Elkää menkö ripariin

T..Mirka

Rippikoulu ei sovi lapsille, eikä nuorille. Lapset eivät osaa tulkita kriittisesti, onko riparin opetus totta vai satua.
Riparilla kirkko käyttää törkeästi hyväksi, lasten ja nuorten herkkäuskoisuutta. Ihmisen kriittinen ajattelukyky kehittyy vasta myöhemmin.

Riparin opetus on satua ja höpötystä, niin kauan kuin toisin todistetaan. Ei ole olemassa yhtään sellaista tosiasiaa, mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.

Uskonnoille 18v ikäraja ja koulut uskonnoista vapaiksi alueiksi. Lapsilla on oikeus uskonvapauteen.

Toivon aiheesta kansalaisaloitetta

10

1110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123d12312f312f3

      Kävin riparin ja minulla oli sieltä hyviä muistoja. Miksi haluaisit estää lapsia saamasta positiivisia ja hyviä kokemuksia mukavista ihmisistä? Raamatuksen opetukset ovat tosia. Ja niiden avulla voi selvitä elämän vaikeissa tilanteissa.

      • T..Mirka

        Onneksi olkoon. Kirkko onnistui aivopesemään sinut. Raamattu on satukirja.
        Olet hyvä esimerkki aivopesun toimivuudesta.


      • sdfsg

        Kuka sinut on aivopessyt uskomaan ateismiin?


      • T..Mirka
        sdfsg kirjoitti:

        Kuka sinut on aivopessyt uskomaan ateismiin?

        Olemme kaikki alkujaan ateisteja. Ateisti lapsista saadaan tehokkaalla aivopesulla uskovaisia. Ei kaikista.
        Sinuun tämä aivopesu tehosi. Minä sain uskonnoista vapaan kasvatuksen, eli minulle ei tuputettu uskontoa ja jäin siksi ateistiksi.
        Ateistiksi voi jäädä myös uskon puutteen takia. Huonon aivopesun takia. Jotkut eivät vain usko kaikkia satuja, mitä heille tuputetaan.

        Ihmisillä on sellainen ominaisuus että, kerran opittuja käsityksiä jostain asiasta on hyvin vaikea myöhemmin muuttaa. Tämä näkyy hyvin teissä uskovaisissa. Teidän on hyvin vaikea hyväksyä sitä tosiasiaa että jumala ja jeesus ovat vain satua ja höpötystä.
        Tätä ominaisuutta kirkko yrittää hyödyntää ja haluaa aivopestä lapsista ja nuorista uskovaisia. Kerran uskoon saatu, uskoo näihin satuihin todennäköisesti koko loppu ikänsä.
        Aikuisiässä ihmiselle on kehittynyt kriittinen ajattelu kyky sen verran hyvin ettei sitä saa enää käännytettyä uskoon.
        Tämän takia uskonnoilla pitäisikin olla 18v ikäraja.


    • hienokokemus

      HEH... Mä en ees muista mistä riparilla puhuttiin uskonnosta, muistan vaan, että oli sairaan kivaa. Yks parhaita muistoja omassa elämässäni!

      • T..Mirka

        Kivat uskonto aiheiset leikit ja tehtävät. Olennainen osa aivopesua.
        Mieti tätä, papit ovat aivopesun ammattilaisia jotka osaa hommansa.


    • Aaro.Vaalanne

      mirka mirka mirka, kengät ja housut pois, tajautko sä miten säälittävältä sä kuulostat

      • T..Mirka

        Mikä tekee minusta säälittävän?


    • Riparin_käynyt

      Itse menin riparille vain rippijuhlien ja rahan takia. En ole ikinä uskonut mihinkään jumalaan tms. Useimmathan menee sinne kavereiden kanssa pitää hauskaa ja samaan uusia kavereita mahdollisesti rahaa rippijuhlissa. En usko että kovin moni ottaa sitä edes vakavasti.

      • Ei.jymmärrä

        Mitä v_tun hienoa siinä rippijuhlassa on että sen takia pitää käydä rippikoulu ja julkisesti ihmisten edessä julistaa uskoa jumalaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      45
      7859
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      87
      5419
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3859
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      91
      3829
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      98
      3569
    6. 55
      3203
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      74
      3182
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      34
      2578
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      211
      2252
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      52
      1688
    Aihe