Elkää menkö ripariin

T..Mirka

Rippikoulu ei sovi lapsille, eikä nuorille. Lapset eivät osaa tulkita kriittisesti, onko riparin opetus totta vai satua.
Riparilla kirkko käyttää törkeästi hyväksi, lasten ja nuorten herkkäuskoisuutta. Ihmisen kriittinen ajattelukyky kehittyy vasta myöhemmin.

Riparin opetus on satua ja höpötystä, niin kauan kuin toisin todistetaan. Ei ole olemassa yhtään sellaista tosiasiaa, mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.

Uskonnoille 18v ikäraja ja koulut uskonnoista vapaiksi alueiksi. Lapsilla on oikeus uskonvapauteen.

Toivon aiheesta kansalaisaloitetta

10

1115

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123d12312f312f3

      Kävin riparin ja minulla oli sieltä hyviä muistoja. Miksi haluaisit estää lapsia saamasta positiivisia ja hyviä kokemuksia mukavista ihmisistä? Raamatuksen opetukset ovat tosia. Ja niiden avulla voi selvitä elämän vaikeissa tilanteissa.

      • T..Mirka

        Onneksi olkoon. Kirkko onnistui aivopesemään sinut. Raamattu on satukirja.
        Olet hyvä esimerkki aivopesun toimivuudesta.


      • sdfsg

        Kuka sinut on aivopessyt uskomaan ateismiin?


      • T..Mirka
        sdfsg kirjoitti:

        Kuka sinut on aivopessyt uskomaan ateismiin?

        Olemme kaikki alkujaan ateisteja. Ateisti lapsista saadaan tehokkaalla aivopesulla uskovaisia. Ei kaikista.
        Sinuun tämä aivopesu tehosi. Minä sain uskonnoista vapaan kasvatuksen, eli minulle ei tuputettu uskontoa ja jäin siksi ateistiksi.
        Ateistiksi voi jäädä myös uskon puutteen takia. Huonon aivopesun takia. Jotkut eivät vain usko kaikkia satuja, mitä heille tuputetaan.

        Ihmisillä on sellainen ominaisuus että, kerran opittuja käsityksiä jostain asiasta on hyvin vaikea myöhemmin muuttaa. Tämä näkyy hyvin teissä uskovaisissa. Teidän on hyvin vaikea hyväksyä sitä tosiasiaa että jumala ja jeesus ovat vain satua ja höpötystä.
        Tätä ominaisuutta kirkko yrittää hyödyntää ja haluaa aivopestä lapsista ja nuorista uskovaisia. Kerran uskoon saatu, uskoo näihin satuihin todennäköisesti koko loppu ikänsä.
        Aikuisiässä ihmiselle on kehittynyt kriittinen ajattelu kyky sen verran hyvin ettei sitä saa enää käännytettyä uskoon.
        Tämän takia uskonnoilla pitäisikin olla 18v ikäraja.


    • hienokokemus

      HEH... Mä en ees muista mistä riparilla puhuttiin uskonnosta, muistan vaan, että oli sairaan kivaa. Yks parhaita muistoja omassa elämässäni!

      • T..Mirka

        Kivat uskonto aiheiset leikit ja tehtävät. Olennainen osa aivopesua.
        Mieti tätä, papit ovat aivopesun ammattilaisia jotka osaa hommansa.


    • Aaro.Vaalanne

      mirka mirka mirka, kengät ja housut pois, tajautko sä miten säälittävältä sä kuulostat

      • T..Mirka

        Mikä tekee minusta säälittävän?


    • Riparin_käynyt

      Itse menin riparille vain rippijuhlien ja rahan takia. En ole ikinä uskonut mihinkään jumalaan tms. Useimmathan menee sinne kavereiden kanssa pitää hauskaa ja samaan uusia kavereita mahdollisesti rahaa rippijuhlissa. En usko että kovin moni ottaa sitä edes vakavasti.

      • Ei.jymmärrä

        Mitä v_tun hienoa siinä rippijuhlassa on että sen takia pitää käydä rippikoulu ja julkisesti ihmisten edessä julistaa uskoa jumalaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      97
      2925
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1393
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe