onko Pietarsaaressa työ paikkoja vain tietyille
työttömänä
27
2345
Vastaukset
- RKPonrikollisjärjestö
RKP politiikan ansiosta ei ole juurikaan ruotsinkielisiä työttömiä. 2600 svedua kunnan ulkopuolelta on töissä psaaressa ja noin 500 suomenkielistä käy kunnan ulkopuolella töissä ja silti työttömistä 90% on suomenkielisiä. Täytyy olla aika tyhmä että tätä ei tajua. Suomenkielinen vähemmistö on jakaantunut toisilleen vihamielisiin kuppikuntiin ja mitään yhteistyötä ei näiden politrukkien välille voi syntyä. Ja vaikka yhteistyö olisi sataprosenttista on sekin vain mitätön vähemmistö RKPn mafiaan verrattuna. Vain affenanmaalla voi suomenkielinen olla kurjempi.
- Anonyymi
Pahimmat kuppikuntalaiset ovat suomenkieliset vasemmistolaiset.
- erkkiP
Minun työpaikallani ollaan hyvin tarkat että kielipalvelut sujuu molemmilla kotimaisilla kielillä. Monessa haastattelussa on todettu että suomenkielisellä hakijalla ei ole ollut riittävää perustaitoa ruotsinkielessä, ja silloin ei ole kertaakaan haettu virheetöntä kieltä vaan että hakijalla ymmärtäisi mitä asiakas haluaa, ja vi ilmaista itsensä toisella kielellä. Jos tarjolla on henkilö joka ei osa palvella kuin toisella kielellä ja toinen joka pystyy palvelemaan molemmilla - arvaa kenet otetaan työsuhteeseen ;)
- Näinsemeneejuupajuu
Valitaan siis ruotsinkielinen ja suomea ei tarvitse osata. Joskus riittää sujuva vietnaminkielikin... Suomenkieli on este.
- erkkiP
Näinsemeneejuupajuu kirjoitti:
Valitaan siis ruotsinkielinen ja suomea ei tarvitse osata. Joskus riittää sujuva vietnaminkielikin... Suomenkieli on este.
Kyllä suomenkielisiäkin on valittu kun ruotsinkiellitaito on ollut. Ruotsinkielisiäkin ei ole valittu jos ei ole ollut suomenkielentaitoa. Miksi olisi eri tavalla?
Luultavasti sama touhu kun kokkolassa ja pohjanmaalla yleensä. Seulotaan perushommistakin pois naiset tai kenties kaupalliset ihmiset. Voi olla että erityisesti lisääntymiskykyinen ja ikäinen nainen on sulkulistalla joka firmassa joka hakee.. liekö ohje tullut jostain mies piiska porukalta sitten??
jos ei ole tavattu sm piireissä..
- töitä
Turkistarhat marraskuussa.
- Anonyymi
Montako minuuttia menee sensuuripellelle huomata tämä postaus? Älä tukehdu pullaan!
- Anonyymi
Työnantajat palkkaavat nykyään mielellään persuja jos mahdollista.Eivät ala mihinkään ay-hommiin ja ovat muutenkin kilttejä ja taipuvaisia työntekijöitä.
- Anonyymi
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
Minulla on sama havainto. Harvoin tapaa normaalin ihmisen joka on persu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
Saa....an Purra kun meni Henriksonin pasmat kaatamaan 👎
- Anonyymi
Pietarsaaressa on tunnettu maansiirto firma joka syrjii suomenkielisiä työntekijöitä.
- Anonyymi
Millähän mandaatilla Kortesjärveltä ja muualta etelä-pohjanmaalta tänne muuttaneet jeesustelee. T: aito jeppisläinen
- Anonyymi
Me itse jeesustelemme pietarsaaressa ja pilaamme maineen.terkuin aito jeppisläinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me itse jeesustelemme pietarsaaressa ja pilaamme maineen.terkuin aito jeppisläinen
Hiljaa
- Anonyymi
Kyllä!!!
- Anonyymi
kokemusta on asioidessa citymarketissa pariin kertaan olen etsinyt jotain tuotetta ja kun löydän myyjän ei ymmärrä eikä puhu suomea?jos olisi umpi suomenkielinen ei vastaavaa työtä olisi saanut.voisivat laittaa ovelle lapun vain ruotsin kielisille.
- Anonyymi
Puhu ruotsia sitten, tai et varmasti osaa. Ja liian tyhmä oppia.. ei ole helppo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhu ruotsia sitten, tai et varmasti osaa. Ja liian tyhmä oppia.. ei ole helppo
Sama mies täällä kommentoi koko ajan, sillä on luultavasti jotain vikaa päässä.. no, toivottavasti se saa apua
- Anonyymi
Suomenkielisillä ei mitään mahdollisuutta työllistyä Pietarsaaressa, noin se vaan on.
- Anonyymi
Hyvä näin
- Anonyymi
Kuinkahan Henriksson on selvinnyt koettelemuksesta, kykeneekö huomenna jatkamaan?
- Anonyymi
Pietarille töitä vaikka heti
- Anonyymi
Saaren majakaksi pääsee loistaa
- Anonyymi
kyllä täältä duunipaikkoja löytyy mutta ei vitun lusmu persulle joilla on maanantaisin paskatauti ja viimeistään torstaina on selkä niin kipeä että ei nyt pysty tekee töitä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838