https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005263275.html
Hannu Salama sai aikanaan tuomion Jumalanpilkasta kirjoittamastaan kirjasta Juhannustanssit. Kohta on taas juhannus mutta olisiko jo kehitys kehittynyt niin paljon että ei vastaavaa enää voi tapahtua suomessa?
Jumalan pilkkaa
10
298
Vastaukset
- kysynn
- minkkäpä nuori neito himottavuudelleen mahtaa -ei ylipursuaville tunteilleen aina taida taitaa kaikki matkasaarnaajatkaan
tai pedofiitkäätkään josta alaikäisiä kulkee räpelöpmässä
-joskus samansukuisetki - mikä lie taudin nimi. - pakumies671
Onko uskovaisilla yleisestikin sellainen käsitys että jos niin mahtava olento kuin jumala on olemassa, että se on silti kauhean herkkähipiäinen mielensäpahoittaja?
- Satu.meni.saunaan
Jumalan olemassa olo perustuu uskoon niinkuin joulupukin, lapset varttuessaan tajuavat ettei kannata uskoa ihan mihin vaan kummiskin joulupukki on enemmän todellisuutta kuin näkymätön henkiolento.
Silloin kauan, kauan sitten.
Pyysi Jessen faija meitä keksimään Edeniin jotain vähän erilaista.
Aatamista me jo arvailtiinkin.
Jumalan kuvahan se.
- Mitäs luulet, mitä faijasi tarkoittaa?
- Luulen hänen tarkoittavan jonkin-laista maan-päälistä äitiä.
ainakin hän on luvannut minulle sellaisen.
- Häh, täytyyhän sinulla olla jo äiti, minkälainen se on?
- Ei faija kerro.
- Se on aina sanonut että vaikka olisi kuinka paksulti hilsettä.
niin se homma menee aina yli.
...
- Ainakin siihen pitäisi laittaa jotain mistä minä pääsen ulos.
Ja Josef sisään...
-
Ja loppuhan on historiaa.
H.- kaikkionnähty
Sleepy Sleepers yhtye lopetti koska "..ei pysty pahemmin pilkkaamaan ihmisiä ja yhteiskuntaa kuin iltapäivälehdet...''
- häpeäisivät
60-luku oli vielä pimeämpää aikaa kuin nykyisin. Kirkollisia pyhiä oli paljon ja silloin ei esim. elokuvateattereissa saanut esittää muita kuin uskonnollisia vilmejä. Televisio tuli meillekin vasta vuonna 64 muistaakseni, sekin oli mustavalkoinen kuvaltaan ja ohjelmatarjonta oli tähän päivään verrattuna olematonta. Jälkeenpäin ajateltuna tuntuu Hannu Salaman kirjastaan saama kuritushuonetuomio tuntuu enemmänkin oikeusvaltion pilkalta, kuin järjissään olevien valtaa pitävien tuomarien ja kirkon edustajien järjenjuoksu.
- ö-Öö
Miten lie
Nyt on MV-lehti oikeudessa. Roskalehtihän se, mutta kuitenkin julkaisu. Päätoimittaja koittaa siirtää syyt kirjoittajille, ketä lienevät, kai samaa jengiä, jotka kirjoittaa paskaa tällekin saitille. Kyllä tossa rapsuja tulee, saapi nähdä kenelle ja kuinka paljon.
Ja onhan noita kansanedustajia ollut käräjillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, tuomioita niistäkin tullut. Paljon kaikenlaista muutakin, aika useinkin.
Se toi sananvapaus herkkä asia. Jos joku sanoo jonkin mielipiteen, joku voi vetää hernemaissit nokkaansa ja myös käräjille.
Urheilu, poltiikka, uskonto, siinäpä net kiihkeimmät aiheet, mistä kaplakoita. Kaikissa kolmessa samanlainen hurmostyyppinen fanaattisuus voimakkaana. Ja ajatusterrorismi, noista asioista ei sais olla eriäviä mielipiteitä. Ainahan niitä on ja taas mentiin.
ei suomi juri kummempi ole, kuin kuuskytluvulla, samaa konservatiivista ajatuspoliisitoimintaa on juu edelleen. Näkisin asiaa niin, Salama oli jonkinlainen ennakkotapaus nykymenolle. Kummajuttu, uskokset jne voi juu tuomita ja pitää pikkanaan vääräuskoisia tai erilailla ajattelevia, eipä siinä mitään. Mutta heti, jos joku arvioi heitä negatiivisesti, taas mentiin.
Jos joku kiinnostunut lestaateista tai potunviljelijöistä, voin valistaa. Eihän kansanvalistamnen ole rikos :DDD
=DW=Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.
Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.jocus kirjoitti:
Tuomio jumalanpilkasta on sikäli arveluttava, että tuomio edellyttää, että olisi olemassa joku jumala, jota pilkataan. Voidaanko tuomita teosta silloin, kun uhrin olemassaolo on kyseenalainen? Toisaalta jos jumala on olemassa, jumalanpilkkatuomio pudottaa hänet ihmisen tasolle, kun ihminen voi häntä loukata ja kun hän voi loukkaantua pienen ihmisen mielikuvitustarinasta, kuten Salaman tapauksessa.
Jumalanpilkasta voidaan periaatteessa rangaista vieläkin, kun siihen on edelleenkin Suomen laissa pykälä. Ilmeisesti jumalalla tarkoitetaan kristinuskon jumalaa, joka kirjoitetaan isolla j:llä. Täysin järjenvastainen ja minun oikeustajuni vastainen pykälä.Kristinuskon Jumala on kuitenkin kärsivällisempi pilkan suhteen kuin islamilaisten jumala. Menepä piirtämään vaikka kuva heidän jumalastaan ja julkaise, niin sinulla on kurkku auki.
- Livenä.kuullut
Eiköhän 60-luvun live kesissä ja juhannuksissa nuorten ja aikuisten miesten suista irronnut paljon raskaampaa tekstiä kuin Hannu Salaman kirjoituskoneesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?412356Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411143Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1745064Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283679Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963524Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss443047Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082769Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372117Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132108Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935