onko Pietarsaaressa työ paikkoja vain tietyille
työttömänä
27
2407
Vastaukset
- RKPonrikollisjärjestö
RKP politiikan ansiosta ei ole juurikaan ruotsinkielisiä työttömiä. 2600 svedua kunnan ulkopuolelta on töissä psaaressa ja noin 500 suomenkielistä käy kunnan ulkopuolella töissä ja silti työttömistä 90% on suomenkielisiä. Täytyy olla aika tyhmä että tätä ei tajua. Suomenkielinen vähemmistö on jakaantunut toisilleen vihamielisiin kuppikuntiin ja mitään yhteistyötä ei näiden politrukkien välille voi syntyä. Ja vaikka yhteistyö olisi sataprosenttista on sekin vain mitätön vähemmistö RKPn mafiaan verrattuna. Vain affenanmaalla voi suomenkielinen olla kurjempi.
- Anonyymi
Pahimmat kuppikuntalaiset ovat suomenkieliset vasemmistolaiset.
- erkkiP
Minun työpaikallani ollaan hyvin tarkat että kielipalvelut sujuu molemmilla kotimaisilla kielillä. Monessa haastattelussa on todettu että suomenkielisellä hakijalla ei ole ollut riittävää perustaitoa ruotsinkielessä, ja silloin ei ole kertaakaan haettu virheetöntä kieltä vaan että hakijalla ymmärtäisi mitä asiakas haluaa, ja vi ilmaista itsensä toisella kielellä. Jos tarjolla on henkilö joka ei osa palvella kuin toisella kielellä ja toinen joka pystyy palvelemaan molemmilla - arvaa kenet otetaan työsuhteeseen ;)
- Näinsemeneejuupajuu
Valitaan siis ruotsinkielinen ja suomea ei tarvitse osata. Joskus riittää sujuva vietnaminkielikin... Suomenkieli on este.
- erkkiP
Näinsemeneejuupajuu kirjoitti:
Valitaan siis ruotsinkielinen ja suomea ei tarvitse osata. Joskus riittää sujuva vietnaminkielikin... Suomenkieli on este.
Kyllä suomenkielisiäkin on valittu kun ruotsinkiellitaito on ollut. Ruotsinkielisiäkin ei ole valittu jos ei ole ollut suomenkielentaitoa. Miksi olisi eri tavalla?
Luultavasti sama touhu kun kokkolassa ja pohjanmaalla yleensä. Seulotaan perushommistakin pois naiset tai kenties kaupalliset ihmiset. Voi olla että erityisesti lisääntymiskykyinen ja ikäinen nainen on sulkulistalla joka firmassa joka hakee.. liekö ohje tullut jostain mies piiska porukalta sitten??
jos ei ole tavattu sm piireissä..
- töitä
Turkistarhat marraskuussa.
- Anonyymi
Montako minuuttia menee sensuuripellelle huomata tämä postaus? Älä tukehdu pullaan!
- Anonyymi
Työnantajat palkkaavat nykyään mielellään persuja jos mahdollista.Eivät ala mihinkään ay-hommiin ja ovat muutenkin kilttejä ja taipuvaisia työntekijöitä.
- Anonyymi
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
Minulla on sama havainto. Harvoin tapaa normaalin ihmisen joka on persu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuthan on mielenterveyspotilaita suurin osa ei ne töissä käy
Saa....an Purra kun meni Henriksonin pasmat kaatamaan 👎
- Anonyymi
Pietarsaaressa on tunnettu maansiirto firma joka syrjii suomenkielisiä työntekijöitä.
- Anonyymi
Millähän mandaatilla Kortesjärveltä ja muualta etelä-pohjanmaalta tänne muuttaneet jeesustelee. T: aito jeppisläinen
- Anonyymi
Me itse jeesustelemme pietarsaaressa ja pilaamme maineen.terkuin aito jeppisläinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me itse jeesustelemme pietarsaaressa ja pilaamme maineen.terkuin aito jeppisläinen
Hiljaa
- Anonyymi
Kyllä!!!
- Anonyymi
kokemusta on asioidessa citymarketissa pariin kertaan olen etsinyt jotain tuotetta ja kun löydän myyjän ei ymmärrä eikä puhu suomea?jos olisi umpi suomenkielinen ei vastaavaa työtä olisi saanut.voisivat laittaa ovelle lapun vain ruotsin kielisille.
- Anonyymi
Puhu ruotsia sitten, tai et varmasti osaa. Ja liian tyhmä oppia.. ei ole helppo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhu ruotsia sitten, tai et varmasti osaa. Ja liian tyhmä oppia.. ei ole helppo
Sama mies täällä kommentoi koko ajan, sillä on luultavasti jotain vikaa päässä.. no, toivottavasti se saa apua
- Anonyymi
Suomenkielisillä ei mitään mahdollisuutta työllistyä Pietarsaaressa, noin se vaan on.
- Anonyymi
Hyvä näin
- Anonyymi
Kuinkahan Henriksson on selvinnyt koettelemuksesta, kykeneekö huomenna jatkamaan?
- Anonyymi
Pietarille töitä vaikka heti
- Anonyymi
Saaren majakaksi pääsee loistaa
- Anonyymi
kyllä täältä duunipaikkoja löytyy mutta ei vitun lusmu persulle joilla on maanantaisin paskatauti ja viimeistään torstaina on selkä niin kipeä että ei nyt pysty tekee töitä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4375503Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1733295Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.93154Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982821- 712188
- 442138
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!522094- 911843
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei121571MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171453