään eikä niistä kerrota asunto näytössä mitään. Asukkaat käyvät jo kuumina. Voiko se olla totta kun puhutaan että Hasot menevät käsistä niin näissä taloissa asuntoja on vapaana. Kyseinen asunto josta juteltiin on ollut kohta vuoden tyhjänä. Huoltomiehet joutuvat työntämään kunnolla sisäoveakin jotta pääsevät asuntoon kun mainoksia ja lehtiä on niin paljon postiluukusta tullut, satoja. Itse asun vuokralla ja en todellakaan ainakaan mene Hason asuntoon kun sitä olen miettinyt vaihtoehtona. Kyllä se tosiasia on että halvalla ei saa hyvää. Terveyskin siellä menee jos asuu. Ihme ettei kukaan ole puuttunut asiaan kunnolla.

12

2653

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taas-niin-tätä

      "Jo monet talot ovat vaihtamassa huoltoyhtiötä mutta Hasossa ei voi vaihtaa muut voivat."

      Reilu pari vuotta sitten meidän Hasossa vaihdettiin huoltoyhtiö.
      Niin että oliskjo siinä tarinoidessa tullut otettua vähän turhan monta kaljaa ja muutkin kirjotuksen "faktat" olisi enemmän tai vähemmän itsekeksittyjä.

    • trollaustako

      Viime vuonna Fallkullan alueelta irtisanottiin Haso-asuntoja seuraavasti: Haso Fallkulla: 4 asuntoa eli 5,33 prosenttia asunnoista. Haso Sointukaari: 3 asuntoa/3,85%, Haso Tasankotie 12: 4asuntoa/11,11%, Haso Tasasointu: 4asuntoa/10,53%. Eli ei mitenkään erityisen paljoa.
      http://www.haso.fi/sites/default/files/files/basic-page/irtisanomiset_2017.pdf

      Ei ole yhtään asuntoa Fallkullasta ilmoitettu vapaaksi Hason sivuilla tällä hetkellä:
      http://www.haso.fi/kohteet/vapaat-asunnot

      Käsittääkseni Haso kilpailuttaa huoltoyhtiöitä. Ne muut asumisoikeusyhtiöt ostavat huoltopalvelut kalliilla lähipiiristään kuuluvasta yhtiöstä.

      Taidat olla itse hakemassa Haso-asuntoa Fallkullasta, ja yrität parantaa mahdollisuuksiasi mollaamalla paikkaa.

      • nahkiaisiamaksuna

        Fallkullassa on vapaita asuntoja. Asian voi tarkistaa soittamalla. Itselle tuli tarjouksia samoista asunnoista monta kertaa. Soitin ja kysyin mutta unohdin itse paikan kun tasapainottelin häiriön ja muiden tekijöiden takia. Häiriöt tulevat myös siitä jos ja kun aletaan rakentamaan asuntoja kentän viereen. Itse kävin katsomassa kaksiota mutta en kolmiota. Hain vain kaksiota mutta sanottiin että kolmiokin löytyisi heti. Soitin tosiaan tässä kuussa kaksiosta kun se ei ollut maantasa asunto ja sanottiin että heti saisi mutta unohdin. Nyt itsellä haku jatkuu muilla yhtiöillä mutta en ole valmis maksamaan niin paljoa kuten siinä kilsan päässä olevassa Tapulissa jossa myös löytyy vapaita asuntoja ja vapautuu jatkuvasti. Niissä juna aseman vieressä olevissa kuulemma kesällä paistuu asuntoihin ja onhan siinä muutakin kun asuntoja vapautuu jatkuvasti. Kolmiot ovat yli tonnin vaikka niissä on iso terassi niin ei se hintaa silti selitä.


      • unohdin.unohdin
        nahkiaisiamaksuna kirjoitti:

        Fallkullassa on vapaita asuntoja. Asian voi tarkistaa soittamalla. Itselle tuli tarjouksia samoista asunnoista monta kertaa. Soitin ja kysyin mutta unohdin itse paikan kun tasapainottelin häiriön ja muiden tekijöiden takia. Häiriöt tulevat myös siitä jos ja kun aletaan rakentamaan asuntoja kentän viereen. Itse kävin katsomassa kaksiota mutta en kolmiota. Hain vain kaksiota mutta sanottiin että kolmiokin löytyisi heti. Soitin tosiaan tässä kuussa kaksiosta kun se ei ollut maantasa asunto ja sanottiin että heti saisi mutta unohdin. Nyt itsellä haku jatkuu muilla yhtiöillä mutta en ole valmis maksamaan niin paljoa kuten siinä kilsan päässä olevassa Tapulissa jossa myös löytyy vapaita asuntoja ja vapautuu jatkuvasti. Niissä juna aseman vieressä olevissa kuulemma kesällä paistuu asuntoihin ja onhan siinä muutakin kun asuntoja vapautuu jatkuvasti. Kolmiot ovat yli tonnin vaikka niissä on iso terassi niin ei se hintaa silti selitä.

        "Asian voi tarkistaa soittamalla"
        Soittamalla minne, Ihmemaahan Liisalle?

        "Itselle tuli tarjouksia samoista asunnoista monta kertaa."
        Millä numerolla olet hakenut. Mulle ei tullut yhtään tarjousta kun mulla oli haku päällä 2016-17. Hain numerolla 140000. 30-70m2 kokoisia hain.


      • Odottelija

        Tuo irtisanottujen asuntojen luettelo oli hieno, siitä kiitos. Pitääpä varautua odottelemaan aika kauan, jos keskimääräinen tahti on tuommoinen.


    • Simolla_ei_ole_elämää

      Taitaa olla tämä taas Simon höpinöitä. Siis aloituspostaus "kaljaparipiristää" ja sitä tukeva "nahkiaisiamaksuna".

    • Verotmaksettu

      Täällä vastaavat vain oman elämän ongelmaiset joilla ei ole muuta elämää kuin kytätä että hei suuvaahdossa joku on vastannut johonkin. Oman elämän syrjäytyneet epähylkiöt täällä vastaavat. Asumisoikeusasunnot voisi siirtää vuokra asuntojen palstalle. Eikö se uusi työkkäri laki pure kun on aikaa vain valvoa ja kytätä näitä palstoja. Saunan taakse ja....

      • terveyskeskuslääkäri

        "Täällä vastaavat vain oman elämän ongelmaiset joilla ei ole muuta elämää kuin kytätä että"
        Ongelman tunnustaminen on ensimmäinen askel kohti paranemista, voimia sulle.


    • Sininenlätyskä

      Buhaa buhaa moniko on oikeasti seonnut ja menettänyt mielenterveytensä. Suomessa noin 700000 kärsii mielenterveysongelmista ja syö nappiloita ihan oikeeesti hei

    • hakee_uutta-asoa

      Onko Pukimäen varakas hyasintti-mummokin (h) asossaan myöskin eräänlainen hylkiö ja pahanilman lintu?

      • Simo-hanki-itelles-elämä

        Mahtaa olla Pukinmäki tylsä paikka asua kun Simon pitää tulla pelleilemään ASUMISOIKEUS-palstalle


    • Anonyymi

      Miltä Fallkulla nykyään vaikuttaa? Olen käynyt kävelyllä ja kesällä päiväsaikaan oli ihan viehättävä lähiö. Meluavat tai narkkaavat naapurit pelottaa eniten. Olen saanut muutaman tarjouksen mutta epäilyttää..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      39
      1168
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      889
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      717
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      214
      586
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      523
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      488
    9. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      473
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      58
      464
    Aihe