Jumalan pilkkaa

Jumalanpilkkaako

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005263275.html

Hannu Salama sai aikanaan tuomion Jumalanpilkasta kirjoittamastaan kirjasta Juhannustanssit. Kohta on taas juhannus mutta olisiko jo kehitys kehittynyt niin paljon että ei vastaavaa enää voi tapahtua suomessa?

10

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynn

      - minkkäpä nuori neito himottavuudelleen mahtaa -ei ylipursuaville tunteilleen aina taida taitaa kaikki matkasaarnaajatkaan
      tai pedofiitkäätkään josta alaikäisiä kulkee räpelöpmässä
      -joskus samansukuisetki - mikä lie taudin nimi.

    • pakumies671

      Onko uskovaisilla yleisestikin sellainen käsitys että jos niin mahtava olento kuin jumala on olemassa, että se on silti kauhean herkkähipiäinen mielensäpahoittaja?

      • Satu.meni.saunaan

        Jumalan olemassa olo perustuu uskoon niinkuin joulupukin, lapset varttuessaan tajuavat ettei kannata uskoa ihan mihin vaan kummiskin joulupukki on enemmän todellisuutta kuin näkymätön henkiolento.


    • Silloin kauan, kauan sitten.
      Pyysi Jessen faija meitä keksimään Edeniin jotain vähän erilaista.
      Aatamista me jo arvailtiinkin.
      Jumalan kuvahan se.
      - Mitäs luulet, mitä faijasi tarkoittaa?
      - Luulen hänen tarkoittavan jonkin-laista maan-päälistä äitiä.
      ainakin hän on luvannut minulle sellaisen.
      - Häh, täytyyhän sinulla olla jo äiti, minkälainen se on?
      - Ei faija kerro.
      - Se on aina sanonut että vaikka olisi kuinka paksulti hilsettä.
      niin se homma menee aina yli.
      ...
      - Ainakin siihen pitäisi laittaa jotain mistä minä pääsen ulos.
      Ja Josef sisään...
      -
      Ja loppuhan on historiaa.

      H.

    • kaikkionnähty

      Sleepy Sleepers yhtye lopetti koska "..ei pysty pahemmin pilkkaamaan ihmisiä ja yhteiskuntaa kuin iltapäivälehdet...''

    • häpeäisivät

      60-luku oli vielä pimeämpää aikaa kuin nykyisin. Kirkollisia pyhiä oli paljon ja silloin ei esim. elokuvateattereissa saanut esittää muita kuin uskonnollisia vilmejä. Televisio tuli meillekin vasta vuonna 64 muistaakseni, sekin oli mustavalkoinen kuvaltaan ja ohjelmatarjonta oli tähän päivään verrattuna olematonta. Jälkeenpäin ajateltuna tuntuu Hannu Salaman kirjastaan saama kuritushuonetuomio tuntuu enemmänkin oikeusvaltion pilkalta, kuin järjissään olevien valtaa pitävien tuomarien ja kirkon edustajien järjenjuoksu.

    • ö-Öö

      Miten lie

      Nyt on MV-lehti oikeudessa. Roskalehtihän se, mutta kuitenkin julkaisu. Päätoimittaja koittaa siirtää syyt kirjoittajille, ketä lienevät, kai samaa jengiä, jotka kirjoittaa paskaa tällekin saitille. Kyllä tossa rapsuja tulee, saapi nähdä kenelle ja kuinka paljon.

      Ja onhan noita kansanedustajia ollut käräjillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, tuomioita niistäkin tullut. Paljon kaikenlaista muutakin, aika useinkin.

      Se toi sananvapaus herkkä asia. Jos joku sanoo jonkin mielipiteen, joku voi vetää hernemaissit nokkaansa ja myös käräjille.

      Urheilu, poltiikka, uskonto, siinäpä net kiihkeimmät aiheet, mistä kaplakoita. Kaikissa kolmessa samanlainen hurmostyyppinen fanaattisuus voimakkaana. Ja ajatusterrorismi, noista asioista ei sais olla eriäviä mielipiteitä. Ainahan niitä on ja taas mentiin.

      ei suomi juri kummempi ole, kuin kuuskytluvulla, samaa konservatiivista ajatuspoliisitoimintaa on juu edelleen. Näkisin asiaa niin, Salama oli jonkinlainen ennakkotapaus nykymenolle. Kummajuttu, uskokset jne voi juu tuomita ja pitää pikkanaan vääräuskoisia tai erilailla ajattelevia, eipä siinä mitään. Mutta heti, jos joku arvioi heitä negatiivisesti, taas mentiin.

      Jos joku kiinnostunut lestaateista tai potunviljelijöistä, voin valistaa. Eihän kansanvalistamnen ole rikos :DDD


      =DW=

      • Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.

        Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.


      • jocus kirjoitti:

        Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.

        Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.

        Kristinuskon Jumala on kuitenkin kärsivällisempi pilkan suhteen kuin islamilaisten jumala. Menepä piirtämään vaikka kuva heidän jumalastaan ja julkaise, niin sinulla on kurkku auki.


    • Livenä.kuullut

      Eiköhän 60-luvun live kesissä ja juhannuksissa nuorten ja aikuisten miesten suista irronnut paljon raskaampaa tekstiä kuin Hannu Salaman kirjoituskoneesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17243
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      5062
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      301
      2813
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      154
      2137
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      32
      1806
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1668
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      22
      1664
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      409
      1597
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1407
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      12
      1347
    Aihe