Jumalan pilkkaa

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005263275.html

Hannu Salama sai aikanaan tuomion Jumalanpilkasta kirjoittamastaan kirjasta Juhannustanssit. Kohta on taas juhannus mutta olisiko jo kehitys kehittynyt niin paljon että ei vastaavaa enää voi tapahtua suomessa?
10309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

- minkkäpä nuori neito himottavuudelleen mahtaa -ei ylipursuaville tunteilleen aina taida taitaa kaikki matkasaarnaajatkaan
tai pedofiitkäätkään josta alaikäisiä kulkee räpelöpmässä
-joskus samansukuisetki - mikä lie taudin nimi.

Äänestä

Onko uskovaisilla yleisestikin sellainen käsitys että jos niin mahtava olento kuin jumala on olemassa, että se on silti kauhean herkkähipiäinen mielensäpahoittaja?

Äänestä
  • Jumalan olemassa olo perustuu uskoon niinkuin joulupukin, lapset varttuessaan tajuavat ettei kannata uskoa ihan mihin vaan kummiskin joulupukki on enemmän todellisuutta kuin näkymätön henkiolento.

    Äänestä

Silloin kauan, kauan sitten.
Pyysi Jessen faija meitä keksimään Edeniin jotain vähän erilaista.
Aatamista me jo arvailtiinkin.
Jumalan kuvahan se.
- Mitäs luulet, mitä faijasi tarkoittaa?
- Luulen hänen tarkoittavan jonkin-laista maan-päälistä äitiä.
ainakin hän on luvannut minulle sellaisen.
- Häh, täytyyhän sinulla olla jo äiti, minkälainen se on?
- Ei faija kerro.
- Se on aina sanonut että vaikka olisi kuinka paksulti hilsettä.
niin se homma menee aina yli.
...
- Ainakin siihen pitäisi laittaa jotain mistä minä pääsen ulos.
Ja Josef sisään...
-
Ja loppuhan on historiaa.

H.

1Äänestä

Sleepy Sleepers yhtye lopetti koska "..ei pysty pahemmin pilkkaamaan ihmisiä ja yhteiskuntaa kuin iltapäivälehdet...''

Äänestä

60-luku oli vielä pimeämpää aikaa kuin nykyisin. Kirkollisia pyhiä oli paljon ja silloin ei esim. elokuvateattereissa saanut esittää muita kuin uskonnollisia vilmejä. Televisio tuli meillekin vasta vuonna 64 muistaakseni, sekin oli mustavalkoinen kuvaltaan ja ohjelmatarjonta oli tähän päivään verrattuna olematonta. Jälkeenpäin ajateltuna tuntuu Hannu Salaman kirjastaan saama kuritushuonetuomio tuntuu enemmänkin oikeusvaltion pilkalta, kuin järjissään olevien valtaa pitävien tuomarien ja kirkon edustajien järjenjuoksu.

Äänestä

Miten lie

Nyt on MV-lehti oikeudessa. Roskalehtihän se, mutta kuitenkin julkaisu. Päätoimittaja koittaa siirtää syyt kirjoittajille, ketä lienevät, kai samaa jengiä, jotka kirjoittaa paskaa tällekin saitille. Kyllä tossa rapsuja tulee, saapi nähdä kenelle ja kuinka paljon.

Ja onhan noita kansanedustajia ollut käräjillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, tuomioita niistäkin tullut. Paljon kaikenlaista muutakin, aika useinkin.

Se toi sananvapaus herkkä asia. Jos joku sanoo jonkin mielipiteen, joku voi vetää hernemaissit nokkaansa ja myös käräjille.

Urheilu, poltiikka, uskonto, siinäpä net kiihkeimmät aiheet, mistä kaplakoita. Kaikissa kolmessa samanlainen hurmostyyppinen fanaattisuus voimakkaana. Ja ajatusterrorismi, noista asioista ei sais olla eriäviä mielipiteitä. Ainahan niitä on ja taas mentiin.

ei suomi juri kummempi ole, kuin kuuskytluvulla, samaa konservatiivista ajatuspoliisitoimintaa on juu edelleen. Näkisin asiaa niin, Salama oli jonkinlainen ennakkotapaus nykymenolle. Kummajuttu, uskokset jne voi juu tuomita ja pitää pikkanaan vääräuskoisia tai erilailla ajattelevia, eipä siinä mitään. Mutta heti, jos joku arvioi heitä negatiivisesti, taas mentiin.

Jos joku kiinnostunut lestaateista tai potunviljelijöistä, voin valistaa. Eihän kansanvalistamnen ole rikos :DDD


=DW=

Äänestä
  • Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.

    Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.

    Äänestä

  • jocus kirjoitti:

    Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.

    Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.

    Kristinuskon Jumala on kuitenkin kärsivällisempi pilkan suhteen kuin islamilaisten jumala. Menepä piirtämään vaikka kuva heidän jumalastaan ja julkaise, niin sinulla on kurkku auki.

    Äänestä

Eiköhän 60-luvun live kesissä ja juhannuksissa nuorten ja aikuisten miesten suista irronnut paljon raskaampaa tekstiä kuin Hannu Salaman kirjoituskoneesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumalanpilkkaako kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005263275.html

Hannu Salama sai aikanaan tuomion Jumalanpilkasta kirjoittamastaan kirjasta Juhannustanssit. Kohta on taas juhannus mutta olisiko jo kehitys kehittynyt niin paljon että ei vastaavaa enää voi tapahtua suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu